CNC gépek vizsgálata

Indította Bali12, 2018. július 22., 15:25:19 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Bali12

Sziasztok,
Egy ipari telephelyen ahol cnc gépek vannak milyen képesitéssel lehet vizsgálatokat végezni?
Pl egy uj gép beüzemeléséhez és vizsgálatához elég a érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló papir vagy kell az Erősáramu berendezés felülvizsgáló is?

tothgyula

Bali 12 Üdvözletem!
Az MSZ HD 60364-6-2017 szabvány szerinti ellenőrzést,használatbavétel, üzembehelyezés előtt. a 191/2009.(IX.15.) Korm.rendelet írja elő.
Az érintésvédelem ellenőrzését pedig az új 40/2017.(XII.4.) NGM rendelet írja elő.
Érdemes elolvasni a "Villanyszerelők Lapja"2017.nov. havi számát az MSzHD 60364-6:2017. szabvány változásokkal kapcsolatban.
Nagyon fontos változás, hogy kötelező ellenőrízni a túlfesz-védelmi eszközöket! Én EBF felülvizsgálati jogosultság nélkül nem vállalkoznék rá!
Üdv:TothGyula.

Bali12

Köszönöm a gyors választ,
Átlapozgattam az emlitett szabványokat de még mindig nem tiszta hogy kinek-mikor milyen vizsgálatokat kell végezni a gépeken.
Az rendben van hogy beuzemeléskor és időszakonként  érintésvédelmire vizsgálni kell.
De azt ki és mikor vizsgálja hogy pl a gyártó jó állitotta e be a hőkioldót vagy megfelelő keresztmetszetű vezetékkel szerelte e, vagy javitéskor megfelelő alkatrészt épitettek e be, esetleg elhasználódásból nincs e szigetelési hiba...?

faxelektro

Jó estét
             A képeken látható koreai eszterga pad villanyos rajzával ki tudna valaki segíteni?
                                                                     Köszönöm

nyaki

Idézetet írta: Bali12 Dátum 2018. július 22., 20:00:39 DÉLUTÁN
Köszönöm a gyors választ,
Átlapozgattam az emlitett szabványokat de még mindig nem tiszta hogy kinek-mikor milyen vizsgálatokat kell végezni a gépeken.
Az rendben van hogy beuzemeléskor és időszakonként  érintésvédelmire vizsgálni kell.
De azt ki és mikor vizsgálja hogy pl a gyártó jó állitotta e be a hőkioldót vagy megfelelő keresztmetszetű vezetékkel szerelte e, vagy javitéskor megfelelő alkatrészt épitettek e be, esetleg elhasználódásból nincs e szigetelési hiba...?

Üdv!
Az ezen pontok mindegyike az ÉV vizsgálat részét képezik már jó ideje és többek között az MSZ EN 60204-1:2006(2010) fejezeteit célszerűen figyelembe kell venni.
Egyébiránt a 10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet 2. és 19. § -a, valamint a 40/2017. (XII.4.) NGM rendelet szabályozza azt, hogy kinek, mikor, miket és milyen időközönként kell vizsgálni.

Simon Endre

Szia faxelektro!
Ez bíztos hogy nem NC gép,  nyiss ilyenkor új témát!
Tulajdonképp baj van vele, vagy kényszerű hogy megismerd a felépítését vagy  a működésmódját, netán még az eredeti koreai irányelveg szerint van szerelve (pl. 220V-os vonali feszültségre és nics nulla ?)

faxelektro

Jó estét
              Működött csak van rajta egy irányváltó kapcsoló ami szét ment és ezt próbálnám ki cserélni egy GANZ-irányváltóval de a régi az két-pozíciós az ujjnak pedig van egy nulla a középen meg a két irány és nem tudom hogy sikerül rajz nélkül .  Az eredeti egyik pozíció előre a másik hátra forgás. A kapcsolóról van kikötve a vízpumpa és az sem működik. Az biztos igazad van nagyon messze van a NC-gépektől.

Simon Endre

Az bíztos hogy nem főáramkörben vált irányt és most már az is hogy van külön menetkapcsolója, emiatt nem kell üres állás. A menetkapcsolónak viszont kell legyen óres állása és lehet, hogy van ellenáramű fékezés is de ha kuplungos váltása van akkor lehet szaban kifutásos és aktív esetleg ellenáramú fékezése is. Ezeket tisztázd az esztergályos mesterrel vagy egy gépészetben jártas személlyel.

faxelektro

Akkor mit szólsz hozzá megoldható az irányváltás a ganz-kapcsolóval vagy csak egy ilyen két pozíciós kapcsoló kell? Kuplung nincs szerintem mert nem látok egyenirányítót a vezérlő szekrényben.
Milyen az a menetkapcsoló?

Simon Endre

Átgondoltam a lehetőségeket és lehet főáramkörben is irányváltás, de ha nincs ezenkívül még egy feltehetően további kapcsoló a motor felé akkor az eszterga valamerre mindíg forogna. Tehát kell legyen motorkapcsoló és ami ezt vezérli az a MENETKAPCSOLÓ, ennel feltétlen kell legyen kikapcsolt helyzete, mivel mint írod nincs kuplung. Ez a menetkapcsoló jellemzően az irányváltóval egy mechanikán kapcsol, csak másik mozgástengelyen, pl. az irányváltás radiális (forgástengelyen) a menetkapcsoló axiális (hossztengelyen) működik. Az európai gépekre jellemző, hogy a kapcsolószekrény fedelén belül van kapcsolási rajz, vagy legalább egyvonalas vázlat aznosítókkal, nézd meg talán ezen is van . A hűtő-kenőanyag szivattyú üzeme nincs a forgatásnak alárendelve ezt neked kell kinyomozni hogy hol a hiba, (vagy egyálltalán mi működteti.) Egyes magyar forgácsológépeknél a főkapcsoló egy további fokozata indítja el az emulzió szivattyút.
No igen lehet hogy van kuplung csak nem villamos hanem mechanikus ekkor nem kell (nincs) menetkapcsoló.