Földelési ellenállás mérése

Indította balzsi, 2012. december 12., 21:44:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Molnár Viktor

Szervusz villanyszerelő!
Történetesen boldog tulajdonosa vagyok az általad bemutatott műszernek.
Amit megjelöltél az csak hurok ellenállás mérés üzemmód. A műszernek földelési ellenállás mérés ( eart) üzemmódja több is van ( 2lakatfogós,1lakatfogós+2 vezetékes, 4 vezetékes) az MSZ 4851 csak a 4 vezetékes módszert fogatja el hiteles mérésnek a többi csak tájékoztató jellegű mérés!

egusztika

Remélem nem írok nagy butaságot! Az érintésvédelem terjedési földelési ellenállásának kisebb egyenlőnek kell lennie, mint 10 ohm! A földelési ellenállást együttesen kel mérni a PE-be kötött földelőszondával, tehát a szolgáltatói földelést is figyelembe véve, vagy a földelő szonda által képviselt terjedési ellenállását külön kell mérni úgy, hogy a PE rendszerről leválasztjuk a helyi főldelést. Köszönöm a válaszokat!

JUVILL


Korábban is javasoltam. A tudásbázisba, a hurokellenállás mérésekhez már korábban tettem fel rajzokat is. Ott megtalálod a földelési ellenállásmérés elvi rajzát is.

nyaki


Novill

Itt gondoljunk arra, hogy a TN rendszernél feltétel a 10 ohm földelési ellenállás az üzemi földelőnél leválasztott állapotban mérve. Lásd az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány ide vonatkozó pontját.

Villanyreszelő

Üdv!

MSZ 4851-2 szerint amely nem tudom él e még:

3.1.2. Közvetlenül földelt rendszerek vödo´földelésének
(TT rendszer) szabványossági felülvizsgálatakor
földelési ellenállásmérés helyett megengedett
az MSZ 4851-3 szerinti földelési hurokellenállást
mérni, s a földelési ellenállás értékét a földelési
hurokellenállás mért értékének a felével azonosnak
tekinteni.
Megjegyzés:
A földelési ellenállás értéke a valóságban általában nem egyenlo´
a földelési hurokellenállás-érték felével, így ez a módszer kizárólag
a TT rendszerek MSZ 171-1 szerinti méretezési képletebe való
behelyettesítésre alkalmas, de más (pl. villámvédelmi, túlfeszültségvédelmi)
célú földelések ellenállásának a megállapítására
nem!

egusztika


Tudomásom szerint ez nem jöhet számításba nálam, mert a hálózat tudomásom szerint TN rendszerű!

kergabor

Tisztelt Szakértő Urak!
Próbálom megérteni ennek a földelési ellenállás mérésnek a módszerét, de még dolgoznom kell rajta. Most, hogy a garázshoz önálló villanyt rendeltem, ott tartunk, hogy a villanyszerelő telepítette a szekrényt, hozzá a szokásos kinézetű földelést és vártuk az órát. A napokban ez is megjött, az áramszolgáltató emberei beszerelték az órát. Én nem voltam jelen, ezért nem tudom, mit csináltak még, vagyis csináltak-e még valamit, csak arra gondoltam, hogy, olvasván a földelési ellenállás fontosságát, ilyen esetben nem ellenörzi-e a szolgáltató a villanyszerelő által elvégzett telepítést, nevezetesen azt is, hogy megfelelő-e a földelési ellenállás a telepitett eszközökkel, üzembe helyezhető-e a rendszer? Mi ennek a szokványos módja?

Novill

Meglepő, de nem ellenőrzi, elfogadja a regisztrált villanyszerelő kivitelezői nyilatkozatát. Általában vizuális ellenőrzés van a bekapcsoláskor és nem műszeres.  Sőt a záró pecsétek (plombák) elhelyezése után a következő mérő cseréig semmi ellenőrzés nem jellemző. Ezért az áramszolgáltatói méretlen fogyasztói vezetéken még EBF ellenőrzés sem jellemző, csak hiba elhárítás van. Viszont a fogyasztónak 6 évenként érintésvédelmi ellenőrzési  kötelezettsége van jogszabályban meghatározva.
A jó földelés, folytonos védővezető, ÁVK és EPH ,stb. megléte alapvető villamos biztonságtechnikai szempont!

kergabor

Hát ez tényleg meglepő, sőt! Lehet, azzal kellene kezdeni, hogy új telepitésű rendszer esetén, egyből érintésvédelmi ellenőrzés. Ahogy itt is olvastam, vannak olyan szakik, akik pl másfél méteres földelő szondát nyomnak le, mert azt könnyebb, meg nem olyan lelkiismeretesek. Nem tudom, az általam megbizott melyik csoportba tartozik, de nem voltam ott a kivitelezésnél, nem tudom mekkora volt a szonda, nem is kérdeztem, de azt látom, hogy tökig benne van a földben, de nem volt kiásva körülötte semmi. Persze, tudom, övé a felelősség az előirt kivitelezésért. Holnap jön, összekötni az órát a rendszerrel, megkérdezem tőle, milyen a   földelési ellenállás a rendszerben? EPH kellhet a garázsban?