EPH

Indította Tamás, 2018. február 20., 12:48:12 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás

Üdv Mindenkinek!

A kérdésem, jelenleg mi írja elő, hogy mit kell közvetlenül (min.6mm2 Mkh-val) bekötni az EPH-ba?

A másik.

A VL-ben olvastam ezt a két cikket!
Szerintem kicsit ellentmondásosak nem?
Vélemény!

Köszönöm

Tamás

Fecó

Tisztázzuk, EPH vezető hivatalosan már nem létezik, védőösszekötő-vezető a neve. Erről az MSZ HD 60364-5-52:2012 szabvány rendelkezik. A cikkel kapcsolatban szerintem a második pontosította, javította az elsőt. A fenti szabvány 544.2.3. pontja előírja, hogy a kiegészítő összekötésre használt védőösszekötő-vezeték, ne legyen kisebb az 543.1.3. pontban előírtnál. Az 543.1.3. védővezető keresztmetszettel foglalkozik és azt írja, ha mechanikai védelemmel van ellátva a vezeték, akkor minimum 2,5 mm2 a szükséges. Tekintve hogy ez volt eddig is a megszokott nem tűnt fel. De el kell olvasni az 543.1.3. pontot alaposan, mivel is kezdi?

azon védővezetők, melyek nem részei a fázisvezetőknek, vagy nem közös védőburkolatban vannak velük

Tehát csak akkor kell a 2,5 ha nem együtt van vezetve az áramköri védővezető a többi üzemi vezetővel, ami ritka, hiszen ha kábellel szerelsz, akkor lesz benne védővezető, ha csőbe húzod a fázis-nullát, akkor nyilván ugyanoda húzod a védővezetőt is. Viszont ha ez érvényesül, akkor nem kell tartsd a minimum 2,5 szabályt.

Ha már itt tartunk, ez a szabvány 543.1.4. pontja engedi meg több áramkörhöz a közös védővezető alkalmazását is.

A fenti szabvány 544.1.1. pontja írja, hogy a fő-földelőkapocshoz csatlakoztatott vezetők keresztmetszete legalább 6 mm2 legyen.

Ennek a szabványnak van egy "B" melléklete, ahol rajz formájában tájékoztat róla, hogy mit kell bekötnöd a fő-földelőkapocsra közvetlenül, ezáltal nyilván legalább a 6 mm2 keresztmetszettel.

De tudod hogy ez a topic a felülvizsgálók tanfolyamával kapcsolatos dolgokat öleli fel, a te problémád inkább a https://villanyszerelo.forum.hu/index.php?topic=59.0 témakörbe illene szerintem...

Tamás

Tisztelt Fecó!

Köszönöm a válaszod!

Tudom , hogy hivatalosan már nincs EPH igazad van , de én sajnos már az öregebb korosztályhoz tartozom, így nekem ez már EPH vezető marad!  :)

Valamint abban is igazad van, hogy ez nem ide való témakör, de miután lenyomtam az entert, már nem tudtam korrigálni!  :)

Tamás


Fecó

Semmi gond, remélem hasznos volt az infó, érdemes átolvasni a szabványi lapokat is hozzá. Úgy vettem észre, az új megközelítés, már jobban összemossa a védővezetőt és eph vezetőt, nem véletlen lett mindenből már védővezető, védőösszekötő-vezető. Még oktatásokon is sok helyen használják az EPH szót ha jobban értelmezhetőek akarnak lenni :)

S/K

EPH= egyenpotenciál hálózat
VÖV= védőösszekötő-vezető

Használható ez a rövidítés?
...vagy majd beépül a szakzsargonba.

Fecó

Nem tudni mit hoz a jövő, de szerintem ha a jegyzőkönyv elejében csinálsz egy "szómagyarázatot" és utána rakod be a táblázatot, abból nem lehet baj, és biztosan mindenki ugyanúgy fogja érteni.

pgz

T  S/K

EPH= egyenpotenciál hálózat
VÖV= védőösszekötő-vezető

Használható ez a rövidítés?
...vagy majd beépül a szakzsargonba.

Ha megnézzük a szabványlapot 6. oldal 541.3.7 védőösszekötő-vezető leírás alatti dölt betűs kiegészítő magyarázatot  " Korábban ezeket nevezték szabványaink "EPH-vezetőnek . Én ezt a fogalmat egyszerübbnek kifejezőbbnek látom .
Visszatérve az említett szabvány 27. oldal B melléklet ( tájékoztatás ) Példa földelőberendezésekre és védővezetőkre feliratú rajzocskát ott csak  C1 C2 C3 idegen vezetőképes rész, kívülről jövő fém vízcső, kívülről jövő fém gázcső, szigetelő közdarabbal  ezek mind az épület külső becsatlakozásának részei !!, C6 fém vízcső, pl fürdőszobában , C7 fém szennyvízcső pl. fürdőszobában  és semmi más nincs amit be kellene kötni a rajz alapján !! Felhívom a figyelmet a fém megjelölésre a szennyvíz és vízcsöveknél , csak a fémet kell ezek szerint bekötni, semmi varázslás fém betétről nincs szó pl. a  szennyvízcsőrendszernél, erről az MSZ HD 60364-7-701 : 2007   701.415.2 Kiegészítő védelem kiegészítő egyenpotenciálú összekötés alatt található dölt betűs ( tehát nem kötelező, csak magyarázat ?  ) részben persze még a KLÉSZ-re is hivatkoznak, valamint ajánlatosnak írják ezt az összekötést , tehát aki azt mondja hogy ez szabványelőírás hát az lehet hogy nem mond igazat ?

A rajz alapján nehezen lehetne bármivel is indokolni pl.  fémpolcok előszeretettel megkövetelt EPH bekötéseit is .

Üdv

Sztrogoff

Én nem tudom, mit nézel, én nem látom az erről való értekezést dőlt betűsnek az online változatban. Dőlt betűs egyedül az általad említett pont címe alatt a "Módosítás:" szó.
Gyanús ez a KLÉSZ is, egy külföldről érkező szabványban, aminél a megjegyzések is szigorúan vannak kezelve...
Ajánlatos kifejezést sem látok. Olvasható kell, megengedett, nem szükséges és kell megint.

Ami a szennyvízcső fém betétjét illeti, az szerintem úgy van, hogy: nem kötelező, és emiatt előfordulhat haláleset. Ha tehát te szerelsz, és nem építed be (feltéve: kapható/megoldható), akkor nem csukhatnak le. De attól még te teremtetted meg a lehetőségét a balesetnek. Ha véletlenül van ÉV tanfolyamod, a tananyagban ezt megemlítik már hosszú évek óta.

De egyébként az utolsó bekezdés, az Olyan esetekben... kezdetű, az meg kimondottan előírja, mert ott nincs már fémes vagy nem fémes megkülönböztetés.

Fecó

Az, hogy a szabvány nem ír elő kötelezően valamit, még természetesen megvalósítható, nem tilos növelni a biztonságot. Viszont a szabványossági felülvizsgálónak van nehéz dolga, mert nem követelheti meg azt, amit nem ír elő a szabvány kötelezően. Például én már a múltkor is feszegettem, hogy a fémből készült zuhanytálca és fürdőkád kötelező helyi EPH-ba való bekötése sehol nincs leírva, a fürdőszobákra vonatkozó szabvány nem említi, még a B melléklet rajzán sincs feltüntetve hasonló tárgy bekötése sem.

Sztrogoff

Szerintem a kádat mindenki beleérti a "testek és a hozzáférhető idegen vezetőképes részek" körbe - amelyeket helyi EPH-ba kell kötni a védővezetőhöz csatlakoztatással.