Vezeték keresztmetszetek biztosítása

Indította Novill, 2011. december 30., 18:50:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Éppen ma kötöttem be egy szuper indukciós fõzõlapot ( tûzhelyt). 5x2,5-es MCu vezeték volt kiépítve neki, 3x B16A-ral volt védve. Meglepõdve tapasztaltam, hogy  be lehet kötni 2 vagy 1 fázisra. Így az 1 fázis tartalék vezeték lett. Ebbõl következik, hogy 3 vagy 4 ér elegendõ neki.

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. szeptember 12., 21:01:41 DÉLUTÁN
Éppen ma kötöttem be egy szuper indukciós fõzõlapot ( tûzhelyt). 5x2,5-es MCu vezeték volt kiépítve neki, 3x B16A-ral volt védve. Meglepõdve tapasztaltam, hogy  be lehet kötni 2 vagy 1 fázisra. Így az 1 fázis tartalék vezeték lett. Ebbõl következik, hogy 3 vagy 4 ér elegendõ neki.
Ez igaz. Meg be lehet kötni reteszelten is, csak nem akartam még jobban megkeverni a témát.
És természetesen a betápvezetéken nem két éren vezetted be a nullát, mint ahogy a kollégák az elõzõekben írták. De lehet, hogy rosszul értelmeztem írásukat.

Üzenet összefûzve: 2012. szeptember 12., 22:18:03 DÉLUTÁN

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. szeptember 12., 21:06:59 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Novill Dátum 2012. szeptember 12., 21:01:41 DÉLUTÁN
Éppen ma kötöttem be egy szuper indukciós fõzõlapot ( tûzhelyt). 5x2,5-es MCu vezeték volt kiépítve neki, 3x B16A-ral volt védve. Meglepõdve tapasztaltam, hogy  be lehet kötni 2 vagy 1 fázisra. Így az 1 fázis tartalék vezeték lett. Ebbõl következik, hogy 3 vagy 4 ér elegendõ neki.
Ez igaz. Meg be lehet kötni reteszelten is, csak nem akartam még jobban megkeverni a témát.
És természetesen a betápvezetéken nem két éren vezetted be a nullát, mint ahogy a kollégák az elõzõekben írták. De lehet, hogy rosszul értelmeztem írásukat.

Egynemû fázis és két éren vezetett nulla vezetõ...
Lehet itt új fogalmakat is tanulni. ;)
De kinek mi a véleménye arról, szükséges-e ezekhez áram-védõkapcsoló?

balzsi

Novill által felvázolt bekötési rajzzal találkoztam a neten, ez Gorenje készülék volt, de vélhetõleg más márkáknál is hasonló a bekötés (L1, L2, N, N, PE). A bekötésnél a két N-t át kell hidalni.

JUVILL

Idézetet írta: balzsi Dátum 2012. szeptember 12., 22:26:03 DÉLUTÁN
Novill által felvázolt bekötési rajzzal találkoztam a neten, ez Gorenje készülék volt, de vélhetõleg más márkáknál is hasonló a bekötés (L1, L2, N, N, PE). A bekötésnél a két N-t át kell hidalni.
Ez természetes, mivel mindkét lapnak meg kell kapni a nullát is, azért kell áthidalni.  De a betápláló vezetéken csak az egyik éren jön be a nulla, én ezt akartam kikerekíteni.
Megjegyezném még, hogy korábban ezeket a berendezéseket 6 mm2-nél kisebb keresztmetszetû vezetékekkel nem is engedték bekötni.
Ezt még a régi Villanyszerelés szakkönyv adta meg így.
A reteszelés lehetõségérõl azért írtam, mert van olyan eset, hogy a teljesítményigényt nem bírja el az épület (lakás, családi ház). Ez nem konkrétan erre a kétlapos tûzhelyre vonatkozik igazán, hanem például azokra, amelyek sütõvel is rendelkeznek.

Marton

Idézetet írta: balzsi Dátum 2012. szeptember 12., 20:20:16 DÉLUTÁN
Idéz
Azt hiszem én értem a kérdésed... :)
Szóval ha  háromfázisú a rendszered akkor  a  bekötéshez  Négyeres kábelt is használhatsz ahol két éren szállítod a (két különbözõ) fázis egy éren a nullát  egy máikon pedig a védõvezetõt.

Ha, egyfázisú rendszerhez szeretnéd  csatlakoztatni 5 eres kábel szükséges  melynek  két erén viszed  (az egynemû)  fázist, kettõn nullát  és  egy  marad  a védõ vezetõnek....  szerintem ez  járható  út.....

Köszönöm válaszod.
Viszont egy újabb kérdés támadt a fejemben. Mért kell kettõ éren vinni a nullát ha egynemû fázist használok, vagy mért nem kell kettõ ér a nullának ha két külön fázist alkalmazok?

Ha a két azonos de külön biztosított áramkörrõl tápláljuk a készüléket akkor ha csak egy közös nulla vezetõt használnánk akkor mindkét áramkör árama összeadódna a nulla vezetõn. Pl. két egyforma fõtõbetétrõl lévén szó, mindkettõ 1800W-os, egyenkénti áramuk 7,8A 230V-on. Tehát a közös nullavezetõn 15,6A folyik miközben a fázis vezetõkön csak 7,8A.  Tehát a kábelt a nagyobb áramra, azaz 15,6A-re kellene méretezni. Ha két nulla vezetõt használunk akkor ott is egyenként 7,8A lesz.
Ha két külömbözõ fázisról tápláljuk, akkor elég a négy eres kábel, azaz egy közös nulla vezetõ mert ismervén, hogy a három fázis pillanatnyi fázisfeszültségeinek összege nulla. Pl. két fázis pozitív elõjelü, akkor a harmadik fázis negatív és a két pozitív összege azonos az egy negatív értékével. Ha a három fázisú hálózatra szimmetrikus terhelést teszünk, mint egy egyszerû háromfázisú motort ott ugye nem kell bekötni a csillag pontot a nullához mert elméletileg nincs áram a nulla vezetõn. Tehát két külömbözõ fázisról táplált fûtõbetét esetén csak külömbségi áram folyik a nulla vezetõn ami kissebb mint 7,8A.  Akkor fog 7,8A folyni a nulla vezetõn ha csak az egyik fûtõbetét van használva.

savair

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. szeptember 12., 22:45:34 DÉLUTÁN
Idézetet írta: balzsi Dátum 2012. szeptember 12., 22:26:03 DÉLUTÁN
Novill által felvázolt bekötési rajzzal találkoztam a neten, ez Gorenje készülék volt, de vélhetõleg más márkáknál is hasonló a bekötés (L1, L2, N, N, PE). A bekötésnél a két N-t át kell hidalni.
Ez természetes, mivel mindkét lapnak meg kell kapni a nullát is, azért kell áthidalni.  De a betápláló vezetéken csak az egyik éren jön be a nulla, én ezt akartam kikerekíteni.
Megjegyezném még, hogy korábban ezeket a berendezéseket 6 mm2-nél kisebb keresztmetszetû vezetékekkel nem is engedték bekötni.
Ezt még a régi Villanyszerelés szakkönyv adta meg így.
A reteszelés lehetõségérõl azért írtam, mert van olyan eset, hogy a teljesítményigényt nem bírja el az épület (lakás, családi ház). Ez nem konkrétan erre a kétlapos tûzhelyre vonatkozik igazán, hanem például azokra, amelyek sütõvel is rendelkeznek.


Így van!!  Én is  erre  céloztam a kommentemben!  A  dolog  így  mûködik ha  a fizikát  nézzük  ha  a  szabványokat akkor  ez  nem  szabályos...   Egyébként  némelyik pezsgõfürdõnek is  2  fázis 16A  vagy 1  fázis  32A  kel....

balzsi

Idéz
Ha a két azonos de külön biztosított áramkörrõl tápláljuk a készüléket akkor ha csak egy közös nulla vezetõt használnánk akkor mindkét áramkör árama összeadódna a nulla vezetõn. Pl. két egyforma fõtõbetétrõl lévén szó, mindkettõ 1800W-os, egyenkénti áramuk 7,8A 230V-on. Tehát a közös nullavezetõn 15,6A folyik miközben a fázis vezetõkön csak 7,8A.  Tehát a kábelt a nagyobb áramra, azaz 15,6A-re kellene méretezni. Ha két nulla vezetõt használunk akkor ott is egyenként 7,8A lesz.
Ha két külömbözõ fázisról tápláljuk, akkor elég a négy eres kábel, azaz egy közös nulla vezetõ mert ismervén, hogy a három fázis pillanatnyi fázisfeszültségeinek összege nulla. Pl. két fázis pozitív elõjelü, akkor a harmadik fázis negatív és a két pozitív összege azonos az egy negatív értékével. Ha a három fázisú hálózatra szimmetrikus terhelést teszünk, mint egy egyszerû háromfázisú motort ott ugye nem kell bekötni a csillag pontot a nullához mert elméletileg nincs áram a nulla vezetõn. Tehát két külömbözõ fázisról táplált fûtõbetét esetén csak külömbségi áram folyik a nulla vezetõn ami kissebb mint 7,8A.  Akkor fog 7,8A folyni a nulla vezetõn ha csak az egyik fûtõbetét van használva.

A mellékelt képen látható bekötésnél, ha két különbözõ fázisról táplálom, akkor is kétszer akkora áram folyik át a nulla vezetõn mint a fázisokon, vagy rosszul gondolom? Itt gyakorlatilag 2x230 V-ról van szó, mert a harmadik fázis csak be van kötve de funkciója nincs.

IdézDe kinek mi a véleménye arról, szükséges-e ezekhez áram-védõkapcsoló?

Nem elegendõ az alapban beépített 4 pólusú 30 mA-es ÁVK?

Marton

balzsi

A közölt képen (rajzon) a betáplálás két külömbözõ fázisú, tehát a nulla vezetõn nem duplázódik az áram. A két fázison nem egyidõben van a feszültség illetve az áram csúcs, tehát nem azonos idõpillanatban van jelen a két teljesítmény, nem adódik össze az áramuk sem, legalábbis nem egyszerû matematikai összegként. A számítási képletét most nem tudom, de bizonyosan valaki az itt lévõk közül ismeri. Talán ez a megoldás: I*1,73=8,7*1,73=4,5A a példának említett 2*1800W esetén.

nyaki

1 fázison a P teljes terhelés esetén: 1800Wx2=3600W, a nullán és a fázisvezetõn átfolyó I=P/U, azaz 3600W/230V=15,65A.
2 és 3 fázis esetén, a nullán átfolyó pillanatnyi I minden esetben, a fázisokra kapcsolt fogyasztók áramának vektorális összege, max. kb. 9A lehet, mert a fázisok egymáshoz képest 120 fokkal el vannak tolva, ezen képlet alapján: I=P/(1,1732xUxcosFi). A cosFi-vel most nem foglalkozunk, mert az ohmos terhelés miatt az ugye 1.

egusztika

Idézetet írta: Novill Dátum 2011. december 30., 18:50:53 DÉLUTÁN
Érdekes régen az volt a szemlélet, hogy szétszedtük a fogyasztókat több áramkörre (ma is) és nem volt gond a 1,5-es MCu. És ezt biztosítottuk B 16A-ra. Ma a 1,5-es vezetéket csak 10 vagy 13A-ra szokás biztosítani dugaszolóaljzatnál. Rengeteg létesítményt szereltünk meg a régi elvek alapján és még sem volt vele probléma. Igaz ekkor még nem merült fel az 1KV szigetelésû 1,5-es MCu vezetéknél" hogy tényleg meg van-e a 1,5-es keresztmetszete"Csak azóta lett ez gond mióta megjelentek az MSZ EN 2364 illetve az MSZ HD 60364 szabvány sorozatok. A konnektor bekötése 2,5-es vezetékkel nem is olyan stabil, továbbá ezek a szerelvények terhelhetõsége is csak 10/16A.
Tudom a bejegyzésed óta eltelt egy - két nap  :), de még újonc vagyok a fórumon. A gyakorlatban nem megfelelő, hogy 10-rel biztosítva több dugalj kör legyen kialakítva 1,5 MCu-val, így az egyes körök sem lesznek talán termikusan terhelve, illetve a dugalj sem lehet "csúcson" 16 A-en terhelni?
Valamint a kötő dobozban történő 2,5 - 1,5 váltás sem ütközik a szabványba! Persze a bejegyzéseket olvasva 1,5 vezeték és a kört védő biztosító terhelési áram kérdése sem egyértelmű!
Lenne még egy gondolatom, sajna a réz érintkező is oxidálódik és ott megnő az átmeneti ellenállás és itt ez az ellenállás soros jellegű, tehát az átmeneten keletkező hő a terhelési áramtól függ!  Vagy nem? Megróhatsz, hogy ez már nem a keresztmetszethez tartozik, de most jutott eszembe, így itt írtam le nektek!