Erõsáramú berendezések felülvizsgálata

Indította JUVILL, 2012. január 16., 22:14:49 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


A 28/2011 BM rendelettel kiadott OTSZ harmadik rész XII. fejezet a kisfeszültségû erõsáramú villamos berendezések idõszakos tûzvédelmi felülvizsgálatával foglakozik.
A 212.§ (1) bekezdése szerint:
" E fejezet szerinti idõszakos tûzvédelmi felülvizsgálat a lakóépületek - kivéve a fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerõsségû túláramvédelem utáni áramköreit - közösségi-, ipari-, mezõgazdasági ...... terjed ki."
Lakóépület esetén nagyon sok fogyasztó van 32A-nél kisebb értéken biztosítva.
Hogyan vannak minõsítve ezek az áramkörök az EBF alkalmával? Például egy társasház fõelosztószekrényének 32A-nél kisebb biztosítású leágazásai.
Szerintem a társasházak is a lakóépületek fogalmába tartoznak. Jobb esetekben el is végeztetik a felülvizsgálatot.


Üzenet összefûzve: 2012. január 17., 17:26:45 DÉLUTÁN


Lehet, hogy rosszul indítottam szakmai szempontból a témát.
A lényeg. Lakóépületek esetén az OTSZ kötelezõen csak a 32A és annál nagyobb biztosítóval ellátott áramkörök, berendezések felülvizsgálatát írja elõ.
Számtalan olyan épület van, ahol a fõelosztó utáni vezetékek védelme 32 A-nál kisebb értékkel van biztosítva.
Ezekben az áramkörökben ugyan úgy lehet kötéshiba, szabványellenes szerelés.

krisz1986

Ha van rá pénz. Mert sajnos a panelprogram nem támogatja ha még van?

JUVILL


Milyen összefüggést látsz a panelprogram és az EBF között?

krisz1986

Sokszor tapasztaltam,hogy egyes házaknak a kötelezõ vizsgálatra se volt pénzük. És szöget ütött a fejembe a panelprogram nem támogatja vagy nem támogata ezeket?

Szelei

Nálunk volt panel program és a háznak saját pénzén kellet az összes vizsgálatokat elvégeztetni! A készre jelentés részét képezte a jegyzõkönyvek meg léte.

Magát a vizsgálatokat NEM támogatják!

Novill

A társasházaknál ( nagyobbaknál) az egyes felszálló ágak zárlati áramvédelme sok esetben több, mint 32 A. Ezért a társasház felülvizsgálata a gyakorlatban a közös helyiségekre korlátozódik, ha elvégeztetik. Volt már olyan alkalom, hogy a tûzoltóság ellenõrzése után rendelték meg a felülvizsgálatot.

JUVILL


Ez igaz, hogy elõször megvárják a Tûzoltóság ellenõrzését.
Az is igaz, hogy a fõelosztóban a felszálló vezetékek túlnyomó része 32A-t meghaladó.
Ezek mellet van egy sor olyan biztosító, kismegszakító, melyek kisebb keresztmetszeteket védenek. (garázsok, lépcsõház világítás, közös tárolók világítása, garázsokból kialakított üzletek ...), és egyéb "dzsunbúj", maszek átszerelések. Ezek csatlakozásai megégve, nullavezeték a védõsínre, védõvezeték a nullasínre kötve...
Ezekrõl egyvonalas rajz sem készül, ám a szerelésük maga egy "tûzfészek".

Novill

Sok társasház villamos része valóban tûzfészek. Itt a településen nálunk is 4 és 10 emeletes társasházak. Az alagsori  Al. tokozottaknak sorozatosan le szedik a fedelét ( a fém felvásárlok jól fizetik), a pótlását igyekeznek megoldani  kartonpapírral, lemezzel. 240-es földkábellel vannak felfûzve az egyes épületek, úgy, hogy vannak amperek. Ez erõsen baleset veszélyes is. Az elosztó szekrények karbantartásáról nem gondoskodnak, csak akkor hívnak villanyszerelõt ha már nagy baj van. Sok helyen a villamos szekrények alatt tele vannak gyúlékony anyagokkal is. Tehát vannak ilyen társasházak is, de biztosan vannak kifogástalan körülmények is. Remélem el jön az az idõ amikor, lesz elegendõ pénzforrás a villamos rendszerek biztonságos üzemeltetésére.

JUVILL


De hogyan történik a 32A-nál kisebb leágazások felülvizsgálata ezen laképületekben, ha az OTSZ ezeknek az áramköröknek a felülvizsgálatát nem teszi szükségessé.
Ezektõl csak kicsi tûz keletkezik. :)
Ezekben az áramkörökben megengedhetõ a rejtett nullázás, a nem szabványos csatlakozás.:)
Azért ha az OTSZ ezt nem kéri, ettõl függetlenül részünkrõl ugyan olyan felülvizsgálatot végzünk rajtuk - egyvonalas rajzzal együtt kiértékelve - mint a 32A és annál nagyobb biztosítású áramkörök esetén.
Mert, ha a villamos berendezés miatt tûz keletkezik, akkor az teljesen mindegy, hogy hány amperes volt a leágazás biztosítója.

krisz1986

Azért jogilag kell kiskaput is hagyni szerintem. A jogalkotásban van a hiba gondolom. Mert pl.: ha minden villamos szerv kifogástalanul müködne mindenhol akkor minek elenörzõ szerv? Remélem mindenkinek leset a huszfiléres :)