Elektrotechnika folyóirat, 40/2017.(XII.. 5.) NGM rendeletet módosításáról

Indította Novill, 2020. július 31., 19:10:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Biztosan el lehet bogarászni a jogszabályok között bőven, és ide már még a munkavédelmi törvényből is lehetne szemezgetni. Én mindenképpen egyeztetnék az üzemeltető munkavédelmisével is ez ügyben.

10/2016:
"b) időszakos ellenőrző felülvizsgálat: az Mvt. 21. § (2) bekezdésének hatálya alá nem tartozó olyan munkaeszköz - munkáltató által meghatározott gyakoriságú - felülvizsgálata, amely a károsító hatások lehetősége miatt, a munkavállalók munkahelyi biztonságát és egészségét veszélyeztető helyzetet idézhet elő;"

"1. § E rendelet hatálya a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) 87. § 4. pontja szerinti munkaeszköznek az Mvt. 87. § 9. pontja szerinti szervezett munkavégzés során történő használatára terjed ki."

MVT:
"4. Munkaeszköz: minden gép, készülék, szerszám vagy berendezés, amelyet a munkavégzés során alkalmaznak vagy azzal összefüggésben használnak (kivéve: az egyéni védőeszköz)."

A közös terek is bizonyos értelemben munkahelyek, mert itt teljesítenek szolgálatot a biztonsági őrök, a takarítók, közös részeken is lehetnek felállítva árusító standok, és a közös részek villamos berendezésein végeznek munkát az épület villanyszerelő és egyéb karbantartói is. Végül is a világítást is a munkavégzéshez használják, hiszen az eladó nem tudna eladni vaksötétben, erre is rá lehet húzni hogy "munkavégzéssel összefüggésben" használják. A takarító ezekbe a dugaljakba csatlakoztatja a porszívóját, stb. És hát maga a pláza épülete sem lakóépület, hanem nyilván "üzleti" céllal jött létre. 
Ugye tudod hogy már nincs KLÉSZ?

Sacc-placc


Fecó

:)
pkajos kolléga üzenetére utalva tettem fel ezt a kérdést, Ő hivatkozott rá...

Sacc-placc

...alliterációmmal nem is rád gondoltam... csak úgy általában...
a felejtős felülvizsgálók felülvizsgálatára...
(no ez is alliteráció  ;D

pkajos

Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. október 13., 10:15:23 DÉLELŐTT
:)
pkajos kolléga üzenetére utalva tettem fel ezt a kérdést, Ő hivatkozott rá...
Fecó!  A KLÉSZ elírás volt.., nyilván. VMBSZ akart lenni

Az (1) a 40/2017 NGM szerint (villamos biztonsági felülvizsgálatot) ?

Ugyanitt a bérleményben- ami pl. munkahelye (konyha, bolt, cipőjavító, kulcsmásoló) az ott dolgozóknak-de nem a vevőknek- ahol munkaeszközök is vannak a 10/2016 NGM szerint "időszakos szabványossági felülvizsgálatot" ?

A Pláza üzemeltetője a közös és kiszolgáló részekért felel (azt méri a KLÉSZ a 40/2017 NGM  KLÉSZ -szerint) a bérleményt meg a bérlő/használó méreti a 10/2016NGM szerint?

Fecó

A 40/2017 az időszakos felülvizsgálati kötelezettséget az "üzemeltetőre" hárítja, kérdés hogy ezekben a bérelt üzlethelyiségekben a szerződés szerint ki felel a villamos berendezés üzemeltetéséért? A 10/2016 viszont az én olvasatomban a "munkáltatóra" hárítja:

"3. § A munkáltató köteles a munkavállaló munkavégzéséhez olyan munkaeszközt rendelkezésre bocsátani, amely kialakításában, felépítésében és az alkalmazott védelmi megoldások tekintetében megfelel a munkavédelemre vonatkozó szabályoknak, és alkalmas az adott munkahelyi körülmények között az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos használatra."

Sok helyen a bérleményekbe csak "belógatnak" egy tápkábelt, és az üzlethelyiséget már a bérlő alakítja ki/át villamosan is, itt kellene szülessen egy első felülvizsgálat is. Tekintve hogy ezeket az üzleteket a gyakorlatban is a bérlők tartják karban, javítják és bővítik, illetve átalakítják, valójában ők lesznek az üzemeltetők is. Szerződésben erre is jó lenne a bérlet elején kialakítani egy határt, hogy meddig a bérlőé az üzemeltetés joga, lehet hogy van is ilyen.


Sacc-placc

Bocs... összezavarodtam...
A topic címében szereplő rendelet 2018.január1-jén lépett hatályba. Ugyanakkor hatályát vesztette a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981.(XII.27.)IpM rendelet a (KLÉSZ).

pkajos


Az elmélkedés- ahogy Ti is írjátok- inkább arról akart szólni, hogy akkor a Plázában- időszakosan- villamos biztonsági felülvizsgálatot (40/2017 NGM VMBSZ)  vagy a 10/2016 NGM szerint (mivel munkavégzés is folyik, munkahely) kell-e (érintésvédelmi) szabványossági felülvizsgálatot végezni.

Igazából talán a "vegyes káposzta" lehet igaz: 2019 szeptember 12-től is volt egy módosítás: 10/2019. (IX. 4.) PM rendelete az egyes foglalkoztatási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról
A 10/2016 NGM 19.§.(7) változott:   "Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot - a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat rendelet szerinti lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezései kivételével - szabványossági felülvizsgálattal rendszeresen, legalább háromévente kell elvégezni a munkahelynek minősülő helyen."
Tehát vélhetően a Plázát is - energiaellátás, elosztást, gépészetet, a világítást stb. kb. a 40/2016 NGM szerint, az abban lévő "MUNKAHELYEKET", bérbe adott üzleteket,  konyhát, a villamos működésű egyéb "munkaeszközöket" pedig a 10/2016 NGM szerint.  Így pl. a bérleményekben ha az munkahely is, az ÁVK működési próbát 4 alk./évente, a többi  ÁVK-t meg évi 1x kell ellenőrizni (működési próba).

Aztán az meg hab a tortán, hogy a villamos biztonsági felülvizsgálat (VMBSZ) esetében szig.ellenállást is mérhetsz, amíg a konyhán a húselőkészítőben, a boltban (munkahelyeken) meg csak az áramütés elleni védelemre kell koncentrálnod.
Aztán itt sem úszod meg az OTSZ TvMI (BM) szerint pl. 6 évente (EBF) a szigetelési ellenállás mérést. 
HA nem tudod összeszinkronizálni a - Plázában- vill. biztonsági felülvizsgálatot (VBF) az EBF-fel, akkor  pl. 6 évente akár 3x is szétszedheted a "házat", és elvégezheted a szig. ell. mérést (Pláza nem munkahely VBF 3 évente, + 1x EBFnél, ott meg az egész házat).   Szuper lesz!     

pkajos

Igazad van Fecó!
"Sok helyen a bérleményekbe csak "belógatnak" egy tápkábelt, és az üzlethelyiséget már a bérlő alakítja ki/át villamosan is, itt kellene szülessen egy első felülvizsgálat is. Tekintve hogy ezeket az üzleteket a gyakorlatban is a bérlők tartják karban, javítják és bővítik, illetve átalakítják, valójában ők lesznek az üzemeltetők is."

ÚJ létesítésről van szó, tehát nem "kívánságműsor"!  Kell "Első" felülvizsgálat . A bérbeadó e nélkül nem engedheti a saját hálózatára "rákötni" az új létesítést.  Itt szempont még az energia mennyiség, és illik beszélni még az energia minőségről is (harmonikusok)

Fecó

Vigyázz az aláhúzott mondattal, mert abban az van, hogy csak ott kell 3 évente, ahova nem vonatkozik ez a pont. De valójában sok mindent lefed a VMBSZ szerinti lakó, kommunális és egyéb épület.

VMBSZ:
"15. kommunális épület: közvetlenül a közcélú elosztóhálózatra csatlakozó villamos berendezéseket tartalmazó, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 9. pontja szerinti közhasználatú építmény;"

1997. évi LXXVIII. törvény 2. §:
"9. Közhasználatú építmény: az olyan építmény (építményrész), amely

- a település vagy településrész ellátását szolgáló funkciót tartalmaz, és

- használata nem korlátozott, illetve nem korlátozható (pl. alap-, közép-, felsőfokú oktatási, egészségvédelmi, gyógyító, szociális, kulturális, művelődési, sport, pénzügyi, kereskedelmi, biztosítási, szolgáltatási célú építmények mindenki által használható részei), továbbá

- használata meghatározott esetekben kötelező, illetve elkerülhetetlen (pl. a közigazgatás, igazságszolgáltatás, ügyészség építményeinek mindenki által használható részei), valamint, amelyet

- törvény vagy kormányrendelet közhasználatúként határoz meg."

A pláza szerintem stimmel ide, ez érvényes rá ha munkahely a 10/2016 alapján:

"(6) Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot szerelői ellenőrzéssel legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni: *

b) az összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről szóló rendelet (a továbbiakban: Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat rendelet) szerinti lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezésein hatévente;

Ha pedig 40/2017, akkor jelentős villamos berendezés lesz (gondolom), és 3 évente szabványossági felülvizsgálat.

És sajnos ezzel kínlódunk itt már egy ideje, műszaki dolgok helyett jogi és nyelvi viták, értelmezések, és ellentmondások közepette...