Áramvédõ kapcsoló felülvizsgálata

Indította Nemes József, 2011. június 02., 08:01:29 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Nemes József

   Kérem legyetek oly kedvesek segíteni, mely jogszabály írja elõ a régi és új  áramvédõ kapcsolók ellenõrzését?
Régen havonta kellett elvégezni,  de mostani információim szerint a
régieket továbbra is havonta ,az újakat pedig félévente kell ellenõrizni.
De azt nem tudták megmondani ,mely évtõl számít újnak.

Elóre is köszönöm

Nemes József

nova

Ebben a témában említettek a kollégák egy szabványt lehet azt lenne érdemes megnézni. De amúgy jó kérdés :)

http://villanyszerelo.forum.hu/felulvizsgalok-klubja/aramvedo-kapcsolokkal-foglalkozo-szabvanyok/
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Safety

Kedves Kollégák!

Most regisztráltam néhány perccel ezelõtt és úgy néz ki hamarosan jönnek még egy páran a Villanyszerelõk Lapja fórumról, mivel ott furcsa események történtek az utóbbi idõben.
Nemes József kérdésére válaszolnék talán nem késtem el túlságosan. Az áram-védõkapcsolók ellenõrzését a 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 5/A. §-a írja elõ. A (3) bekezdés a) pontja értelmében havonta szerelõi ellenõrzéssel kell ellenõrizni. Nincs olyan hogy a régieket havonta és az újakat félévente kellene ellenõrizni. Ez a félreértés a VBSZ (Villamos Biztonsági Szabályzat) tervezetébõl ered, ott javasolták a féléves ellenõrzésre való áttérést, de ez a mai napig nem jelent meg, így a hivatkozott rendelet a mérvadó. Tehát minden áram-védõkapcsolót havonta kell ellenõrizni a próbagomb megnyomásával és ennek tényét valamilyen formában dokumentálni kell. Üdvözlettel: Safety

nova

Idézetet írta: Safety Dátum 2011. július 04., 17:31:41 DÉLUTÁN
Tehát minden áram-védõkapcsolót havonta kell ellenõrizni a próbagomb megnyomásával és ennek tényét valamilyen formában dokumentálni kell. Üdvözlettel: Safety

A dokumentálás formájára lennék kíváncsi, hogy találkoztál már olyan hellyel ahol készült (készül) ilyen? Elképzelni olyan formában tudnám, mint a készenléti üzemû gépek, eszközök ellenõrzése, ahol ellenõrzik a mûködést, jelen esetben a próbagomb megnyomásával. A tapasztaltakat rögzítik egy táblázatba dátum, aláírás és mûködõképesség megfelelõsége jelenik meg egy sorban a táblázatban.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Safety

Kedves Nova!

Jó a meglátásod. Pontosan ilyen formában történik a dokumentálás ahogy írtad (elképzelted). A környezeteben lévõ cégeknél mindenhol elvégzik a havi ellenõrzést és mindössze egy A4 papírlapon (egy áram-védõkapcsoló egy lap) a fejlécen feltüntetve az áram-védõkapcsoló pontos helyét, típusát, érzékenységét, majd táblázatos formában felsorolva az ellenõrzés idõpontját, eredményét (megfelelõ/nem megfelelõ), az ellenõrzést végzõ személy olvasható nevét és aláírását. Ennyi. Általában munkavédelmi ellenõrzéskor ezt kérni szokták a felügyelõk, és nagyon morcosak, ha nem kapják meg. Elégedetlenségüknek sárga csekk formájában adnak nyomatékot. :(  Üdv.: Safety

nova

Sok helyen szerintem nem végzik el ezeket a lekapcsolási teszteket, például irodaházakban lévõ elosztó szekrényekben a mai szabványoknak megfelelõen eléggé sok áramvédõ kapcsoló található meg különbözõ áramkörökre bontva, normál áramkörök, diesel jogos áramkörök, szünetmentes jogos áramkörök. Ráadásul az utolsó áramkörben (ups) tartozó rendszerek sokszor állandó üzemûek és évekig mûködnek lekapcsolás nélkül. Jogosultság tekintetében az ellenõrzés az üzemeltetõ dolga, tehát a munkavédelmi ellenõrzéskor õket büntetik.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Safety

Általános esetben inkább a kommunális munkahelyekre jellemzõ, hogy nem végzik a havi ellenõrzést el, legtöbbször nem is ismerik az ide vonatkozó rendeletet, de -mint írtad- szünetmentes rendszerekben ez nem is mindig oldható meg egyszerûen. Az iparban más a helyzet, ahol van munkavédelmi szakember (EBK) ott tisztában vannak ennek jelentõségével. Gyakorlati tapasztalatom. hogy az évekig nem ellenõrzött áram-védõkapcsoló mechanikailag beragad, ellustul és szükség esetén sem képes mûködni. A felülvizsgálatok során megtapasztaltuk, hogy az ilyen makacs készüléket elég négyszer-ötször kézzel ki-be kapcsolni és újból a régi lesz. Végül is ezért van kitalálva a havi ellenõrzés, nem másért.

nova

Igen a cél az ellenõrzés és ezáltal a mûködés biztosítása. De az általad is említett ellenõrzésnél a dokumentálás a lényeg, hiszen ezzel lehet bizonyítani, hogy elvégezték az ellenõrzést.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Az ÁVK ellenõrzése a régi  MSZ 172/1 illetve a KLÉSZ havonkénti ellenõrzést irt elõ. Volt egy idõszak, amikor a téli és nyári idõszámítás környékére, vagyis évi két ellenõrzés volt elõírva. Ez az ellenõrzés szerelõi ellenõrzést jelent, melyet célszerû valamilyen formában dokumentálni. A felülvizsgálatok esetén már többször találtam nem mûködõ ÁVK-val is. Régi ÉVÉ-UNIVERZÁL nem tudott olyan komplett vizsgálatot végezni, mint a jelenlegi Eurotest 61557 mûszer. Így vizsgálatkor ma minden ÁVK-t be kell vizsgálni és rögzíteni kell a minõsítõ iratban. Ezzel tulajdonképpen biztonsági szempontból jelenleg még 3 illetve 6 évente biztosan ellenõrizve vannak. Viszont mióta a 7KW teljesítmény beépítésekor új létesítés esetén már tervezési kötelezettség van. A tervezõk rengeteg fi relét terveznek be, minden dugaszoló aljzat áramkörébe 1-1db-t. Viszont a világítási áramkörökbe nem terveznek be fi relét, ez eltér a megszokott villanyszerelõi gyakorlattól. Most is van egy kb. 200m2 alapterületû lakást, melyet szerelünk és 26 db fi relé van betervezve. Amit természetesen túlzásnak tartok, a jelenlegi gazdasági helyzetben.

Safety

Idézetet írta: Novill Dátum 2011. július 06., 21:55:33 DÉLUTÁN
Volt egy idõszak, amikor a téli és nyári idõszámítás környékére, vagyis évi két ellenõrzés volt elõírva.

Kedves Novill!
Ilyen idõszak nem volt, ez városi legenda. Az MSZ 172 szabvány hatályon kívül helyezését követõen megszûnt az ellenõrzések gyakoriságára vonatkozó elõírás, mint fentebb írtam a VBSZ hivatott volna tartalmazni ezeket az idõpontokat - ennek tervezetében szerepelt a félév -, de végül is a csoda tudja miért, de nem adták ki, ezért 2005-tõl a 22/2005. (XII.21.) rendelettel módosított 14/2004.(IV.19.) FMM rendelet, 5/A. § (3) bekezdése tartalmazza többek között az áram-védõkapcsolók ellenõrzésének gyakoriságát, ami mint tudjuk egy hónap.
Üdv.: Safety