Almérõ szerelés

Indította orkester, 2012. január 09., 17:26:37 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

orkester

Kedves Hozzáértõk!
Tudna valaki segíteni abban, hogy ezen bekötési rajz alapján, hogy kössem be az almérõt?

Az rendben is van, hogy a 3 fázis az "L"-ek, a nulla meg az "N", de a fogyasztókhoz menõ vezetékek hova mennek?

Szelei

Az Ön által feltett rajzon egy áramváltós, azaz 3 X 5 A-es fogyasztásmérõ rajzát látom.
Ez a fogyasztásmérõt direkt bekötés esetén max. 3X5 A-es áram folyhat, ez esetben L1 bejövõ 1 es sorkapocsba, L1  elmenõ 3-as sorkapocsba, 2 A-es biztosítékon keresztül L1 feszültség 2-es sorkapocsba. L2 bejövõ 4-es sorkapocs, L2 elmenõ 6-os sorkapocs, 2 A-es biztosítékon keresztül L2 feszültség 5-ös sorkapocsba. L3 bejövõ 7-es sorkapocs, L3 elmenõ 9-es sorkapocs, 2 A-es biztosítékon keresztül L3 feszültség 8-ös sorkapocsba. ,,N" a 9-es sorkapocsba.
A rajz szerint X / 5 áramváltót alkalmazva:
L1 áramváltó ,,K" pontja 1-es sorkapocsba és a földelésre,  "L" pontját 3-as sorkapocsba. L1 fázisát 2 A-es biztosítékon keresztül 2-es sorkapocsba.
L2 áramváltó ,,K" pontját 4-es sorkapocsba és a földelésre, ,,L" pontját 6-os sorkapocsba. L2 fázisát 2 A-es biztosítékon keresztül 5-es sorkapocsba.
L3 áramváltó ,,K" pontját 7-es sorkapocsba és földelésre, ,,L" pontját 9-es sorkapocsba. L3 fázisát 2 A-es biztosítékon keresztül 8-es sorkapocsba.
,,N" nulla vezetõt 11-es sorkapocsba.
X / 5 azt jelenti, hogy az ön által mérni kívánt vezetékre, sínre méretezett áramváltó névleges áramára méretezett áramváltó trafó! Aminek mindig maximum 5A kimenõ árama megy a fogyasztás mérõre. Ez ipari felhasználásra készült vagy nagy áramfelvétel esetén lehet magán épületeknél is, de ez ritka mivel 63 A-ig direkt mérõket használnak. Például 50/5 vagy 100/5, 250/5 stb. Az elsõ szám a terhelõ áramot jelenti.

nova

Idézetet írta: orkester Dátum 2012. január 09., 17:26:37 DÉLUTÁN
Az rendben is van, hogy a 3 fázis az "L"-ek, a nulla meg az "N", de a fogyasztókhoz menõ vezetékek hova mennek?

Áramváltós mérésnél a fogyasztói sínen vagy kábelen mérjük a fogyasztást. Tehát ezeknél a fogyasztásmérési módszereknél áttételt alkalmaznak, mint Szelei kolléga is leírta. Tehát nem visszük be a fogyasztásmérõben a fázisvezetõket, mint a kis fogyasztás mérõknél. Ezek tényleg csak ipari környezetben és nagy fogyasztóknál alkalmazzák.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

Így igaz, ahogy a kollégák is leírták! Ha ezt a rajzot a fogyasztásmérõ berendezéshez mellékelték, akkor ezt közvetlenül semmiképpen nem szabad bekötni! Megfelelõ, a mérni kívánt berendezés teljesítményéhez igazodó áramváltó(k) beszerzése szükséges. Az áramváltó lehet gyûrûs, kábelre vagy sínre ráhúzható, illetve sínre szerelhetõ is. A lényeg hogy az áramváltó szekunder ágában csak 5 A folyik, ez az amit a mérõ elvisel. Például ha adott egy berendezés, melynek várható áramfelvétele 50-70 A, és mondjuk egy 80 A-es késes biztosítóbetét védi, akkor ajánlott 3 db 100/5 A áttételû áramváltó  beépítése. Ez azt jelenti, hogy ha a fõágban folyik 100 A akkor a szekunder ágban csak 5 A. Természetesen ez az áttétel illetve szorzószám (fenti példánál 20×) a mérõberendezésen leolvasható fogyasztásra is érvényes. Tehát ha a számsor 10 kWh-t mutat, akkor azt szorozni kell 20-al, tehát 200 kWh fogyasztást jelent! Nagyon fontos, hogy az áramváltó kezdõ és végpontjai a megfelelõ helyre legyenek bekötve, illetve  hozzájuk tartozó feszültségszál is pontosan az adott helyre legyen kötve. A szálak felcserélése hibás mérést ad minden esetben. Az áramváltókon ha terhelés van, akkor nem szabad megbontani a szekunder oldali mérõkõrt, illetve ha muszáj dolgozni, mondjuk mérõt cserélni rajta, akkor rövidre kell zárni a P1-P2 pontokat. ennek hiányában igen komoly feszültségnövekedés jöhet létre a szekunder oldalon, egyes esetekben az áramváltó tönkremeneteléhez vezethet.

nova

Idézetet írta: Fecó Dátum 2012. január 09., 20:38:03 DÉLUTÁN
Az áramváltókon ha terhelés van, akkor nem szabad megbontani a szekunder oldali mérõkõrt, illetve ha muszáj dolgozni, mondjuk mérõt cserélni rajta, akkor rövidre kell zárni a P1-P2 pontokat. ennek hiányában igen komoly feszültségnövekedés jöhet létre a szekunder oldalon, egyes esetekben az áramváltó tönkremeneteléhez vezethet.

Létezik direkt erre a célra sorkapocs melyet érdemes beépíteni, mert ha tényleg meghibásodik a mérõ akkor terhelt állapotba a sorkapocs beépített rövidzárával egyszerûen meg lehet oldani a csérét. Vannak olyan helyek ahol nem annyira egyszerû leállni és olyankor hasznos lehet ez a kis eszköz. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Egy régebbi típus

Sínre vezetékre húzható.

Példa a használatára. Sajnos itt nem a szabályoknak megfelelõen alakították ki a földelést!

:)

Üzenet összefûzve: 2012. január 09., 21:05:52 DÉLUTÁN

Pontosítanék
"ennek hiányában igen komoly feszültségnövekedés jöhet létre a szekunder oldalon, egyes esetekben az áramváltó tönkremeneteléhez vezethet"

Ettõl nagyobb a baj mivel komoly áramütés veszély áll fent terhelés alatti bontás esetén. >:(

Nem véletlenül kötelezõ a "K" pontok földelése!!!

orkester

Köszönöm mindenkinek. Csak hogy pontosítsam ez konkrétan egy ABB DAL 13000 típus és igazából jelenleg csak egyetlen fázis (vezérelt/"éjszakai" áram) mérésére szeretném használni, amire összesen 1db 1200W-os bojler van kötve.

Lenne még egy mérõs kérdésem...
A 3 fázisú normál rendszeren most egy Schneider ME3 van felrakva, az valamiért a 3. helyre bekötött fázison nem mér, csak átengedi az áramot. Ez a készülék hibája lehet, vagy egyéb probléma is elképzelhetõ?

Szelei

Nagy a valószínûség, hogy huzamos túlterhelés végett tönkre ment! >:(

Inkább venni kellene 1 db. 1 fázisú direkt fogyasztás mérõt mert ez a készülék erre alkalmatlan (átvertek vele), vagy te kérted rosszul. :(

nova

Idézetet írta: orkester Dátum 2012. január 09., 22:57:46 DÉLUTÁN
Lenne még egy mérõs kérdésem...
A 3 fázisú normál rendszeren most egy Schneider ME3 van felrakva, az valamiért a 3. helyre bekötött fázison nem mér, csak átengedi az áramot. Ez a készülék hibája lehet, vagy egyéb probléma is elképzelhetõ?

Nem lehet, hogy nincsen terhelve az adott fázis? Érdemes lenne egy lakatfogóval megmérni, hogy mekkora áram folyik az adott fázison.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

szmihaly

IdézNagyon fontos, hogy az áramváltó kezdõ és végpontjai a megfelelõ helyre legyenek bekötve, illetve  hozzájuk tartozó feszültségszál is pontosan az adott helyre legyen kötve. A szálak felcserélése hibás mérést ad minden esetben.

De nem minden esetben!
Valamikor,régen,igen érdekes volt bekötni áramváltóról négy darab mérõt,amibõl három egyforma volt.A kialakítás szerint pedig:egy volt a normál fõmérõ,a másik be volt kötve kapacitás mérõnek,a harmadik pedig meddõ mérõnek,itt az áram,illetve a feszültség tekercsek variálásával kellet bekötni,a negyedik mérõ pedig volt a MAXI-mérõ még a mutatós,és az összesnek jó irányba kellet hogy forogjanak.