DC 1500 V hálózat felülvizsgálata

Indította S/K, 2021. április 25., 19:05:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

Tisztelt Kollégák!
ARG7R  2x1x240   0,6/1 kV  kábel, egyenárammal terhelve a terven 1500V feszültséggel üzemelne.
Ez megengedett?

Napelem park/erőmű építésénél a panelek által termelt energiát gyűjtik egy elosztóba és innen a fent nevezett kábellel mennek az inverterbe. A kábel névleges feszültség szintje 0,6/1kV,  a tervben  ez a kábel van előírva.
Ezek egy erű kábelek. 0,6 kV a megengedett feszültségszint a föld felé és erek között 1 kV.

Egyértelmű hogy meghaladja a névleges feszültséget.
...vagy ebben az esetben mivel nem állandó a feszültség, akkor terhelhető napi kb 13-14 órát? Ebből, kb 4-5 óra ami 1500 V-on menne.

Sztrogoff

Bocs, szerintem igen. Ugyan lusta vagyon nagyon utánamenni, de ami helyből van a gépemen, az az MSZ 146-6:1998, az tulajdonképpen a HD 603 S1/A2 (amiből van 2003-as is, szövege ugyanaz), ezért fogalmaz így benne a mondat, hogy:
Egyenáramú rendszerben az e HD-ben lévő kábelek földhöz viszonyított legnagyobb feszültsége nem lehet
nagyobb 1,8 kV-nál.

S/K

Köszönöm, innen akkor elindulok/utána nézek.
Ha a megengedett 1,8 kV, akkor a kábelnek nem ilyen vagy magasabb feszültségszintűnek kéne lenni?

Sztrogoff

Nem akarok én ehhez érteni, de az biztos, hogy a 0,6/1 kV az az effektív értékekre vonatkozik.

tothgyula

Az MSZ 13207:2020 szabvány címe: "0,6/1kV-tól 20,8/36kVig terjedő névl. feszültségű villamosenergia-kábelek és jelzőkábelek kiválasztása, fektetése és terhelhetősége" vonatkozhat erre az esetre.
Az mindegy, hogy csak 4-5órát menne csúcson (1500V körül), és jó meleg lesz nyáron,a feszültséghatárt nem tanácsos túllépni!
Mindenesetre a felülvizsgáló a kábel dokumentációit elkéri! A Gyártótól kérnék MINŐSÍTŐ BIZONYLATOT.

Fecó

Én inkább az EN 50618 szabványt nézegetném. Van olyan kábel, ahol a gyártói leírás ezt közli:

"1.500 VDC (1.800 VDC max.) teljesítményre tervezve és bevizsgálva"

Tehát itt nem számolgatásokról és találgatásokról van szó, hanem konkrét értékeket közölnek DC tekintetében.

A legnagyobb feszültség számításához az MSZ HD 60364-7-712:2016 "B" melléklete ad iránymutatást, amely megjegyzi:
"A telepítés helyén várható legkisebb hőmérséklet vagy a PV-modul hőmérsékleti együtthatójának ismerete hiányában az UOC MAX-ot 1,2 UOC STC-vel megegyezőnek kell tekinteni."

Én is nyugodtabban aludnék, ha a kábel gyártói oldalán az 1800 V max értéket látnám az 1000 V helyett. Tervező mit mondott?


S/K

MSZ 13207:2000 szabványt átnéztem és a kábelek névleges feszültsége pontnál ez található:  "A megfelelő névleges feszültségű kábelt az MSZ IEC 183 irányelvei alapján kell kiválasztani."

...viszont az MSZ 13207:1994 kiadásban van egy táblázat amit lerajzoltam és csatolom.

Vajon ez lehet az MSZ IEC 183-ban?  (visszavonva 2016.06.01.)
...miért hivatkozik egy 2000-es szabvány egy 2016-ban visszavontra? Igaz azt írja: "irányelvei alapján".

Találtam egy cikket is ezzel kapcsolatban:
"Névleges feszültség
A vezetékeket névleges feszültségi értékek alapján tervezik és gyártják. Egy kábel vagy vezeték beépítése előtt az egyik legfontosabb tényező a rendszer névleges feszültségének megállapítása. E szempont alapján egy kábel névleges feszültségét ahhoz a rendszerhez kell igazítani, ahol alkalmazni fogják. Fontos, hogy a kábel névleges feszültsége nem lehet alacsonyabb a rendszer névleges feszültségénél. A névleges feszültséget két váltóáram (U0/U) megadásával V-ban vagy kV-ban fejezzük ki. U0: egy szigetelt vezető és a föld közötti effektív érték. U: két vezető közötti csúcsérték. Például, YSLY-JZ 3x 1,5 mm2 300/500V U0 =300 V, U = 500 V"






Sztrogoff

Megvan annak a mondatnak az utóda a 13207:2020-ban is, ott IEC 60183 van. Olyan létezik, csak nem lett adaptálva magyar szabványként: IEC 60183:2015  Guidance for the selection of high-voltage A.C. cable systems Svájcból megvehető, 70 CHF :)
Az említett MSZ IEC 183 előszava ez volt:
E szabvány nagyfeszültségű kábelekre vonatkozik. Célja, hogy útmutatást adjon a háromfázisú rendszerekben használt 1 kV-nál nagyobb feszültségű kábelek vezetőméretének, szigetelési szintjének és szerkezetének a kiválasztásához. Összefoglalja azokat a szükséges információkat is, amelyek elősegítik a megfelelő választást.
Ha nincs az egyes fejezetekben ezzel kapcsolatban más előírás, e szabvány bármilyen típusú kábelre alkalmazható. Az irányelveket eddig csak váltakozó áramú rendszerekre dolgozták ki; az egyenáramú rendszerekre vonatkozó elvek egy másik szabványban lesznek összefoglalva a jövőben.


Találtam egy cikket is...
egy szigetelt vezető és a föld közötti effektív érték. U: két vezető közötti csúcsérték
Hát ezt elírta 2007-ben a szerencsétlen, és most már ötvenezer évig ezzel kell küzdeni, hogy az is effektív érték. :D

Sztrogoff

Az MSZ EN 50618 az valóban érdekes, abban az A mellékletben az olvasható, hogy ezeknek a kábeleknek 1/1 kV-os a váltakozóáramú jelölésük, ami ugye nem 0,6/1 kV. De itt is írja, hogy a névleges DC feszültség 1500 V (vezetők között és föld felé is), ami nem lépheti túl az 1800 V-ot. Mindig visszajutunk oda, hogy az 1 kV-os váltakozóáramú minősítés az jó 1800 V egyenfeszültségig, de ebben legalább az le van írva, hogy a 0,6 kV az nem - mármint abban az értelemben, hogy ezek 1/1 kV-osak. Azaz tehát, egyszerű elektromos fejjel gondolkodva, egy többfázisú 0,6/1 kV-os kábel két ere között lehet 1500 V DC, de akkor egyik eret sem szabad leföldelni, mert a föld és az ér között nem lehet. A közepét szabadna leföldelni, mert ha az 1 kV AC minősítés jó 1500 V DC-re, akkor a 0,6 kV AC meg bőven jó 750 DC-re (mivel a 0,6 az nem a fele az 1-nek, hanem több). Hát, érdekes dolgok ezek.
Viszont ebben a szabványban az is van, hogy ami e szabvány szerinti kábel, annak neve legyen H1Z2Z2-K, a kérdésbeli kábel meg más típus.

pkajos


Akkor EZ most -szig. ell szempontjából-  "kábelként" kezelendő mérendő ( MSZ13207:2020 ?)


H1Z2Z2-K solar kábel

Hőmérséklet
Vezető hőmérséklete:
-40°C-tól +120°C-ig EN60216-1
Környezeti hőmérséklet:
-40°C-tól +90°C-ig EN50618

- Üzemi feszültség:
AC U0/U: 1.0/1.0 kV
DC U0/U: 1.5/1.5 kV
Megengedhető max: DC 1.8kV

- Tesztfeszültség: AC 6.5kV

- Minimális hajlítási sugár:
rögzített elhelyezésnél: 4x kábel Ø