Érintésvédelmi felülvizsgálatok (esedékességének) nyomonkövetése, dokumentálása

Indította scouser, 2018. szeptember 17., 13:42:05 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

scouser

Kedves Fórum társak!

Egy korábbi kérdésemet szeretném ismét feltenni, mert sajnos még mindig nem igazán találok rá megfelelő megoldást.

Érdekelne, hogy gyakorlatilag hogyan kivitelezhető az egyes cégeknél fellelhető összes villamos berendezés időszakos szabványossági felülvizsgálatainak folyamatos 100%-os lefedettsége? Pontosítva a kérdést, milyen módszer a legalkalmasabb arra, hogy az összes érintett villamos berendezés garantáltan átessen az esedékes érintésvédelmi vizsgálatokon, egy berendezés se maradjon ki? Kicsit bugyutának tűnhet a kérdés, de a szerintem nem egyedi probléma amit felvetettem. Adott egy cég többezer villamos berendezéssel (hosszabbítóktól kezdve az asztali lámpákon, villamos kéziszerszámokon át keresztül a számítógépekig). Jogszabálykövető magatartást gyakorolva 3 évente kihívom a szakcéget, lemérettetem faltól falig az összes villamos berendezést (ha szerencsém van egyik se lesz épp a fiók alján). A következő ciklusig (3 év) érkezhetnek "új" (használt) villamos berendezések is pl. a másik telephelyről, amelyek lehet 3 éve nem voltak bemérve, vagy épp mindig "fiókba/szekrénybe" voltak.
Tehát milyen gyakorlatokat szoktatok alkalmazni pl. magához ahhoz, hogy az adott mérési ponthoz (pl. 1 fali konnektor az ezerből) hozzá tudjam rendelni a mérés megtörténtét igazoló jegzőkönyvet, igazolni tudjam, hogy minden rendben van azzal? Villamos berendezések egyedi azonosítóval való ellátása, teljeskörű nyilvántartása? Kivitelezhető ez, vagy lehetetlen küldetés? Mik a bevált, esetleg modernebb gyakorlatok (pl. QR kód, vonalkód, RFID stb.)?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Üdv,

Szabolcs

nyaki

Üdv!
Elvileg minden berendezésnek van adattáblája, mely tartalmazza a sorozatszámot vagy gyári számot. Ezek alapján egyértelműen azonosítható egy berendezés. Ha hiányzik, akkor a felülvizsgálóra van bízva, hogy az azonosításhoz, a dokumentáláshoz milyen módszert választ, azonban a folyamatos nyilvántartás kötelezettsége miatt, a megrendelővel is egyeztetni szükséges, mert nem várt költségeket generálhat számára.
Ha egy gép idegen helyről érkezik és nincs meg az előző felülvizsgálati doksija, azt úgy kell kezelni, mint egy új berendezést, melyet beüzemelés előtt le kell vizsgálni és megfelelőképpen dokumentálni, ezután üzembe lehet helyezni. A 10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet, a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet és az MSZ HD 60364-6:2017 szabvány ebben nagy segítségünkre van. Ez utóbbiban le van írva a vizsgálatok típusa, valamint az ezzel kapcsolatos dokumentációk elvárt kinézete és tartalma.

birok57

üdv. scouser
Amennyiben jól értem, Te a megrendelő részéről feszegeted a vázolt témát. Erre nincs garanciád, hogy a 100%-os lefedettség megvalósul. Nagyon nagymértékben függ a méréseket végző kolléga precíz, becsületes hozzáállásától. Sajnos néhány hónapra kiestem az aktív mérésekből egy sérülés miatt, ezért a cégnél ahol dolgoztam, külsős vállalkozót bíztak meg az éppen aktuális mérések elvégzésére. A nagy tudású szakértő kolléga első megnyilatkozása az volt, hogy ami a földről nem érhető el azt nem kell mérni, ami hordozható, legyen az bármilyen villamos eszköz nem kell mérni mert akár hol használhatják. Ezt az előzményt csak azért írtam le, hogy lásd, mennyire sötétség uralkodik egyes szakembernek nevezett kollégába, ja és 25 éve végzi ezt a tevékenységet. Nálunk ez úgy működött, hogy minden érintésvédelemre "kötelezett" villamos eszköz kap egy matricát amelyből kiderül a laikus számára is, hogy ez egy érintésvédelmi mérést igazoló matrica, mikor lett mérve, ez meddig érvényes és én színnel is megkülönböztetem az éveket. Pl.: 2018 kék, 2019 fehér, 2020 zöld, 2021 piros, 2022 sárga, stb. Így a csarnokban végigsétálva latható ha valami nem rendelkezik év. méréssel, ill. lejárt. Minden villamos eszköznek egyedi jegyzőkönyve van, melyben letudom szűrni, hogy egy tetszőlegesen kiválasztott napon milyen eszközök fognak lejárni és azok hol vannak és a méréskor honnan kapott betápot. Természetesen a kiépített hálózat összevont jegyzőkönyvet kap, mint pl. dugaljak elszívók, lámpatestek stb. de ezek is mind a saját jegyzőkönyvi sorában a helyszínt illetően pontosan beazonosítható, nem úgy mint a már fentebb említett szaktekintély akinek a hálózat mérési jegyzőkönyvben a beazonosítás annyi, hogy 10-es csarnok 564db 400V-os dugalj, 1200db 230V-os dugalj, 14db elszívó, 8 db gyors kapu 964db 2x58W-os fénycső armatúra. Ja és azt majdnem kihagytam, hogy a cégnél munkavédelmi oktatás keretén belül tájékoztatva vannak a dolgozók, hogy csak érvényes érintésvédelmi matricával ellátott villamos eszközzel dolgozhatnak. Ez eddig kitűnően működött. Egyébként a 100 % csak álom.

tothgyula

Üdvözletem!
Jelenleg Magyarországon kb. 16 ezer fő végez különféle villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatot. Egy előadáson elhangzott, hogy kívánatos az alapos szűrés. Ebben segít a 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet is!
Magam is azt vallom, hogy vigyázzunk a presztizsünkre!Sok balesetet megelőzhetünk a precíz felülvizsgálatokkal, ellenőrzésekkel és főleg pontos dokumentálással.
TothGyula felülvizsgáló.

Novill

A 40-es rendelet a továbbképzést írja elő, de nem garantálja a felülvizsgálatok precíz elvégzését. Mint ahogy korábban is voltak szakmájukra elhivatott precíz felülvizsgálok akik jó munkát végeznek és végeztek. A kötelező továbbképzés nem fog változtatni a helyzeten, nem fogja kiszűrni a link felülvízsgálokat. Viszont piac szűkítést fog jelenteni, hasonló lesz a helyzet, mint a regisztrált villanyszerelői rendszerben.

ELEKTOR-KALANDOR

Ebből a 16000 főből 1 év alatt mennyien fognak levizsgázni? Én most voltam Székesfehérváron  27-en voltunk a vizsgán Ha valakit esetleg érdekel a húzó tétel esetleg átküldöm PRIVIBE .EBF VVF ÉVF De ez persze mindig változik

Novill


S/K


ELEKTOR-KALANDOR


tothgyula

Üdvözletem! Elektorkalandor.
Olvastam,hogy nem régen vizsgáztál.Ha van energiád és időd, készíthetnél egy új TESZT lapot,hogy kipróbáljuk magunkat
. Köszönettel:Gyula.