Kémény vésése, védõcsõ vezetése kéményen

Indította savair, 2012. augusztus 11., 20:42:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szelei

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. december 27., 11:11:26 DÉLELŐTT
És most vegyük azt az esetet, hogy a mennyezet monolit vasbeton, tehát nem véshető! Esküszöm, hogy erre vonatkozólag semmiféle tiltást nem találtam, csak annyit ("gumiszabály"), hogy a "lehető legkisebb mértékű robolással valósítsuk meg" és gondoskodjunk a vastagfalú Mü cső megfelelő járulékos hőszigeteléséről, illetve javasolja a tűzálló (korallpiros) kábel alkalmazását.  :(

Ez a gumi szabály "3/2003.(I.25.) BM-GKM-KvVM rendelet"

A mennyezetre javaslom MMCu kábel fel gipszelését, azt nem tiltja semmi.
A leg kisebb rombolással kémény nyílást lehet itt készíteni.
Kérdezem 16 os vastagfalú csövet hőszigetelővel látsz el milyen átmérője lesz és ez esetben milyen mélységű átmérőjű hornyot készítesz a 12 es vastagságú tégla falban úgy, hogy ne gyengítsd  meg (Hivatalosan 1 mm-rel sem lehet kisebb).
:)

Gyurmaúr(fi-relé)

Tisztelettel citálom azt az anyagot melyben én azt találtam, hogy nincs ex katedra megtiltva a fallal egy síkban lévő, azaz egy teherhordó falban kiképzett kémény megvésése, ha és amennyiben annak falvastagsága több, mint 12 cm! Egyébként, ahol momentán lakom, ott is -igaz, az épület a '60-as években épült- áthalad pár vezeték a kéményt is magábafoglaló tartófalon,sőt még 2 kötődoboz is van nagyjából ott, ahol a kémény kűrtője is halad.
(L. 114. old. alja)

Szelei

Idézem a te általad hozott anyagot:

A teherhordó falakat nem szabad megvésni:
- a függőleges falvégekhez közel, mert a meglazult vagy sérült részek nem vesznek részt a teherhordásban,
- a kéményeknél és szellőzőknél, ahol a fal vastagsága 12 cm, vagy annál vékonyabb,
- boltozott nyílásáthidalókat, ha a nyílás 1,20 m-nél szélesebb.
- támasztó szerkezetek felfekvése alatt annak közelében.


Tehát 36 cm vastagságot a fal meghaladja mert különben magát a kéményt vésed és nem a + falat. Legalább 50 cm falnak kéne lenni. Ahol a kémény el van tolva az egyik oldalra.
Mivel 12 cm az egysoros tégla és az egy kerítés, közfal vastagság.
Ha ettől nagyobb téglából készült a kémény akkor az is kéményanyag tehát megint nem véshető.
Gondolom nálad a tiltás csak az lehet ha valaki a kezedre csap és azt mondja ezt már nem!

Mellesleg ennek a szabványnak ki keresésében nagyobbik fiam volt a segítségemre. Ö kőműves szakmunkás vizsgát tett de 15 éve mint tűzoltó dolgozik a kecskeméti reptéren. És hasonló a véleménye mint kőműves mint tűzoltóként.

Csak mellesleg kell megjegyeznem 1 kumma szabványra nincs hivatkozás, szerintem vállalaton belüli belsőhasználatú üzemi szabályzat lehet. Ráadásul kicsit eljárt felette az idő.

Kíváncsi lennék ha a vakolat alatt nem téglát hanem a képen látható elemet találnád akkor mit tennél.


Üzenet összefûzve: 2012. december 29., 08:51:24 DÉLELŐTT

Kiegészíteném az általad hozott anyagból az egyéb szerelési módoknál kéményt nem is említve (mivel TILOS) keresztezéseket, hogyan kell ki alakítani.

MM-fal szerelésnél.
Tilos az MM-fal vezetéket más épületgépészeti vezetékkel (víz, gáz, stb.) közös horonyba szerelni. Kereszteződésnél mindig az MM-fal vezetéket kell alul elhelyezni és járulékos védelemmel kell ellátni.

Vezetékcsatorna nyomvonala:
Ha a vezetékcsatorna nyomvonalát csak úgy lehet kialakítani, hogy az fűtési csövet keresztez, vagy más hősugárzó tárgyat közelít meg, akkor a vezetékcsatornát az adott szakaszon járulékos hő védelemmel kell ellátni.

MU III csöveknél csak nyomvonal tervekre hivatkozik, egyéb szabályokat nem idéz!

MÜ I és alupáncél védőcsővel szerelés:
Csak vízszintes és függőleges vonalvezetés választható, hőt sugárzó csövek, hő befúvók közvetlen közelségét kerülni kell.

Kábelszerű vezeték szerelése:
A kábelszerű vezetékekkel a gépészeti berendezéseket úgy kell elkerülni, hogy azok javítása esetén ne legyen szükség a kábelszerű vezeték eltávolítására. A fűtési csövek keresztezési helyén falba süllyesztett MU I védőcsőbe, vagy falon kívül acélpáncél, illetve gáz-csőbe helyezve vezetjük.

Bocs de elég későn kezdtem olvasni és ezt mára halasztottam.

Gyurmaúr(fi-relé)

Drága Szelei kolléga, ne tessen már engemet itten provokálni!! Ez egy szerelt Leier és nem téglafalú kémény, mely be van építve egy teherhordó falba úgy, hogy annak egyik oldala felé van eltolva, tehát a másik oldal épp ezért vastagabb, mint 12 cm. Hidd el, nem perverzitásom szanaszét vésni egyetlen épület falait sem, épp ezért ha csak tehetem, akkor kábeltálcás és /vagy Mű 36-os, vagy 40-es csöves kábelszerelést csinálok, melyeket a vasbeton, vagy EP gerendás födémre erősítek. Ennél a megoldásnál gyorsabb, egyszerűbb szerintem nincs, nem is beszélve arról, hogy ezáltal elkerülhető a fali szerelések esetén a legnagyobb körültekintés ellenére is sok esetben bekövetkező kémény szakasz menti vésés és úgy általában a teherhordó falak vízszintes megvéséséből eredő gyengítés nem kívánt esete, nem is beszélve arról, hogy mennyivel egyszerűbb a gipszkarton álmennyezetbe itt-ott elhelyezett "búvónyílás" keretes -mondjuk 30x30 cm-s gipszkarton fedelének kiemelésével lazán felpakolni, ill cserélni a telepítendő/ kiváltandó kábelt.

Gerg

Tisztelt szakemberek!

Szeretném kikérni a véleményetek a képen látható elrendezéssel kapcsolatban, nálunk a villanyszerelő simán áthúzta a vezetékcsatornát a kémény vonalán, sőt még doboz is került szinte pontosan a kályhacső vonalába.

Mostanában elkezdtük használni ezt a kéményt és érezhető, hogy eléggé felmelegszik a kéménynek ez a része. Laikusként fura hogy ennyire hőnek kitett helyre került a vezetékcsatorna.

Szerintetek ezt így rendben van?




nova

Mivel csak tippelni tudom a kép alapján az elrendezést.  ::) A kályha cső a fal síkján belül egyenesen megy a tető fele fel. A falba süllyesztve közel található hozzá a villamos rendszer vezetékei? A képen vezetékcsatornát nem láttam, ezért gondolom, hogy süllyesztett szerelés van, mely esetben védőcsőbe vannak a vezetékek behúzva. Ha jó a feltételezésem kérdés, hogy milyen közel haladnak el a vezetékek a kályhacsőhöz?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gerg

A kályhacső felett látszik egy doboz, meg attól balra is egy. Azoknak a vonalában fut vízszintesen a vezetékcsatorna, benne a vezetékek. Kb. 50 cm -el afölött a pont fölött, ahol a kályhacső a kéménybe van kötve.

Azon a területen eléggé fel tud melegedni a kéménynek a szoba felé eső fala.

Novill

A képen vezetékcsatornát nem látok én sem. Maradjunk annyiban, hogy kéményt megvésni és abban csövet elhelyezni nem nem szabad. Részben statikai okok miatt és a kéményseprő cég sem engedi.  Az, hogy kívül vezetékcsatorna van szerelve úgy, hogy a kémény nincs megfúrva  a rögzítés miatt,  a keletkező hő mértéke lehet a mértékadó. Talán az 50cm  azért  elég közel van.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát ott biza megy legalább 1 db Mü -Isten tudja, hanyas és mekkora falvastagságú?- cső és van ott 1 elágdoboz is. Na, ez már így tényleg nem szabályos, főként amennyiben nincs meg a legalább 12 cm falvastagság a cső és a kémény belső fala közt?!? Az elágdoboz elhelyezése ekkor sem szabályos!!!

Gerg

Én kérek elnézést, egészen pontosan nem vezetékcsatorna, hanem cső megy a dobozok között bevésve, abban a vezetékek, rajta a vakolat.

A cső benn van, a vésés megtörtént (habár ez a ház már 50 éves és valószínűleg mindig is volt ezen a helyen cső és benne vezeték, nem biztos hogy a cső a mostani szerelés alkalmával került oda, a vezeték az biztosan), magában a kéményben ez nem igen hiszem hogy kárt okozhatott.

A hőhatás az ami foglalkoztat.

Mennyi hőt bírnak ezek a rézvezetékek? 1,5mm -es, sima nem sodrott amit mindenhol lehet kapni.

A kezem rajt tudom tartani a falon, kb. 50 fok körül lehet a hőmérséklet ahol a cső megy, de 60 -nál soha nem hiszem, hogy több.

Nos mit gondoltok. Átköttessem más nyomvonalra?