A képzettségek gyakorlati alkalmazásának a lehetőségei

Indította Novill, 2012. december 22., 13:56:13 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

Idézetet írta: czapi Dátum 2012. december 23., 17:21:09 DÉLUTÁN
Én 80-tól 97-ig 17 éven keresztül dolgoztam Tüzeléstechnikai Kutató Intézetben. Ott a gyakorlat az volt, hogy a kezdő mérnökök 2 évig szervizesként dolgoztak, megismerték a cég által gyártott tüzelőberendezéseket és a problémákat is. Ez után kaphattak rajzasztalt és dolgozhattak egy idősebb mérnök keze alá. Kellet vagy 5 év mire önálló feladatot kaptak. Ez vonatkozott a gépész, kohász, villamos, stb. mérnökökre. Most ott járunk, hogy erre már nincs idő. A színvonal is alacsony. Volt olyan villamosmérnök munkatársam(szerencsére csak a próbaidő 3  hónapja alatt) aki nem tudta mi a különbség a mágneskapcsoló és a relé között.  :)
Tanárnak is az megy, akit máshova már nem vettek fel.  >:(

Az általad felvázolt folyamat mai alkalmazása biztos megoldást jelentene a mérnökök számára. Én  a munkahelyem kapcsán a gabona be, illetve kitároló rendszerek hiányosságainál találkoztam a mérnöki gyakorlati tapasztalat hiányából következő kora meghibásodásokkal. Természetesen mindent nem lehet előre tudni egy új fejlesztés kapcsán, viszont sok esetben olyan hiányosságok is előfordulnak, mely egy kezelő részéről is valószínűsíthető, hogy rövid életű lesz az adott szerkezet.

JUVILL


Sok munkahelyem nem volt. Lehet, jobban jártam volna, ha vándorlok.
Dolgoztam 24 évig egy nagy iparvállalatnál. A 3500 fős cégnél nagyon sokféle szakember volt. A kezdők itt is be voltak osztva gyakorlott szakemberekhez. Gyakran előfordult, hogy a kezdő mérnök munkáját egy rutinos technikus ellenőrizte.
Gondot nem jelentett egyiknek sem. A szakmai viták csak építő szándékúak voltak.
Kihívások akkor kezdődtek, mikor önálló feladatot kapott egy kezdő szakember. Legyen az szakmunkás, technikus, mérnök. Igyekeztünk olyan légkört kialakítani, hol meghallgattuk egymás véleményét, és el kellett fogadni a kritikát.

Novill

Igen czapi kolléga be kellene nálunk is vezetni a valós gyakorlati  idő eltöltését a diploma előtt, mint néhány külföldi  államban. Igen mi is tapasztaljuk a mérnököknél is a szakmai felhígulást, amikor kézbe veszünk egy tervet. De azért szerencsére vannak még jó mérnökeink is szép számban, még az oktatás területén is. Igaz ma már kisebb területekre lehet szakosodni. Erre van nagyon jó példák a gyakorlatban. A szakmunkás területen régen voltak gyakorlati képző helyek élesben ment a termelés, de olyan is volt aki maszeknál volt kint. Itt is látszottak a különbségek. Sokan beszélünk mi a negatívumukról, de nem beszélünk az igyekvő jó fiatal szakemberekről. Valóban kevesebben vannak, de azért vannak.
A relék azért lehetnek erősáramúak is  ;).

bizserge

Tisztelt kollégák!
Sajnos kiöregedek lassan a szakmából. Korom végett már nagyon nem tudom követni a pillanatonként változó jogi szabályozásokat, ezért kérném a segítségeteket.
Valmikor TMK-sként szereztem a gyakorlatomat, pár családi épületet azért bevezetékeztem, igaz nem napjainkban.
Családi házamat is magamnak, rokonoknak is. Akkor volt egy jogszabály ha jól emlékszem családon belül mint 625. sz. ált. vill. szer-ként minden továbbiak nélkül. Azóta is hiba nélküli minden.
Most felkért sógorném, hogy végezzem el a régi családi házára, új emeletráépítésnek bekábelezését.
Mérőáthelyezés, megtörtént, elosztó tábla új ki van építve. Régi vonal működik rajta.
Gyakorlatilag a belső leállásokat kellene az új részben, némi pótlást, erősitett kerszsztmetszeteket cserélve a régi részben. Mind ezt persze szabályosan, szabvány szerint.
Kérdésem a következő lenne:
Kell e szerelői nyilatkozatot adnom családon belül?
Kell e ÉV jegyzőkönyvet írnom? (ÉV vizsga van)
Van e valamilyen papírozási kötelezettségem?

Köszönöm a válaszokat, jótanácsokat.

Fecó

Üdvözletem!

Elsőként érdemes lenne tisztázni, a munka E-naplós vezetése szükséges? Általában ezek csak "egyszerű bejelentésre" kötelezett munkának számítanak, de kell ez E-napló ebben az esetben is. Ha kell az E-napló, akkor bizony kell vállalkozói szerződés, felelősségbiztosítás, naplóvezetéshez NÜJ szám, és egy szakági felelős műszaki vezető. Vagy egy olyan vállalkozó, aki ehhez az egészhez a nevét adja, és az Ő "égisze" alatt te elvégzed a munkát. Gyakori eset volt egy időben, hogy valaki megszerelte a villanyt családi házban, azután rájöttek hogy E-naplózni kellene, és rohangáltak vállalkozókhoz lepapírozni ezt az egészet, amit így készen már senki nem akart elvállalni. Hivatalosan minden villanyszerelési munka befejező részeként, az MSZ HD 60364-6:2017 szerinti, üzembe helyezés előtti első felülvizsgálatot el kellene végezni. Valóságban sok esetben mindenki csak azt végzi el, amilyen papírt a "hivatal" kér tőle, tehát ha nem kérnek papírt, akkor semmilyent.