Rejtett nullázás

Indította Novill, 2012. december 02., 14:52:05 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

A mért elosztó táblák a fogyasztásmérő szekrényben kaptak helyet.
Az utolsó ház földelése 2.5es piros rézzel,a középső háznál ahol nullázás található volt,ott a fél colos vízcsőre volt rátekerve egy ugyancsak 2.5 es réz,az első háznál semmi.
Javasoltam egy mért oldali elosztó felújítást a tulajnak,és a másik kettőnek is.

Novill

Ettől az első fogyasztásmérőnél lévő elosztótól hogyan van felépítve az elmenő hálózat, keresztmetszet, védelem, stb.?

Villanyreszelő

C16A 3x1,5 MMfali alu verzióra rákötve.
E mellé csatlakozik egy külön 3x2.5 Alu MMfal,ami külön szálon fut a bojlerhez megszakítás nélkül,ő is C16 ra biztosítva.
Ha a tulaj ezekre nem tervez felújítást én a kismegszakítókat lecseréltetném B10 re,és legalább  még egy egy Fi relét rakatnék be ezt mondtam is neki.
Továbbá a bojler kismegszakítója elé kötve található egy kamráskapcsoló.
Más nem volt látható az első mérőhelynél,sem a házban.
A földelő összekötő dobozát nem látni,csupán egy piros 2.5 vezeték csatlakozik be a kinti  pozdorjadobozba,de azt mondta oda földelés lett telepítve.Lámpás vizsgálattal a lámpa világított,a műszer 230V ot jelzett,az ÉVÉ univerzál 18 OHM földelési ellenállást mért.

Novill

Igen ez egy tipikus esete a régi házaknál a 2,5-es vezeték, sokszor lehet találkozni ezzel a megoldással. Ami keresztmetszetben ugyebár nem megfelelő. A 18 ohm hurokban már eléggé jónak is mondható.

zombinyuszi

Sziasztok!

Talán jó helyen teszem fel kérdésemet:
Ha OFF, akkor ezúton elnézést kérek!

Nem vagyok villanyszerelő, csak egy lelkes, a szakma iránt érdeklődő.

Családi házamban ellenőrizhetem-e az ÁVK helyes működését és esetleges rejtett nullázás jelenlétét egy egyszerű módszerrel?
Az eddig a fejemben levő elképzelés szerint az L és Pe közé ( az épület összes dugaljánál szépen egymás után) egy 36mA áramfelvételű ledes fényforrást kapcsolnék ami (szerintem) kellően felbosszantja az ÁVK-t ahhoz hogy leoldjon, ha nincs rejtett nullázás. Ezzel a teszttel egyértelműen meg lehetne határozni a megfelelő védelem meglétét az épületben? Esetleg kaphatok valamely okból kifolyólag hamis eredményt?

Köszönöm a segítséget előre is!

nyaki

Üdv!
Ha egyébként az elosztó helyesen van kialakítva és az abból induló PE/N vezetők között valahol a lakásban rejtett nullázás lenne, akkor az ÁVK-t fel sem tudnád kapcsolni. Az általad használt megoldás az ún. próbalámpás teszt. Ezzel "csupán" azt igazolod, hogy az ÁVK-d működik és a villamos hálózat helyesen van szerelve, ami persze jó hír. Ha nem old le az ÁVK a próbalámpára, akkor a PE vezető az ÁVK utáni N vezetőről van leágaztatva, ami viszont kimondottan rossz hír.

zombinyuszi

Köszönöm!

Végig próbáltam az egész házat. Minden aljzatnál megszólalt az Ávk. Ezek szerint minden szerelés jó, nincs rejtett nullázás? Megnyugodhatok?

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. július 02., 01:07:46 DÉLELŐTT
Ha egyébként az elosztó helyesen van kialakítva és az abból induló PE/N vezetők között valahol a lakásban rejtett nullázás lenne, akkor az ÁVK-t fel sem tudnád kapcsolni.

Vigyázat! Ez csak akkor igaz ha van terhelés is!


Üzenet összefûzve: 2016. július 02., 09:11:55 DÉLELŐTT

Üdv!

Idézetet írta: zombinyuszi Dátum 2016. július 01., 12:37:46 DÉLUTÁN
Családi házamban ellenőrizhetem-e az ÁVK helyes működését és esetleges rejtett nullázás jelenlétét egy egyszerű módszerrel?

Szerintem a rejtett nullázást megnyugtatóan csak méréssel lehet ellenőrizni.
Áramtalanítás után ki kell kötni az AVK elmenő nulláját és a kikötött vezeték és a PE között ellenállást kell mérni. Ha nem végtelen (vagy több MOhm) akkor baj van.

zombinyuszi

Idézetet írta: Szirty Dátum 2016. július 02., 09:08:24 DÉLELŐTT
Üdv!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. július 02., 01:07:46 DÉLELŐTT
Ha egyébként az elosztó helyesen van kialakítva és az abból induló PE/N vezetők között valahol a lakásban rejtett nullázás lenne, akkor az ÁVK-t fel sem tudnád kapcsolni.

Vigyázat! Ez csak akkor igaz ha van terhelés is!


Üzenet összefûzve: 2016. július 02., 09:11:55 DÉLELŐTT

Üdv!

Idézetet írta: zombinyuszi Dátum 2016. július 01., 12:37:46 DÉLUTÁN
Családi házamban ellenőrizhetem-e az ÁVK helyes működését és esetleges rejtett nullázás jelenlétét egy egyszerű módszerrel?

Szerintem a rejtett nullázást megnyugtatóan csak méréssel lehet ellenőrizni.
Áramtalanítás után ki kell kötni az AVK elmenő nulláját és a kikötött vezeték és a PE között ellenállást kell mérni. Ha nem végtelen (vagy több MOhm) akkor baj van.

Elvégeztem a mérést a leírtak szerint. Köszönöm a tanácsot! A műszer semmilyen ellenállást nem mutatott (alapállapotban maradt). Gondolom ez jót jelent. Viszont!
Ha már ott voltam, puszta kíváncsiságból lekötöttem a PE sínről a mérő felől érkező PE vezetéket, és vissza tettem az AVK felől érkező N vezetéket az N sínre. Ekkor viszont a PE sín és N sín között 3,264 Mohm ellenállást mutatott a műszer. Ez rendben van? Ha igen, mi a magyarázata?

Sztrogoff

Tehát akkor, csak az egyértelműség kedvéért, a nullavezető legjobb tudomásod szerint folytonos volt az áramszolgáltatói transzformátor csillagpontjáig?
Egyetlen védővezetőd sem csatlakozik fix bekötéssel olyan készülékre, ami földeltnek tekinthető? Forróvíztároló, stb.