Villamos balesetek

Indította nova, 2010. november 14., 01:40:21 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Villamos balesetek elkerülése érdekében gondoltam osszuk meg egymással ezeket a történeteket. Hogy másoknak is tanulsággal szolgáljanak. Oldalunkon jó pár történet megírtunk az igazságügyi szakértõi munka során tapasztaltakat. Melyeknek sokszor halálos kimenetelû áramütés volt a vége.

Ha ön is ismer ilyen történetet ossza meg velünk. Hogy tanulhassunk mások hibáiból, hogy mi magunk ne kövessük el ezeket és mindenkinek felhívjuk a figyelmét a villamos áram veszélyeire.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Ambrus

A foglalkozásom miatt többször láttam villamos balesetet. Némelyik nagyon megviselt. Utolsó, egy gyönyörû, 18 éves lány, aki holtan feküdt a fürdõkádban, mert a boylert egy kontár kötötte be.
Kb. 1983-ban a XX. kerületben a Gubacsi átjáróról lemászott egy 11 éves kisgyerek a vonat felsõvezetékére. Tudom, hogy hihetetlennek hat, de a kisgyerek mellkasán keletkezett egy lyuk, meg a jobb alkarján a könyökétõl a tenyeréig égett meg, de a mellkasán át lehetett látni!!! A legnagyobb csoda pedig az, hogy a kisgyerek túlélte, és felépült.

Fecó

A legszerencsétlenebb baleset, amit láttam, az egy mixerautó vezetõjét érintette. Betonozási munkák, adott egy pumpás autó, letalpalva vastag olajos padlókra. A kezelõ fent ül a gépen. Adott egy mixerautó, közvetlen a pumpa mögött dolgozza be a betont a pumpás autóba. A vezetõ könyököl a saját autója széléhez, figyeli a betont, megfelelõen folyjon. És adott egy 20 kV-os vezeték a telek elõtt. Pumpa kezelõje tudatlan és figyelmetlen, gém hozzáér a vezetékhez, a mögötte lévõ mixerautó söfõrje holtan rogy össze egy pillanat alatt, a kiérkezõ orvos sem tudta megmenteni. A rendõrök értesítették a családot, 2 gyermek édesapja volt. A gémet kezelõ ember váltig állította, Õ nem ért a vezetékhez. Persze az átívelés nyoma bizonyította hogy igen. Egy másik esetben nagyon hasonló szituáció, a gémet kezelõ tag a földrõl irányította a szerkezetet, de nem rádiós kezelõvel, hanem vezetékesen. A szemtanúk elmondása szerint szabályosan birkózott a földön a nyakába akasztott távirányítóval, miután a lelógó gumicsövet hozzáérintette a 20 kV-os vezetékhez, ami le is szakadt az átívelés következtében, és a szomszéd autója is kapott belõle. A kezelõ nem értette, hiszen a csõ gumiból van (gondolom erõs acélszálas merevítéssel) és Õ maga is gumicsizmában dolgozott. Mi mondtuk neki, hogy menjen haza, és ünnepelje meg az új születésnapját, ez nem 230 V, ez kicsit komolyabb, de az Õ legnagyobb baja az volt, hogy nem mûködik az autóján 1-2 elektromos jelzõberendezés a baleset miatt. Az emberi felelõtlenség és tudatlanság határtalan...

nova

Gondolom a gumicsõ tiszta víz is volt mert a beton folyékony állapotában eléggé sokat tartalmaz, lehet ez is hozzájárult az áramütés kialakulásához.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Kedves Nova.

Nem a gumicsõ a gond hanem a benne futó vezérlõ erek. A Gumicsõ csak mechanikai védelem. Ezeken keresztül került áram alá!

nova

Bevallom még nem láttam közelrõl ilyen betontöltõ gépet :( a gumicsõben vannak vezérlõ erek? Ha jól gondolom arról a csõrõl beszélünk ami a végén kijön a folyékony beton.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

A nyakába akasztott vezérlõdobozba menõ gumicsõbe húzott vezérlõ kábelrõl beszélek. ::)

Ambrus

Ha már pumpa, 10 éve építkeztünk, az öreg ház mellé építettünk egy szobát. A födémre pumpával nyomattuk a betont, én tartottam a csövet, irányítottam, hova menjen a massza. Közben többször megtámaszkodtam az öreg falban, ilyenkor mindig bizsergett a kezem, csípett, stb. A második fuvar elõtt megkérdeztem, hogy mi a fene lehet ez, mert olyan, mintha áram rázna, de vezeték a közelben sincs. Lekapcsoltuk az öreg ház fõkapcsolóját, és a csípés megszûnt. Ezek szerint engem folyamatosan rázott az áram.

Fecó

Arra a "gumicsõre" gondoltam, amit a tisztelt kezelõ hozzáérintett a szabad-vezetékhez. Õ azt hitte mivel gumiból van, az majd szigetel, ergó nyugodtan hozzáérhet bármilyen elektromos vezetékhez. Neki nem volt világos, hogy teljesen más átütési szilárdságot igényel egy 400 V-os vagy egy 20 kV-os vezeték! Az is tény, hogy egy vizes, szennyezett szigetelõanyagtól nem tudom mit várt. A gumicsõ gondolom beleszõtt vékony acélszálakkal van erõsítve, hogy elbírja a mechanikai terhelést, és a nagyfeszültség gond nélkül átütötte, hogy áramutat találjon a föld felé. Ez egy régi betonpumpa volt, emiatt volt a távvezérlése "vezetékes", ami szintén egy többeres, gumiszigetelésû kábel, az újabbak rádiósan mûködnek, a kezelõ szó szerint ott lehet közvetlen a betonozásnál, közelrõl figyelve az eseményeket. A vezetékes terminál is feszültség alá került (ha már birkózott vele a szemtanúk szerint) a géptestre került nagyfeszültség, több áramutat is talált a föld felé, átüthette a vezérlõvezetékek szigetelését is, szerencsére nem  kezelõn folyt a legtöbb. Ha így lett volna, a kiérkezõ orvossal együtt kerestük volna a talpán az áram kilépési nyomait. Egy másik esetnél a markolónak még a gumikerekei is eldurrantak, bár az 120 KV-os "érintésnél" történt...

krisz1986

A bkv telepen mikor voltam vagyonõr ott is azért lehetett érdekes dolgokat a felsõsöktõl hallani. Például a mai napig egy troli azért van félre állítva mert olyan szikraesõt hányt,hogy az fantasztikus volt. Nem mernek hozzá kezdeni még a mérnökök se.