Feszültségesés, de miért?

Indította villanyvili, 2014. augusztus 15., 19:56:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Üdv!
Ha műszeresen és a lakás terheléseit lekapcsolva is mérhető az eltérés, akkor be kell jelenteni a szolgáltatónál és hivatkozni az elektromos készülékek alacsony fesz miatti tönkremenetelére. Ha rendesen kezelik a problémát, akkor kimennek ellenőrizni és esetenként egy műszert akasztanak a hálózatodra, ami 24órában méri az értékeket. Ezt rajta hagyják vagy egy hétig és majdan kiértékelve döntenek a további lépésről. ...legalábbis 10éve ez volt az eljárás az EON területén. Hogy most mi van? ::)

980POWER

Holnap megmérem újra, kíváncsi vagyok milyen értékeket kapok terhelés nélkül a mért fővezetéken.

Villanyreszelő

Körfolyosós Budapesti társasháznál a 7. kerületben  hasonló volt a hiba,csak egy fázison volt feszültségesés a mért elosztónál lehetet időnként 50V tól 230 ig mérni.A tulajnak tönkrement a routere,számítógépes holmiai,és végső elkeseredésében le akarta cserélni a mért hálózatot.De a nullavezető sajnos a társasház méretlen fővezetekének  elosztószekrényében szakadozott,hallani is lehetett a sercegést.Az elmű nem lépett az ügyben,azzal,hogy a méretlen vezeték a társasház költsége.
Nem tudom,hogy egy regisztrált szerelő látta e  már azóta.

980POWER

Megmértem, csak nem írtam ide. Szóval lekapcsoltam a hálózatváltó kapcsolót, és így a következő értékeket kaptam: L1 234V, L2 216V L3 212V. Két konnektor és két égő áramkörének kivételével visszakötöttem mindent az L1 fázisra. A ház alapfogyasztása nem csökkenti a feszültséget, de ha indul a szivattyú, akkor leesik 228V-ra és ott is marad, míg megy a szivattyú, a hálózat választó kapcsoló kapcsain mértem. A sima villanykörte villan, de van egy 5.3kW daráló csillag/delta indítású, nagyon lassan indul el, nagy súlya van a rotornak. Sajnos csuszásban voltam és egyedül, így nem akartam méni, de ez nem villantja meg az égőket, ez csak a 3 fázist használja, lehet, hogy mégis csak a PEN lehet valahol elvékonyodva. Nem akarok szólni az E.onnak mert nem biztos, hogy esetleg nem rakatnak fel egy új mérőhelyet új vastagabb keresztmetszetű vezetékkel. Faszekrényes megoldás van 10mm2 alumínium vezeték, saccra olyan 50 m lehet, a sodrony gondolom 25mm2 vagy nagyobb, segédoszlop stb. Macerás lenne, esetleg nézzem meg a tőtartónál a sodronyra csatlakozást, úgy van rátekerve a vezeték a sodronyra, és olyan 3 méterre a sodrony toldva van. A vezetékek is mind toldva vannak pedig megvettük egybe egy nagy tekercset anno csak a szerelő elmérte és itt toldotta meg, egy csomó dirib-darab meg megmaradt. Igaz itt minden régebbi ház vezetéke toldva van a tetőtartónál. Esetleg milyen megoldást válasszak. Földelő szonda van 2m hosszú 20mm vastag periodikus vas, akkor 160 cm-t kértek. A vezeték egy M8 csavarral van rá csavarozva egy 20as laposvasra, ami rá van hegesztve a periodikus vasra sajnos nincs dobozban, az óra alatt pedig úgy van a PEN-re rápréselve egy kék műanyag bevonatú csatlakozóval. Emlékeim szerint innét indult egy zöld sárga PE is de most nem találtam, lehet hogy a hálózatválasztó kapcsoló miatt eltüntették.


Gyurmaúr(fi-relé)

Azt a kiskésit nekijje; hát van itt problemó gazdagon, ha minden terhelés nélkül L2, L3 ilyen gyengén muzsikál, bár alatta vagy a 10% mínusznak, úgyhogy annyira nem gázos, de én azért méricskélnék az utcai oszlopnál is. Tudom, hogy menjek Anyámba, de ezt azért lenne fontos sk megoldanod, mert ha kihívod az e.on-t, akkor addig fogják csűrni-csavarni, ameddig a végén nemes egyszerűséggel lekötik a valószínűleg gyenguska méretlen légvezetéked, melynek -ha az csak 10mm2?!?- sem a keresztmetszete, sem pedig a brutál hossza miatti fesz. esése sem okés, ezt most látatlanban ex catedra kijelentem. És akkor még itt van ez az 5.3kW-os daráló?? Te jóságos Atyaúristen! És ha még a tetőtartónál toldva is van a méretlen betáp légvezeték, nos akkor az már több, mint horror! Bevallom neked őszintén, ha ez az én birtokom lenne, akkor biza összekuporgatnék egy fullos földkábeles (min. 4x35mm2-es NAYY-J, vagy SZaMkAM, vagy ami épp akad az e.on fészerében) méretlen betáppal, mert 50 méter esetén nincs muzsika, ott már bőven fölé kell méretezni a keresztmetszetet, pláne hogy van ez a 5.3kW-os dög! Aztán egy szépséges PVT 6090-es (24h+vezérelt) mérőhely (ára kb. 60 rugetta) , bele csini kis "B"-s túlfeszvédelem, NH0-ás 100A-es gG/gL késesbiztivel, tűzvédelmi VGK 101-es kapcsingerrel, majd onnét 1-1 db 5x25-ös(állandó), illetve 4x16-os(vezérelt) mért főkábellel, majd a mért főelosztó alatt egy PVT 1530-as kábel elosztóval és persze egy csini mért főelosztóval! ÉN tudom, hogy ez rettenetesen sok della, de ajánlom a vaterát, mint ilyesfajta csecse-becsék kifogyhatatlan tárházát, illetve célszerű a neten is szétnézni, mert sok villanyász kereskedés akciózik így év vége felé ezzel-azzal és még úgy is megérheti akár az ország másik feléből  -pl NAYY-J 5 eres kábeleket- rendelni, hogy jön rá kiszállítási díj.

980POWER

Felvetettem a témát. ,,Itt mi már nem költünk semmire!" Szüleim házáról van szó. Mondjuk ez érdekes, mert anno a szolgáltató határozta meg, hogy ezt a vezetéket kérik és nekünk kellet meg vásárolni. Én egyébként a teljes hálózat vezetékeit vékonynak és túlbiztosítottnak tartom. A szomszédoknál is ugyan ez a feszültség van, tehát már eleve így van.
Még egy Fi relét megpróbálok kicsikarni, mert ez sajnos nincs, de pont van hely neki.
Az oszlopra inkább nem mennék fel, mert abból biztos bajom lenne, ha mondjuk, erre jár a csíkos autó, viszont a tetőtartónál a kötéseket fel kellene újítani valamiféle jó kötőelemmel. Mostanra, hogy leépítettük a vállalkozást már a 3 fázisú gépek közül megy napi 2 x 10 percet egy 1,5 kW motorral megáldott vákuum szivattyú (régebben napi 10 órát ment) és ez az 5,3 kW daráló heti 20 percet (régebben napi 20 percet ment), esetleg néha hegesztő vagy körfűrész. (Nyugdíjasok lettek, így már nincs kifutása, én nem kívánom tovább csinálni. Ha az enyém lenne, mindent kicseréltetnék.)

Gyurmaúr(fi-relé)

Ejnye-bejnye, mi ez az apátia?? Ősöknek ilyen faszányos birtokuk van, komoly gépekkel, meg miegymással, te meg hagyod parlagon??? Bárcsak én lennék ilyen helyzetben, kifordítanám a világot a 4 sarkából, az tuti... Annyit azért érdemes megtenni, hogy esetleg kicserélteted a méretlen légvezetéket egy új, önhordó 4x25-ösre, persze előtte nyalizni kell az e.on-nak, de asszem van olyan, hogy amennyiben már szar a régi, akkor vmi pite összegért kicserélik egészen a mérőig, vagy ha van VIV, vagy EMT tokozott késesbiztis (régebben egy jóideig kötelező volt csinálni) csatlakozó szekrény, akkor odáig. Sztem egy sóhajtást megér a téma...

wpetya

Hááát a szürke nem jó szín a nullának, mert a három fázis egyik színe. (Fekete, szürke, barna. )

980POWER

Idézetet írta: wpetya Dátum 2014. december 20., 22:20:58 DÉLUTÁN
Hááát a szürke nem jó szín a nullának, mert a három fázis egyik színe. (Fekete, szürke, barna. )

Azt a kivitelezéskor érvényben lévő szabvány határozza meg, akkor a PE sem zöld-sárga, hanem piros, ezért kell tudni a már hatályon kívül helyezett szabványokat is. Ma nulla színe a VILÁGOSKÉK! A fázis színére csak az van meghatározva milyen nem lehet, ez a piros a zöld-sárga és a világoskék a többi lehetne elvileg, de a fent általad említett 3 színt célszerű használni az egyértelműbb szerelés miatt!

Novill

Érdekességből a mai érvényes szabványokból idézve, olykor furcsa érzésünk támadhat!
MSZ HD 60364-5-51:2010 Kisfeszültségű villamos berendezések: villamos szerkezetek kiválasztása és szerelése.

Egy idézet az 514.3.2. pontból: PEN zöld/sárga színnel teljes hosszúságban és a csatlakozó kapcsolnál világoskék szín. vagy  világoskék színnel teljes hosszban és a csatlakozó kapcsoknál zöld/sárga színnel,