Napelemes rendszerek felülvizsgálata

Indította recens, 2017. június 02., 11:09:46 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

recens

Üdv kollégák.

Érintésvédelmi felülvizsgálóként kérdezem, hogy PV rendszerek felülvizsgálatához szükséges-e más képesítés?
Vagy csak a szabvány(MSZ HD 60364-7-712) beszerzése és áttanulmányozása után "alap" ÉV kepésíttessél elvégezhető.
A magyar elektrotechnika egyesület által kiadott jegyzetben sem találtam hozzá megfelelő forrást.
Jegyzőkönyv minta se ártana. Szóval sók itt a nyitott kérdés számomra.
Esetleg foglalkozott már itt köztetek valaki ilyennel? Hol lehet ebben tapasztalatot szerezni?

Fecó

A napelemes rendszerek felülvizsgálatára vonatkozólag a minap vettem részt egy kisebb (1 napos) fejtágításon. Az oktatás kifejezetten a felülvizsgálatra és mérésekre terjedt ki, illetve a dokumentálásra. Gyakorlati vonatkozásban az első felülvizsgálatot sima érintésvédelmi felülvizsgáló elvégezheti, semmi plusz követelmény nincs. Illetve nyilván annyi, hogy tisztában kell lenni a telepítési előírásokkal MSZ HD 60364-7-712:2006, és egy kis TvMI 7.2:2016.07.01. majd a felülvizsgálatra vonatkozó MSZ EN 62446:2010 szabványokkal. Az egyenáramú rész miatt talán jóval összetettebb a dolog, de nem ördöngösség. Sajnos a felülvizsgálatra olyan mérések kellenek, amiket csak célműszerrel lehet végezni, tehát költeni kell (kb. fél milla nettó) Viszont az időszakos felülvizsgálat kapcsán az EBF esetében, az TvMI kitér a napelemekre is, így gyakorlatilag 3 vagy 6 év után az EBF felülvizsgálathoz nyilván EBF jogosultság is kell. Az angol nyelvű felülvizsgálati szabvány (MSZ EN 62446:2010) nem is ismer 2 külön felülvizsgálatot (külön évé és EBF) hanem egyben kezeli az egészet. Az oktató elmondása alapján az a faramuci helyzet állt elő, hogy szigorúan véve a papírformát, az angol szabvány szerint 3 évente teljes körű felülvizsgálatot kellene végezni az egész rendszeren, a szabványban foglalt vizsgálatokkal és jegyzőkönyvmintával, majd 3 vagy 6 évente az EBF miatt is jegyzőkönyv, megfelelve a magyar előírásoknak (OTSZ, TvMI) Nem lett ez az egész összefésülve rendesen.

Pár sorban az egyenáramú oldal műszeres méréseiről:
1. Védővezető-folytonosság (A tartószerkezet és a védővezető összekötésének ellenőrzése, a modulsorok II. évé osztályúak)
2. Polaritásvizsgálat (minden modulon szemrevételezéssel és műszerrel is)
3. Üresjárási feszültség és rövidrezárási áram, nemsokára már I/U jelleggörbe is (na ide már célműszer szükséges, akár 1000 Volt környékén a 9 Amper is érdekes dolgokat művel amikor megpróbálod a rövidrezárást kézzel bontani)
4. Működési vizsgálat (árammérés terhelten, összehasonlítás a gyártói értékekkel)
5. Szigetelési ellenállás mérés (ugye a DC oldalt nem lehet lekapcsolni, tehát folyamatos DC feszültség mellett, leválasztott modulsorokon kell végezni, ide is célműszer kell.

A célműszer kiegészítője egy panelhőmérsékletmérő és egy besugárzásmérő egység. Ezek segítségével tudod a gyári értékeket összehasonlítani az általad mért értékekkel, hiszen teljesen más feszültség és áramparaméterek várhatóak eltérő hőfok és napsütés erősség, légkör tisztaság függvényében.

Sajnos a tanfolyamon is az a tapasztalat, hogy ezt is mindenki telepíti nyakra-főre, sok esetben egyáltalán nincsenek tisztában még az OTSZ előírásaival sem, nemhogy a szabványokkal. Nem olyan bonyolult az ismeretanyag, amit be kell gyűjts hozzá, talán a műszer ára inkább. Idő míg megtérül, bár nem tudom a napelem felülvizsgálatra milyen árképzést lehet alkalmazni.

S/K

Pontosítás: TvMI 12.2:2017.07.03.  Jelenleg ez van érvényben, amit Fecó írt azt visszavonták. Nem tudom mi a különbség, nem olvastam végig.

Fecó

Na ez megérne egy másik vitanapot. Az általam idézett TvMI bár tavalyi kiadás, de egész pontos leírásokat tartalmaz a napelemes rendszerek létesítéséről és követelményeiről. A megnevezése pedig "Villamos berendezések, villámvédelem és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem" Az S/K kolléga által hozott kiadás már csak a "Felülvizsgálat és karbantartás"-al foglalkozik, szinte egyáltalán nem taglalja a napelemes rendszerek telepítésére vonatkozó dolgokat. Az újabb kiadás lehet hogy nem hatálytalanítja az előzőt, talán csak módosítja bizonyos részeit, vagy kiegészíti? Talán inkább a TvMI 12.1 2016. 07. 15. irányelv frissítése lehet a 12.2 2017. 07. 03. hiszen ezek foglalkoznak a konkrét felülvizsgálatokkal.

S/K

Köszönöm a helyesbítést. Nem "a vita" miatt írtam. Napelem telepítők hívták rá a figyelmemet hogy azt már visszavonták. Igaz semmi ilyesmit nem találtam hivatalosan, csak egy két link címe kezdődött így hogy visszavonták a TvMI 7.2:2016.07.01.

Fecó

A katasztrófavédelem honlapján az általam idézett TvMI 7.2:2016.07.01. még mindig hatályos, a 12. pont valóban változott az általad közzétett számúra. A TvMI 12 részből áll, a 7. nem változott. És ez tartalmazza a napelemes rendszerek létesítéseire vonatkozó "okosságokat"

Sacc-placc

Üdv mindenkinek! Tételezzük fel, hogy gyakorlattal rendelkező felülvizsgálóként felkérnek egy "hálózatra kapcsolt fotovillamos rendszer" MSZ EN 62446 telepítés utáni felülvizsgálatra. Tételezzük fel, hogy full tisztába vagy a szabványban foglaltakkal (született műszaki angol vagy... mivel csak angolul érhető el), kivülről fújod azt a 210 oldalt ami vonatkozó TvMI (2017.07.03)!!! és elvállalod. Elindulsz a "mi kis falunkba" és megérkezel Alsónaposfalvára, ahol a Művház tetejére tették a PV modulokat. A padlást leszigetelték, a tetőre nincs kijárat, földszint színházterem, emelet könyvtár, fölötte üres padlás. Előkerül Pista bá' a gondnok, aki bizalmatlanul méreget, miután a tűzvédelmi tabló felöl érdeklődtél. Aztán eltűnik, mert a padláskulcs a "gipszes srácoknál" maradt. Feljutsz a padlásra, ahol szembesülsz azzal hogy a gerendaközöket szigetelték és felgipszkartonozták, mer' majd kismamatornaterem lesz..., ha lesz tetőtérbeépítésre pályázat... Nézek bambán, hogy kismamatornaterem? a tetőtérben? és ITT várom az életszerű tanácsokat... Kezdjük a vizsgálatokat... nem tudsz kijutni a tetőre! tessék csak tessék... lehet lehet!

Fecó

Az "életszerű tanács" szerintem magad is érzed mi lehet, 2 irányban tudsz elindulni.
1. Közlöd hogy ez így nem lehetséges, elmagyarázod mit kellene szétbontani, leszedni hogy minden szabványpontnak megfeleljen a felülvizsgálat. Ők ezt megértik,  megköszönik, és nem találkoztok többet.
2. Ahol nem tudod végrehajtani a szemrevételezéses vizsgálatokat, az kimarad, a méréseket stringenként el tudod végezni, leválasztóeszközöket tudod ellenőrizni, stb. Az elkészült jegyzőkönyvben pedig beleírod ha valamilyen szabványt sért a kivitelezés, esetleg javaslatokat teszel pl. a tetőre való kijutás biztosítására, stb. Amit pedig a szerkezeti kialakítás miatt nem áll módodban ellenőrizni, azt tételesen felsorolod, ezzel védve magad. A felülvizsgáló nem varázsló, és nem hatóság, szolgáltatást végez. Erőszakkal nem szedheted szét a házat, de jelezheted a jegyzőkönyvedben hogy milyen részeket nem tudtál megoldani, ezzel is tudatva hogy tisztában voltál vele, és be akartad tartani a vonatkozó szabványokat. Az időszakos felülvizsgálatnál már lehet hiba, csak az első üzembe helyezésihez kellene makulátlan jegyzőkönyv. (ha volt egyáltalán olyan nekik)

Oktatás során elmondták, hogy napelem telepítése esetében, az első dolog amit a telepítés végző cégnek ellenőrizni kellene, az épület AC hálózatának hibátlan állapota, hiszen oda fog dolgozni a napelem. A hibátlan állapotot a jó EBF és Érintésvédelmi jegyzőkönyvek jelentenék, amelyeknek megfelelő az érvényessége. Hány telepítés előtt kérhetik be családi házaknál mondjuk a 6 éven belüli szerelői ellenőrzés jegyzőkönyvét?


Sacc-placc

Tehát "nem stabil besugárzás esetén" a "hőmérőt", meg a "fénymérőt" hanyagoljuk... (az Pista bá' szerent is az valami Pesti huncutság) mivel most nincs hova rakni... Ugrik az üresjárási feszmérés stb. Védővezető folytonosságának vizsgálata a DC oldalon, kábelfelíratok stb. megy a levesbe... nem vagyok alpinista... és itt kezdem fontolgatni a  B verziót. Mivel a "foglalkozás körében elkövetett"-ér letőltendő jár, ha ez a kócerály leég a felelősségbiztosításom se fogja fedzni... meg  leesni se kéne mer' ott a három gyerek... gyors telefonálgatás után induljunk haza... és csak a földre telepített PV vizsgálatokat vállaljuk el. (Oszt a félmillás műszer mikó' hozza vissza az árát?-kérdezné Pista bá, meg az asszony  ;) )
Komolyra fordítva a szót: Az én "szubjektív" olvasatomban (fordításomban) a MSZ EN 62446 szerint "Az alábbi műszeres vizsgálatokat kell elvégezni, a következő sorrendben:" és itt 8 műszeres vizsgálat következik. Tehát kell! és sorrendben! erről kinek mi a véleménye?

Fecó

Kosaras autó bérlés, emelőállvány bérlés, a műszeres részt mindenképpen meg kellene csinálni. A szemrevételezéses résznél szerintem ha a DC kábelek részben védőcsőben haladnak a tetőszerkezetben, azzal nem tudsz mit kezdeni. Szigetelési ellenállást tudsz mérni a sztringeken. Ha végképp nincs megoldása, akkor hagyd ott a címet, nekem ez a véleményem, De nem ismerem a helyszínt, nyilván helikoptert ne bérelj hozzá.