Halálos áramütés

Indította nova, 2012. augusztus 21., 17:47:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

A hírekben egy újabb halálos áramütés esetérõl lehetett olvasni, mely megfelelõ védelmekkel elkerülhetõ lehetett volna talán.


Halálos áramütés ért egy kismamát - a baba állapota kielégítõ
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


A körülményeket nem ismerjük. Ez sajnálatos dolog.
Bojler, mosógép... egyéb háztartási villamos berendezés, és érintésvédelem.
Itt addig változás nem lesz, míg nem kötelezik a háztartásokat is a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatokra.
Ez viszont egy nehéz eset, mert költsége van.
Jelenleg a tulajdonos dönti el, hogy kéri-e a felülvizsgálatot.
Ha nem kéri, nem lehet megállapítani és kideríteni azt, hogy megfelelõ-e az érintésvédelem, a meghibásodott villamos berendezés okozhat-e halálos áramütést, a villamos berendezéstõl leéghet-e az épület, a villám hatásai milyen károkat okozhatnak.

Szelei

Az egyre szaporodó halálos aramûtések még mindig nem serkentik a fogyasztásvédelmet arra a döntésre, hogy mindenki számára veszélytelen áramszolgáltatásra kötelezzék az áramszolgáltatókat. Amiben nekik lenne kötelességük felszerelni és ellenõrizni az AVK (FI relét) ezzel megakadályozva nagy-részben a rossz hálózathasználatát.

Hozzá kell tennem mindig a tulajdonos kötelessége lenne a saját hálózatának javítása, karbantartása.

Kérdés még hány haláleset kell ennek a bevezetéséhez!!!!!!!!!

Novill

Igen ahogy a cikk írja feltehetõen egy zárlatos mosogép okozta. Valóban a körülményeket nem ismerjük. Mint ahogy a JUVILL kolléga is írja a háztartásokban nincs jogi kötelezettség az idõszakos felülvizsgálatra, mely mûszeres vizsgálatot jelentene. Habár vannak már az egyes építési engedélyt követõen a hatóság bekéri az elsõ ellenõrzést, mely mûszeres vizsgálatot jelent. De utána már nincs ilyen kötelezettség.
Itt feltehetõen a készülék test zárlatos lett és a védõvezetõ folytonossága nem volt meg. Ha a PE vezetõ folytonos lett volna akkor a zárlati áram védelemnek le kellene kapcsolnia. Ezért célszerû a vonatkozó szabványtól szigorúbb követelményt támasztanunk a létesítéskor, vagyis áramvédõ kapcsolót ( fi relé, ávk, rcd) érdemes beszerelni, mely a teljes lakást védi. Ne feledkezzünk meg arról, hogy az aramérõsségen túl nagy szerepe van az idõ intervallumnak is. Sajnos a szakértõi munkám során több hasonló áramütéses balesettel  találkoztam már.  Ami mindig lehangoló.Szakmai szempontból egyszerû hiányosságok ezek, sokan fél vállról veszik ezeket. Itt a fórumon is vannak jó szakemberek, látszanak a hozzászólásokból. Ezeknél  a szakmai témáknál ezek a szakemberek szigorúbban ítélnek meg  szakmai kérdéseket, sokan nem értenek velük egyet. A megtörtént bajt nem lehet vissza csinálni, ezért célszerû a saját szakmai véleményünket a biztonságra összpontosítani, olykor a szabvány elõírásain túl. Minden villamos balesetet államigazgatási eljárás keretén belül kivizsgálnak, melyre szakértõt rendelnek ki. A hatóság minden esetben kérdéseket tesz fel a szakértõnek. Ezek között ott van mindig, hogyan lehetett volna elkerülni ezt a balesetet mûszakilag.

Novill

Megint egy 20KV-os halálos áramütéses baleset.

   Halálos áramütés Monoron – ketten meghaltak  - Hir24

Nem ez az első ilyen baleset amely megtörtént az utóbbi években. Vajon mi ennek az oka az oda nem figyelésen kívül. Nem történnek munkavédelmi oktatások, kevés nyilvánosságot kapnak ezek a szomorú események?

Gyurmaúr(fi-relé)

Novill, most nyers leszek és bárdolatlan, de ha az ember a jelenlegi hazai viszonyokról kell, hogy beszéljen, akkor nincs más lehetőség! Szóval, nekem tavaly volt szerencsém több olyan quasi kiemelt beruházásokon ú.n. központi akksis vészvilágítási rendszereket de jure beüzemelni (de facto sok esetben számos elemét szerelni is, pedig az nem az én feladatom lett volna, de "úgy alakult..."), ahol úgymond testközelből megtapasztalhattam, mi maradt a hazai építőiparból, miután az ügyes, tapasztalt, rutinos, 30-as, 40-es SZAKEMBEREK szakmányban hagyták el az országot, ez idáig nagyjából félmilliós számban (a többi kb 300ezer orvosokból, ápolókból, egyéb diplomásokból áll) Akik -többnyire elégtelen szak és/vagy nyelvtudásuk okán- itt maradtak, nos azokban nincs sok köszönet! Ha a monori példát tekintjük, akkor már azon is elborzadok, hogy mit gondolt a 2 db !20-on éves! "szaki",amikor nekiállt a 4 db 15 cm-s kiskeréken guruló, legalább 12 méter magas állványt áttolni egy olyan felületen, melynek jelentős része nem sima aszfalt, hanem volt ott murva, rücskös beton, stb. Egy ilyen helyen elég, ha valamelyik kis kereket beletolják egy hupliba, úthibába és az egész úgy borul fel (esetleg rájuk is), ahol az a nagykönyvben írva vagyon. Mint ahogy az a TV-ben is hallható volt, senki nem adott nekik engedélyt erre a "joyride-ra", ezt abszolút saját kútfőből pattintották ki. Mondom, én ezen azért nem lepődöm meg, mert láttam/tapasztaltam én is sok "egzotikumot", akár a POTE 400 ágyas klinikáját, akár a Várbazárt, akár a Markusovszky kórházat, mint helyszíneket említem...  :'(

Könyves Kálmán

Nem olvasol híreket? Már tömegesen költöznek haza! (irónia OFF)

Biztos saját ötlet volt, még így sem merik bemártani a főnöküket, akitől ezt az utasítást(vagy csak megoldási javaslatot)kapták. Lehet, hogy csak bérelt cucc volt, most láttak ilyet először.

Vezetéket viszont biztosan nem, és azt nem hiszem, hogy nem tudja mindenki, mi lehet a következménye, ha hozzáér, vagy rosszabb esetben csak megközelíti. Valószínűleg minden évben kell egy ilyen is, hogy lassan megjegyezze mindenki.

tothgyula

Üdvözletem!
Több Jogszabály is foglalkozik a feszültség közelében végzendő munkákról.
-1996.éviLXXV.tv. a munkaügyi ellenőrzésről
-191/2009.(IX.15.) Korm. rendelet 6.6.pontja "A kivitelező által készített munkarész a tervezett építmény  építőipari kivitelezésifeladatainak megszervezéséhez szükséges részletezettségben tartalmazza:
a kivitelezési tevékenység végzéséhez szükséges-tervezői koordinátor által ellenőrzött- munkabiztonsági és egészségvédelmi tervet."
-MSz 1585:2009 szabvány 64.102. pontja: "A villamosműnek nem minősülő, fesz. alatt álló szabadvezetékek veszélyes közelségén kivüli olyan tevékenység esetén, amelynek során fennáll a kockázata, hogy a tevékenységet végzők közvetlenül, segédeszközzel, munkagéppel vagy az ÁLTALUK MEGMOZGATOTT egyéb tárgyakkal szándékuk ellenére a szabadvezeték veszélyes közelségébe juthatnak, akkor az ehhez szükséges biztonsági intézkedéseket
-ha azokat a szabadvezeték üzemeltetője teszi meg,a munkáltatói szabályzatban írásban kell meghatározni;
-ha azokat nem a szabadvezeték üzemeltője teszi meg, akkor a munkálatokat végzők megkeresésére a szabadvezeték üzemeltetőjének a biztonsági intézkedések megtételéhez felügyeletet kell adni, vagy a biztonság érdekében szükséges korlátozásokat a munkát végzőkkel közölni."
A törvény nem ismerése nem mentesítő körülmény!
Ezek tudatában és az előírások betartásával megmenthető lett volna KÉT EMBER ÉLETE!!!!
Remélem az Illetékesek a maximális szigorral járnak el!
Ne legyen már több ilyen HALÁLOS KIMENETELŰ ÁRAMÜTÉSES TRAGÉDIA!
   TothGyula felülvizsgáló.

nyaki

Egy kis demonstráció a hírhez, hogy mindenki vizualizálja:
https://www.youtube.com/watch?v=T1TGjcuCQ1Y