Keringető szivattyú vezérlése relével

Indította frenkie-z, 2021. október 10., 10:03:52 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

frenkie-z

Sziasztok,

segítséget szeretnék kérni egy keringető szivattyú vezerlésével kapcsolatban. A villamossági ismereteim erősen korlátozottak, ennek ellenére szeretném a feladatot egyedül megoldani. Jelenleg a fűtéshez tartozó keringető szivattyú direktbe van kötve, folyamatosan áram alatt van, attól függetlenül, hogy megy a fűtés vagy sem. Ezt szeretném megváltoztatni úgy, hogy csak akkor üzemeljen, ha a 2 termosztátból legalább egy bekapcsol. Ilyenkor a termosztát 230V-ot ad ki, melynek hatására egy szelep kinyílik, így a víz elkezd áramlani a rendszerben. Ezt a 230V-ot szeretném egy-egy relébe bekötni mely nyitja vagy zárja a relét, attól függően, hogy a termosztát be vagy kikapcsolt állapotban van. A két relé kapcsolt ágára pedig egy azon fázist kötném így az áramellátást biztosítana a keringető szivattyúnak. A gondolatmenet szemléltetésére készítettem egy bekötési rajzot is. Szeretném megkérdezni, hogy helyes-e a gondolatmenet, azaz megvalósítható-e így a bekötés? Előre is köszönöm a válaszokat!

Sztrogoff

Meg.
De valamit a leírásban nem értek. A keringető szivattyú az idő egy részében egy csőnyi vízre dolgozik rá? Igen jóindulatú, hogy nem ég le...
(folyamatosan áram alatt van + néha egy szelep kinyílik, így a víz elkezd áramlani a rendszerben)

frenkie-z

Igen, sajnos így van, ezért is szeretnék ezen változtatni. Azért nem égett le idáig a szivattyú, mert van benne valamilyen ellenállás érzékelő, mert amint mindkét szelep zár, a szivattyú automatikusan visszaveszi a teljesítményt 10W alá. Ez a kijelzőjén látszik. De ettől függetlenül nem teszik ez a működés, ezért kapcsolnám a szivattyút a relékkel. A szerelő anno sajnos nem végezte megfelelően a munkáját.

Atis57

Idézetet írta: frenkie-z Dátum 2021. október 10., 12:10:54 DÉLUTÁN
Igen, sajnos így van, ezért is szeretnék ezen változtatni. Azért nem égett le idáig a szivattyú, mert van benne valamilyen ellenállás érzékelő, mert amint mindkét szelep zár, a szivattyú automatikusan visszaveszi a teljesítményt 10W alá. Ez a kijelzőjén látszik. De ettől függetlenül nem teszik ez a működés, ezért kapcsolnám a szivattyút a relékkel. A szerelő anno sajnos nem végezte megfelelően a munkáját.

Szia!
Igen -ez sem jó üzemállapot. Tehát nem véletlenül  lett igy hagyva.
De az elektronikus/frekiváltós szivattyúk  elektronikája nem birja a relés,mágneskapcsolós kapcsolgatást.
Ide 0 átmenetes  elektronikus kapcsoló kell SSR-l . Tehát egy szivattyú árában lessz.
Az egész dolog arról szól, hogy a javitóipart is el kell tartania valakinek.

frenkie-z

Értem, tehát egy ilyen relére lenne szükségem?

https://www.tme.eu/hu/details/77.25.8.230.8250/egyfazisu-ssr-relek/finder/

Egyébként hőszivattyúm van GEO áramellátással. Naponta kétszer elveszik az áramot néhány órára, ilyenkor az egész rendszer leáll. Ezen már gondolkodtam is, hogy milyen károkat okozhat egy ilyen hirtelen leállás már évek óta naponta kétszer. Semmi leállító jel, hanem egyszerűen fűtés vagy hűtés közben elmegy az áram.

Nderce

Üdv! Engem is érdekelne a téma!
https://www.hestore.hu/prod_10042291.html
ez is jó lenne hozzá? Azért jóval olcsóbb.

frenkie-z

Sziasztok!

Végül vettem két OMRON G3NA-205B-UTU 100-240VAC szilárdtest relét és bekötöttem a tervek alapján. Először egy 150W-os (később lesz jelentősége) reflektort kötöttem rá teszt képpen, melyet szépen kapcsolgattak a relék, látszólag minden rendben működött. Ezek után rákötöttem a keringető szivattyút és itt jelentkezett először a hiba, miszerint a vezérlő jel lekapcsolása után a relé mégsem szakítja meg a tápellátást teljesen, 130 V továbbra is átfolyik a szivattyú irányába. Először teljesen tanácstalan voltam, hiszen a jelenség mindkét relé esetében fennáll. Persze a szivattyú ezt a feszültséget már érzékeli és hibaüzenetet ír. Hosszú útánaolvasás után a következő leírást találtam egy Omron adatlapon (sajnos csak angolul).

https://www.ia.omron.com/support/faq/answer/18/faq02155/index.html

Reset Failure Using Load with Low Power Factor

If the power factor of the load is low (guideline: cosΦ=0.4 max.), the delay in the load current phase will increase relative to the load power supply voltage phase, and a large transient voltage (dv/dt) will be applied to the Solid-state Relay when it is about to turn OFF (i.e., the load current is near zero), resulting in the possibility of the Solid-state Relay not being able to turn OFF (commutation failure).
The Solid-state Relay has a built-in CR snubber circuit to limit the rate of change in the transient voltage, but leakage current will increase if the C value is increased, and reset failure in item 1 above may occur, so the C value is set to the greatest common factor.
Therefore, if reset failure occurs because the load power factor is low, the rate of change in the transient voltage can be limited to prevent reset failure by connecting a capacitor and resistor in parallel with the Solid-state Relay load terminals.
The capacitor and resistor must be checked to match the load, but previous experience shows that a resistor of 100 Ω/1 W and a capacitor of 0.1 μF/250 VAC will prevent reset failure.
Also, as mentioned above, the leakage current will increase, so check that the reset failure in item 1 does not occur.

Ha jól értem, ha a kapcsolt terhelés teljesítménye nagyon alacsony akkor előfordulhat, hogy a relé nem kapcsol megfelelően. Nálam biztosan erről van szó, hiszen miután visszakötöttem a 150W-os reflektort a lekapcsolás után 0 V-ot mértem a rendszerben, míg a keringető szivattyúval újra maradt a kb. 130 V.
A leírás azt tanácsolja, hogy ilyen esetben egy ellenállást és egy kondenzátort kell bekötni, ami jó eséllyel megoldja a problémát. 100 Ω/1W ellenállást ír. De nálam a keringető szivattyú teljesítménye változik, attól függően, hogy hány szelep van nyitva a fűtés körben, ennek megfelelően ez lehet 15W és 40W. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben hány Ω-os ellenállást válasszak, ill., hogy az alsó vagy a felső értékhez válasszam az ellenállást? Mivel laikus vagyok azt sem tudom, hogy milyen 0.1 μF/250 VAC kondenzátort válasszak, millió fajtát találtam a neten. Már majdnem működik a rendszer, itt már nem szeretném feladni és hívni egy szerelőt, légyszi segítsetek! Köszönöm!

Üdv.
Zoli


Atis57

Idézetet írta: frenkie-z Dátum 2021. október 24., 21:03:42 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Végül vettem két OMRON G3NA-205B-UTU 100-240VAC szilárdtest relét és bekötöttem a tervek alapján. Először egy 150W-os (később lesz jelentősége) reflektort kötöttem rá teszt képpen, melyet szépen kapcsolgattak a relék, látszólag minden rendben működött. Ezek után rákötöttem a keringető szivattyút és itt jelentkezett először a hiba, miszerint a vezérlő jel lekapcsolása után a relé mégsem szakítja meg a tápellátást teljesen, 130 V továbbra is átfolyik a szivattyú irányába. Először teljesen tanácstalan voltam, hiszen a jelenség mindkét relé esetében fennáll. Persze a szivattyú ezt a feszültséget már érzékeli és hibaüzenetet ír. Hosszú útánaolvasás után a következő leírást találtam egy Omron adatlapon (sajnos csak angolul).

https://www.ia.omron.com/support/faq/answer/18/faq02155/index.html

Reset Failure Using Load with Low Power Factor

If the power factor of the load is low (guideline: cosΦ=0.4 max.), the delay in the load current phase will increase relative to the load power supply voltage phase, and a large transient voltage (dv/dt) will be applied to the Solid-state Relay when it is about to turn OFF (i.e., the load current is near zero), resulting in the possibility of the Solid-state Relay not being able to turn OFF (commutation failure).
The Solid-state Relay has a built-in CR snubber circuit to limit the rate of change in the transient voltage, but leakage current will increase if the C value is increased, and reset failure in item 1 above may occur, so the C value is set to the greatest common factor.
Therefore, if reset failure occurs because the load power factor is low, the rate of change in the transient voltage can be limited to prevent reset failure by connecting a capacitor and resistor in parallel with the Solid-state Relay load terminals.
The capacitor and resistor must be checked to match the load, but previous experience shows that a resistor of 100 Ω/1 W and a capacitor of 0.1 μF/250 VAC will prevent reset failure.
Also, as mentioned above, the leakage current will increase, so check that the reset failure in item 1 does not occur.

Ha jól értem, ha a kapcsolt terhelés teljesítménye nagyon alacsony akkor előfordulhat, hogy a relé nem kapcsol megfelelően. Nálam biztosan erről van szó, hiszen miután visszakötöttem a 150W-os reflektort a lekapcsolás után 0 V-ot mértem a rendszerben, míg a keringető szivattyúval újra maradt a kb. 130 V.
A leírás azt tanácsolja, hogy ilyen esetben egy ellenállást és egy kondenzátort kell bekötni, ami jó eséllyel megoldja a problémát. 100 Ω/1W ellenállást ír. De nálam a keringető szivattyú teljesítménye változik, attól függően, hogy hány szelep van nyitva a fűtés körben, ennek megfelelően ez lehet 15W és 40W. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben hány Ω-os ellenállást válasszak, ill., hogy az alsó vagy a felső értékhez válasszam az ellenállást? Mivel laikus vagyok azt sem tudom, hogy milyen 0.1 μF/250 VAC kondenzátort válasszak, millió fajtát találtam a neten. Már majdnem működik a rendszer, itt már nem szeretném feladni és hívni egy szerelőt, légyszi segítsetek! Köszönöm!

Üdv.
Zoli

Szia!
Egyáltalán ki lehet/kell kapcsolni ezeket a szivattyúkat? Több helyen látva 5W-l mennek üresen .

Sztrogoff

Itt még valami nem stimmel. 100 Ohm az kifűt egy fürdőszobát (529 W).

Utánanézve abban a szövegben, ahol ez angolul írva volt, az alatta levő ábrán 200 V AC-re 10 kohmos ellenállás van megadva... az már elképzelhetőbb.  De mondjuk nem tudok határozottan állást foglalni, mivel ssr-ben nem vagyok otthon. De egy 10 k-s ellenállást - ha találsz 15 W-osat - gondolom, rizikó nélkül odakapcsolhatsz, és kipróbálhatod, azzal kikapcsol-e.

frenkie-z

Idézetet írta: Atis57 Dátum 2021. október 24., 22:49:24 DÉLUTÁN
Szia!
Egyáltalán ki lehet/kell kapcsolni ezeket a szivattyúkat? Több helyen látva 5W-l mennek üresen .

Szia!

Talán nem lenne feltétlenül szükséges, de nálam a termosztátok a különböző fűtési köröket zárják. Amennyiben minden szelep zárva van, akkor a víz nem tud áramlani, így a keringető szivattyú csak erölködik. Tény, hogy vissza veszi 15W-ra a teljesítményt, de annál lejjebb nem megy és viszonylag fel is melegszik annak ellenére, hogy a kazán nem fűt. Nem hiszem, hogy ez egészséges állapot. Nyáron pedig a hőszivattyú hűt, de nyilván csak ritkán, ha nagyon meleg van, akár hetekig is zárva vannak a szelepek és nem jó érzés, hogy a szivattyú ennek ellenére csak megy.