Beépített háztartási gépek hálózatra csatlakoztatása

Indította L.ZOLTÁN, 2012. február 04., 17:36:25 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

L.ZOLTÁN

Üdv. Mindenkinek!

A háztartási fix csatlakozású készülékek bekötését illetõen kérném a tanácsotokat.

1.) Hogyan kell korrekten kialakítani a csatlakozást? /esetleg fénykép/
Ezt azért kérdezem, mert az egyik gyártó prospektusában az áll, ha a bekötés kialakítása nem megfelelõ akkor nem csatlakoztatható a készülék.

2.)Melyik megoldás jobb a leválasztásra 2P kismegszakító, vagy az LS kapcsoló.
Mindegyik készüléket  külön kell-e leválasztani vagy összevonható egy áramkörbe/ Pl. fõzõlap és elszívó/

Ha LS kapcsolót használnék leválasztásra akkor a bejövõ FI reléhez lehet -e úgy méretezni, hogy csak az adott készülék áramkörét  szakítsa meg?





Novill

Ezzel kapcsolatosan úgy emlékszem, hogy itt fórumon már ez téma volt.
1 ponthoz: elõször is meg kell gyõzõdni, hogy a csatlakoztatni kívánt készüléket a rendelkezésre álló vezeték keresztmetszete megfelelõ-e. Itt szokott a legtöbbször probléma lenni. Meg kell továbbá vizsgálni, hogy a vezeték hálózat zárlati áram védelme megfelelõ-e. Ezután jön a készülék bekötése. Valószínûsítem , hogy villany tûzhely ez. Régen szereltünk neki leválasztó kapcsolót, ma már nem jellemzõ, de nem tiltott. A leválasztás 1 fázis esetén kétsarkú, 3 fázis esetén 3 sarkú.
2ponthoz: a tûzhelynek illik külön áramkört vinni. Külön zárlati áramvédelemmel kell ellátni, így a leválasztás is megoldott. Az elszívó kis teljesítményt jelent, más dugaszoló aljzat áramkörére köthetõ. A fi relé több áramkör kiegészítõ védelmét szolgálhatja. Az LS kapcsoló milyen kapcsoló?
A tûzhelyet sorkapoccsal, vagy kötõelemmel kötöm össze az MCu és MTk kábellel.

Gyurmaúr(fi-relé)

bizony, téma volt már,de -sztem- ez az a csont, melyet nem lehet elégszer lerágni... Ami engem illet, a tûzhely -mely alatt én ma már csak a kerámialapost értem- nálam szent és sérthetetlen, tehát önálló (3 fázisú, hisz 1 fázira én NEM kötök tûzhelyet, akkor inkább megköszönöm a megbizatást és ajánlok esetleg más kollégát erre a "nemes" feladatra!) "B16-os kismegszakító, 5x2.5-es MT, vagy MBCu, mely CSAK a tûzhelyé, saját -vagy az elosztóba elhelyezett, vagy a tûzhely közelében található (ott KKM0) leválasztó kapcsoló. Mosogatógépet is fixen kötök, általában az is önálló fázist kap, tehát mondjuk egy konyhába 5x2.5-ös kábelt viszek, melybõl egyik fázis a mosogatógépé és az elszívóé, másik 2 pedig megy dugaljak felé, melyekbõl 3-3 db jut 1-1 fázisra. Ha a  konyhába kerül 400V-os dugalj, akkor az is errõl a kábelrõl kapja az éltetõ erõt, hisz általában nem használunk egy idõben egyszerre minden konyhai gépet. Mi is lehet 3 fázisos a tûzhelyen kívûl? hát pl bizonyos korrektebb minõségû húsdarálók, szeletelõgépek. :P

Szelei

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. február 04., 22:40:19 DÉLUTÁN
Mi is lehet 3 fázisos a tûzhelyen kívûl? hát pl bizonyos korrektebb minõségû húsdarálók, szeletelõgépek. :P

Mondjuk vízmelegítõ, kávéfõzõ, kenyérpirító, szendvicssütõ, mikró, bot-turmix, kávédaráló, tojásfõzõ, konyhamalac stb...

Ez csak hirtelen ami nemcsak eszembe jutott de több lakásban találkoztam is vele. :-[

Ünnepek esetén kíváncsi lennék mi az amit együtt használnak. Az igazi konyhatündér hamar kiidegelne! :)

JUVILL


Ezek a berendezések (tûzhely, elszívó) I-es érintésvédelmi osztályú készülékek.
Feltételezhetõen TN-S hálózat van a lakásban. Mind két berendezést védõvezetõs érintésvédelemmel kell ellátni. Az áramkörbe (áramkörökbe) szerelt ÁVK, csak a nullázásos érintésvédelem - vagy az új elnevezés szerinti táplálás önmûködõ lekapcsolása védelmi mód - lekapcsoló szerve.

L.ZOLTÁN

Köszi a válaszokat!

Szeretnék is viszont reagálni csak egy kicsit kifújom magam, 40m havat kellett ellapátolnom, ami jól is esett tehát nem panaszként mondom.

Na szóval, tegnap délelõtt nézelõdtem háztartási gép ügyben, mint írtam beépített készülékeket szeretnék a kisméretû konyhánkba. Full felújítás után.

Ami benne lesz: Domino fõzõlap, kombinált mikro, elszívó, /10l bojler/ és az egyéb kiegészítõ gépek konnektorról. Konyha tündér részére /Szelei/ ;D

Azon akadtam ki, hogy a fõzõlapra rá volt írva hogy "szervizköteles beüzemelés"

Tulajdonképpen egy mezei kétlapos rezsó modern változata csak dugó nélkül.
Gondolom nem véletlen:kiszállás, óradíj, áfa egy kis borravaló =beüzemelés.
Ellenkezõ esetben nincs garancia a készülékre. Jogi nyelven ezt túlkapásnak mondanám!

Az eredeti kérdésfelvetésem szakmailag arra irányult hogy manapság hogyan kell kialakítani a bekötés helyét. Régen ez ugye úgy nézett ki, hogy elosztó doboz benne sorkapocs, porcelán pipával. A falon meg egy bazi nagy leválasztó
kapcsoló >:( , jobb esetben a villanyóra környékén. 

Azért kérdezem mert nem akarom kétszer kifizetni a "beüzemelést" ugyanis ha a kialakítás nem megfelelõ akkor nem kötik be.

Három fázis nem lesz, marad a jelenlegi 25 Amper. /Esetleg 32A/
A vezetékkel nem lesz gond mert olyat húzok be amilyen megfelel bármilyen szigorú feltételnek.

Nem akarok az agyatokra menni de még egyszer megkérdezném a leválasztáshoz  megfelelõ e a kétpólusú kismegszakító vagy LS kapcsolót tegyek be? /a készülék gyártók javaslata alapján/

LS kapcsoló = a Fi relé és a kismegszakító kombinációjaként találom a neten
Gondolom Novill másnéven ismeri azért kérdezte hogy hogy az LS kapcsoló az milyen kapcsoló.

Ha már van FI relé az ugye "leveri" az összes fogyasztót, akkor lehet e úgy választani  LS kapcsolót a kritikus készülékekhez hogy az csak az adott áramkört  válassza le HIBA ESETÉN, és a többi helyen maradjon áram?


JUVILL


Korábbi témában már feszegettem, hogy szelektív védelem. Vannak olyan ÁVK kapcsolók, melyeken van egy "S" betûjelzés. Ezekkel az áram-védõkapcsolókkal be lehet állítani a "lépcsõzést", hogy a hibahelyhez (jelen esetben a konyha) legközelebbi lépjen mûködésbe hibaáramra.
A szelektív ÁVK alkalmazásakor a hibaáram "nem veri le az összes fogyasztót". 
Ha jók az információim, a FI/LS kapcsoló pont olyan amilyenre szükséged van, mert csak a hibás áramkört kapcsolja le.

L.ZOLTÁN

JUVILL!

Akkor ezt úgy kell érteni, hogy ahány áramkörre van bontva a hálózat az mindegyik kap egy ÁVK-t külön-külön? Vagy ez egy több áramkört befogadó szerkezet?

Nekem az általam említett LS-kapcsoló azért szimpatikus mert Fi relé, vezetékvédõ, és LEVÁLASZTÓ egyben. Az elosztó táblán  kevés helyet foglal el.



JUVILL


Ez az LS kapcsoló tulajdonképpen hivatalosan FI/LS kapcsoló. Akár mindegyik áramkört is védheted ezzel, de így nagyon költséges. Ha a konyhánál maradunk, akkor a villamos fõzõlapnak szerelsz fel egyet. Szerelhetsz a dugaszoló aljzatoknak is egyet.
Ezek biztonságtechnikai szempontból jók, de azért az áruk miatt nem kell túlzásba vinni szerintem az alkalmazásukat.

L.ZOLTÁN

A kérdés akkor továbbra is az: hogyha levédem /leválasztom/ FI/LS-el a tûzhelyet egy másikkal a kombinált mikrót  és az elszívót együtt,  a bojlert egy harmadikkal akkor milyen értékût, típusút válasszak hogy a bejövõ "FÕ FI-relét" ne verje le.

Az általad említett lépcsõzetes Fi-relé alkalmazás hogyan néz ki a gyakorlatban?

Az alap kérdés szintén fennáll, de akkor úgy kérdezem kapható-e a fix bekötéshez valamilyen falba építhetõ sorkapcsos doboz vagy falon kívüli de nagyon lapos csatlakoztató eszköz?