Erősáramú vezetékek, számítógépes hálózatok vezetékeit, koaxokat hogyan lehet..

Indította Tamás, 2020. május 10., 13:28:42 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás

Üdv Mindenkinek!

Sokszor mondják, hogy a számítógépes hálózat vezetékeit, a TV koax kábeleit stb. nem lehet egy csőben, VAGY, vezetékcsatornában vinni!

Erre vonatkozó előírásokat csak a már visszavont  MSZ 1600 7.124 (184 old. ), ill. az EBF könyv (2019) 103 oldalán találtam!

Az EBF könyvben azt írják, hogy:
" A különböző fajta rendszerek vezetékeit közös, egyrekeszes vezetékcsatornában CSAK levehető fedél esetén lehet elhelyezni."

A kérdésem tehát, hogy akkor lehet-e számítógéphez tartozó kábeleket, UTP, koax stb. EGY vezeték csatornában, csőben vinni az erősáramú vezetékekkel, kábelekkel?

Melyik szabvány foglalkozik ezzel a témakörrel, melyik engedi, vagy tiltja?

Konkrétan!

Köszönöm

T.

Sztrogoff

A levehető fedelű... az az MSZ 1600-nak a 3.3.4. pontja alatti alpontokból származik.
Ma egyébként az MSZ HD 60364-5-52:2011 (meg egy e szempontból érdektelen kiegészítés) szabvány 528.1. pontját lehet ráhúzni a témakörre.

Tamás

Szia!

Esetleg pontosan be tudnád másolni, hogy mit írnak az 528.1.-ben!?

Az 1600 már visszavont, tehát az már nem mérvadó!

Köszönöm

T.

Sztrogoff

Idézetet írta: Tamás Dátum 2020. május 11., 08:34:50 DÉLELŐTT
Az 1600 már visszavont, tehát az már nem mérvadó!
Ebben nincs egészen igazad. Amennyiben a visszavont szabványban van valami szabályozva, ami az utódában nincs, akkor az egész világ - beleértve az EBF tankönyv szerzőit is - a visszavont szabvány előírásait fogja mérvadónak tekinteni, az "eddig hogy csinálták?" kérdés alapján.

Az MSZ HD:
528.1 Proximity to electrical services
Band I and band II voltage circuits according to IEC 60449 shall not be contained in the same wiring system unless one of the following methods is adopted:
– every cable or conductor is insulated for the highest voltage present; or
– each conductor of a multicore cable is insulated for the highest voltage present in the cable; or
– the cables are insulated for their system voltage and installed in a separate compartment of a cable ducting or cable trunking system; or
– the cables are installed on a cable tray system where physical separation is provided by a partition; or
– a separate conduit, trunking or ducting system is employed.
For SELV and PELV systems the requirements of Clause 414 shall apply.
NOTE 1 Special considerations concerning electrical interference, both electromagnetic and electrostatic, may apply to telecommunication circuits, data transfer circuits and the like.
NOTE 2 In the case of proximity of wiring systems and lightning protection systems, the IEC 62305 series should be considered.

Amikor még ennek apukája az MSZ 2364-520:1997 volt érvényben, abban ez így volt leírva:
528.1. Villamos hálózatok megközelítése
528.1.1. Azonos kábel- vagy vezetékrendszerben nem lehet együtt I-es és II-es feszültségsávba tartozó áramkör, csak akkor, ha minden kábel vagy vezeték a jelen lévő legnagyobb feszültségre van szigetelve vagy ha a következő megoldások közül valamelyik teljesül:
– a többerű kábel vagy vezeték minden vezetője a kábelben vagy vezetékben jelen lévő legnagyobb feszültségre van szigetelve; vagy
– a kábelek vagy vezetékek a rendszerfeszültségükre vannak szigetelve és a vezeték-profilcső vagy vezetékcsatorna-rendszer külön rekeszében vannak elhelyezve; vagy
– külön védőcsőrendszer használata.
Megjegyzés: A távközlési, az adatátviteli és a hasonló áramkörökre elektromágneses és elektrosztatikus villamos zavarral kapcsolatos külön megfontolások vonatkozhatnak.