Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: motoman Dátum 2013. augusztus 30., 18:34:49 DÉLUTÁN

Cím: Konnektorok helyes bekötése
Írta: motoman Dátum 2013. augusztus 30., 18:34:49 DÉLUTÁN
Kedves szakik!

Mint laikus kérdezem, hogy a képen lévő variánsok közül melyik a helyes egy nappaliban lévő konnektorok, vagy sorolt dupla konnektorok bekötésére?
Falon kívüli szerelvényezhető kábelcsatornában lenne vezetve.

Előre is elnézést, ha az ábra nem a szabályos rajzjelekkel készült, de nem vagyok szakmabéli!



Üzenet összefûzve: 2013. augusztus 30., 18:41:40 DÉLUTÁN

Valamiért nekem nem működik ez a kép, inkább adok egy linket hozzá:
[info]Javítottam, nova[/info]
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: nyaki Dátum 2013. augusztus 30., 20:15:51 DÉLUTÁN
Hali!
A fázis/nulla átkötés még csak-csak :-\ , de a védővezetőt mindenképpen szabványos kötőelemmel kellene leágaztatni, bár a legjobb, ha minden távolabbi, nem egy szerelvénycsoportba eső dugaljat külön betápvezetékkel látnád el..
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: Novill Dátum 2013. augusztus 30., 20:18:20 DÉLUTÁN
A 2-es kép a jó nálam.
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. június 11., 21:51:49 DÉLUTÁN
Az 1. ábra szerinti megoldást sem tiltja semmi.
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: Fecó Dátum 2017. június 11., 22:06:37 DÉLUTÁN
Abban az esetben, ha a gyártó kialakította a szerelvényt 2 vezeték fogadására, az 1. kép alapján is köthető. Természetesen lehet a dolgot túlbiztosítani, de nem kifogásolható az 1. megoldás. Azért a piros színű ér durva, és hogy fekete a föld? :)

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: Novill Dátum 2017. június 12., 05:58:02 DÉLELŐTT
Mint ír elő a mostani  és régi szabvány előírás az egy kérdés  ;). A  másik kérdés, hogy a karbantartások megtörténnek-e. Vagyis a csavarokat után húzzák-e, illetve a dugaszoló aljzat kötése csavaros vagy rugós. A munkáim során több halálos baleset után kellett helyszíni felmérést és szakvéleményt készíteni. Ilyenkor a vizsgálat része a védővezető folytonossági vizsgálata, hurokellenállás mérés és a kiinduló (méretlen becsatl.) pont földelési ellenállás mérése. Vagyis az érintésvédelem( régi elnevezés)  kialakítás megfelelőségének az az ellenőrzése. A gyakorlati tapasztalataim során a felfűzött ( talán sorosnak is mondható kötés) kötés lazulásra, oxidálásra és így előforduló védővezető szakadásra lehetett visszavezetni a balesetet. Azt is vegyük figyelembe, hogy PEN vezető szakadása és nem megfelelő földelési ellenállás értékű földelés ( sok esetben nincs értékelhető földelés sem) esetén is okozhat meglepetést  még ávk estén is.
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: Fecó Dátum 2017. június 12., 13:11:31 DÉLUTÁN
Pont a fenti téma kapcsán alakult ki egy kis vita legutóbb egy Rátai Attila Úr által vezetett felülvizsgálóknak szóló tanfolyamon. A kérdés ugyanez volt, felülvizsgálatnál hibásnak minősíthetem-e az így bekötött aljzatokat. A válasz: nem.
Mint minden villamos berendezés (vagy nem villamos is) csak akkor lesz/lehet megfelelő műszaki állapotban, ha a kivitelezés megfelelően történik, elvégzik rajta az üzembe helyezés előtti felülvizsgálatokat, az üzemeltető nem feledkezik meg a karbantartásról, és az időszakos felülvizsgálatokról sem. Szerintem még wagos kötésekkel minden szerelvény alatt sem kivédhető és elhagyható a megfelelő karbantartás, és ez sem nyújt teljes védelmet a szakbarbárok barkácsolása ellen, hiszen egy dugaljcserénél ezt is széthúzhatja (kitépheti) vagy akár szándékosan direktbe a dugaljba átkötheti a kötőelemből. Mi villanyszerelők képtelenek vagyunk az emberi butaság, nemtörődömség és a hozzá nem értés ellen műszaki intézkedéseket hozni. Csökkenthető ugyan a kockázat, és  ha csak 1 életet megmentesz, már nem volt hiábavaló az a 10 kg WAGO elhasználása, de valójában a megrendelők felelős gondolkodása, és a karbantartási szokások megváltoztatása lenne az igazi cél.  Ugye jól gondolom hogy a mostani morális helyzetben (aki szegény az barkácsol, aki gazdag az meg sajnálja rá) ez még várat magára...
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: S/K Dátum 2017. június 24., 10:24:40 DÉLELŐTT
...már csak azért is a kettes kép, mert 6 szál 2,5mm2 merev réz bekötése a 65-ös dobozba nehézkes.
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: Simon Endre Dátum 2017. június 24., 12:06:11 DÉLUTÁN
A hozzászólás #6 (Fecó) érdemi hozzászólása mellett hibásan alkalmazza a szakbarbár szót ez ugyanis nem negatív tartalmú fogalom, mert a nagyon is elhivatott szakembert azonosítja ellentétben a permutáns "barbár szaki" -val szemben. Egyébként a szomszédos dugaljzatok párhuzamosítására most alkalmazom először az előre egyben előkészített vezeték együttest, ahol az összekötéshez flexibilis huzaldarabokból a közös keresztmetszet befogadására alkalmasat és "szigeteletlen" (bevezető karmantyú nélküli) érvéghüvelyeket alkalmazok ráadásul duplán(!) ezeknek vége egészen a kötődobozíg megy és ott "zongorabilletyüs" kötőelemet használok, habár a kedvencem a darabolható sorkapocs dupla csavarozással kötve, csak nincs olyan hosszú érvéghüvely ami átérne a két csavar alatt. A hatos aljzatsor bekötésekor készítek fotókat azután ezt meg lehet vitatni, mert mindenkiben dolgozik az M.T.K. faktor.
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: Fecó Dátum 2017. június 26., 15:40:27 DÉLUTÁN
Nos, a téma címe " a konnektorok helyes bekötése". A hozzászólásomban a "helyes" jelző alatt én azt értem, hogy szabvány-előírások szerint megfelelő. Természetesen mivel szakemberek vagyunk, minden esetben jó, ha a szerelő (igaz a szabvány ismeretében) de maga dönti el, hogy egy adott berendezés bekötését hogyan végzi el. Én nagyon rühellem a 2,5 mm2 vezetéket dugaljba kötni, nem könnyű feladat még erenként sem, nemhogy duplán. Sokan mondják 16 A-re már csak ezt lehet, de a szabvány ilyet nem mond, táblázatos formában kell kiválasztani milyen vezetékhez, mekkora áram stimmel, nem olyan egyszerű, de van olyan körülmény hogy 16 A-hez jó az 1,5 mm2 MCU. (Más kérdés, hogy amilyen aljzatokat gyártanak, egy sem visel el tartósan 16 A terhelőáramot) Vagy sokan 13 A kismegszakítót használnak, ha kell akkor inkább több áramkört alakítanak ki, ez sem szabálytalan. Tehát S/K kolléga hozzászólása is jogos, de nem azt mondanám hogy csak az a helyes, hiszen ez is egy megoldás a létező szabványos megoldások közül. A lényeg hogy mindig az adott helyzetben a legmegfelelőbb megoldást válasszuk, természetesen figyelembe véve a lehetőségeket, vagy nem túllőve a célon. Bár most írni fogjátok, biztonságból sosem elég. Na de utánajártam a szakbarbár szó jelentésének is. Ezeket találtam:

"Azt jelenti, hogy az adott ember a szakmájához ért, de csak egy nagyon szűk területen, és minden máshoz hülye. Semmi más nem is érdekli, csakis a munkája, de abból is csak annyi, amihez ő ért. Olyan, mintha az egész világból csak egy vékony szeletet látna, és azt is csak úgy, ahogyan ő akarja látni."

"Magasabb képzettségű) személy, akit saját szakterületének kérdésein kívül más nem érdekel."

Tehát Simon Endre kolléga bizony joggal fogalmazott meg kritikát az általam "szakbarbár"-nak leírt kivitelezővel szemben. De mi történik ha egy magasan képzett, mélyen elhivatott burkoló szakemberről beszélünk, aki nagyon is ért a burkoláshoz, de mellékesen elvállalja hogy kicseréli a fürdőszobai dugaljat, hiszen csak pár szál madzag?
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: nyaki Dátum 2017. június 28., 01:48:46 DÉLELŐTT
"De mi történik ha egy magasan képzett, mélyen elhivatott burkoló szakemberről beszélünk, aki nagyon is ért a burkoláshoz, de mellékesen elvállalja hogy kicseréli a fürdőszobai dugaljat, hiszen csak pár szál madzag? "
Dettó. :-\
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: Simon Endre Dátum 2017. június 28., 08:48:07 DÉLELŐTT
Szakemberré nem az iskoláid (papírjaid) tesznek hanem a tudás és a gyakorlat, ennek skálája széles a fusertől a polihisztoríg. A jog és még inkább a közmegegyezés szab határt ténykedésükhöz. A szakmai gőg a szakbarbárokra jellemző a munka ellenértékét, (árfolyamát) a "hozzáértők" -na ugye ennyiből is kijön- szövege erősen lenyomja.
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: kergabor Dátum 2017. július 06., 22:05:00 DÉLUTÁN
Üdv Urak!
Létezik olyan falra, vagy falba szerelhető dugalj, amibe be van épitve Fi-relé? Ha van, mi a neve, hogy keressem?
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: Simon Endre Dátum 2017. július 07., 01:50:42 DÉLELŐTT
Nem tudok ilyenről, de van inzertálható és "villásdugó" kivitelben, sajnos ezek nem közismertek, jellemzően a nagyáruházak "non food" termékei és a vásárló azt sem tudja mire való. Ezek jellemzően végkiárusításra kerülnek nevetséges áron, például TFGA-1F és Tfga-4 ibsert, BDI-S-(x) szerelhető dugó. Anglia, (GB) területen a füdőszobai használatra szánt villamos készülékek ilyen "dugóval" vannak ellátva ez nem szerelhető, de kábellel együtt kapható (javítókészletben.) A szerelt dugós olyan kicsi hogy egy 65-ös dobozban elférne de kezelni kell és igy kilógatva nagyon barkács' lenne.
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. július 07., 07:24:06 DÉLELŐTT
És amiket én ismerek konnektorba dugható FI-reléket, azok sajnos mind elejtenek áramszünetkor.
Cím: Re:Konnektorok helyes bekötése
Írta: S/K Dátum 2017. július 07., 14:26:57 DÉLUTÁN
Megerősítve Sztrogoff kolléga állítása, még annyi hozzáfűzni való hogy némely típusnál csak a függőleges helyzet a megengedett. A készüléken jelölik. (pl: GAO)