Kötődobozok elrejtése ...

Indította egusztika, 2013. március 10., 17:43:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szirty

Üdv flatskerrobert!

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2013. március 10., 18:20:52 DÉLUTÁN
Olyan szabvány előírást nem fogsz találni, hogy a kötődobozt nyugodtan hozzá nem férhetővé lehet tenni!

És olyan előírást találnánk-e, ami egyértelműen kijelenti, hogy hozzáférhetőnek kell lenni?
Mert mi van ha egyikre sincs szabvány? :-)

flatskerrobert


Kedves Szirty!


Van a dobozokra bizonyos előírás vagy legalább is volt, de szerintem ez most is igaz.
Ez MSZ 1600/1 ami volt, nincs.


8.5. Dobozok (MSZ 454)
A dobozokat könnyen hozzáférhetően kell elhelyezni. Burkolat alatt elhelyezett dobozok fölött a burkolaton nyitható vagy könnyen eltávolítható részt kell kiképezni.
Egyenes vezetékszakaszon 12 m-enként, egy irányváltozás esetén 9 m-enként, kettős irányváltozás
esetén 6 m-enként legalább egy dobozt kell elhelyezni. Két doboz között legfeljebb 2 x 90° irányváltozás
megengedett.
A dobozokon - védőcsövek csatlakoztatásához - szükséges lyukak, ill. menetek kialakítása, a csatlakozó
csövek méretének megfelelően, szerszámmal történjék.
A dobozok és szekrények mechanikailag ellenállók és fedéllel vagy ajtóval ellátottak legyenek.
8.5.1. A doboz legalább 65 mm belső átmérőjű vagy 65 x 65 mm méretű legyen, kivéve a süllyesztett
szerelvényeknél szükséges 55 mm átmérőjű dobozt (MSZ 454).
8.5.2. A vezetékkötéseket tartalmazó dobozokat úgy kell elhelyezni, hogy a kötések segédeszköz (tükör) nélkül
láthatók legyenek.
8.5.3. Műanyag dobozok csak abban az esetben alkalmazhatók olyan helyen, ahol a környezeti hőmérséklet
tartósan a +60°C-t meghaladja, illetve -20o C alá süllyed, ha a termékre vonatkozó szabvány, műszaki feltétel a várható üzemi hőmérséklet tartósan megengedi.
FR.

egusztika

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. március 10., 19:44:31 DÉLUTÁN
Üdv flatskerrobert!

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2013. március 10., 18:20:52 DÉLUTÁN
Olyan szabvány előírást nem fogsz találni, hogy a kötődobozt nyugodtan hozzá nem férhetővé lehet tenni!

És olyan előírást találnánk-e, ami egyértelműen kijelenti, hogy hozzáférhetőnek kell lenni?
Mert mi van ha egyikre sincs szabvány? :-)
Úgy tudom igen sokan kötik a vezetékeket sorkapoccsal, főleg az Mkh, vagy MT esetén. Talán az oka, hogy az un. "csatos" WAGO vezeték összekötök ára igen borsos, persze a sorkapocsnál a érvéghüvely ára befigyel. A lényeg úgy gondolom, mint laikus nem árt 1-2 évente a sorkapcsok csavarjait újrahúzni! Így már gyakorati szempontból, hogy a kötések hozzáférhetőek legyenek!
Lehet, hogy nem a témához tartozik, de pl: hurok méréssel lehet bizonyos információt szerezni a kötések állapotáról? Köszi  a válaszokat!

JUVILL


A vezetékkötésekről, kötőelem használatáról van téma indítva a fórumon.
Nézd át, hasznos lehet.
Hurokellenállás méréssel is lehet információt szerezni a kötések állapotáról.
Amennyiben egy helyiségen belül mérsz több berendezést, ott - a vezeték keresztmetszetek befolyásolják a mért értéket - a mért eredmények hasonlóak.
Ha viszont egy kiugróan magas értéket mérsz, akkor lehet arra gondolni, hogy valamelyik kötés "nem az igazi". Ezt meg lehet, és meg is kell keresni. Nem beszélve arról, ha a mért hurokellenállás érték olyan magas, hogy a megengedett értékbe nem fér bele.

egusztika

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 10., 20:40:28 DÉLUTÁN

A vezetékkötésekről, kötőelem használatáról van téma indítva a fórumon.
Nézd át, hasznos lehet.
Hurokellenállás méréssel is lehet információt szerezni a kötések állapotáról.
Amennyiben egy helyiségen belül mérsz több berendezést, ott - a vezeték keresztmetszetek befolyásolják a mért értéket - a mért eredmények hasonlóak.
Ha viszont egy kiugróan magas értéket mérsz, akkor lehet arra gondolni, hogy valamelyik kötés "nem az igazi". Ezt meg lehet, és meg is kell keresni. Nem beszélve arról, ha a mért hurokellenállás érték olyan magas, hogy a megengedett értékbe nem fér bele.
Köszi az információkat JUVILL!

flatskerrobert


Tisztelt: egusztika!

Szerintem a vezeték kötéseket másik topikban kellene folytatni, ahol már tulajdonképen ki lett vesézve a téma.


Másik: Pont azért van a mérés, hogy információt kapjunk a vezetékhálózatról, nyilván a kötések nagyban befolyásolják a hurokellenállást.
De ez is egy másik fejezetben már ki lett beszélve.
FR.

Szelei

Tapétázott és festett falon szinte semmi sem látszik. Pedig a dobozok ott vannak.

Gyurmaúr(fi-relé)

De van még jobb megoldás is, az imádott álmennyezet, mely felett simán elhelyezhető a kábeltálca, Mü I-es cső (mikor melyikre van igény, tehát hány kábel fut az adott szakaszon), illetve az MCS csatorna és persze az elágdobozok, pl az isteni OBO, Spelsberg és tettestársai. Épp ezért célszerű a gipszkarton álmennyezeti szerelés esetén csoportosan elhelyezni azokat, tehát egymáshoz közel, hogy azok (majd) mindegyike 1-1 "búvónyílásnál" legyen, ezáltal könnyen hozzáférhetővé váljék az ajtó (illetve az előre kivágott és kerettel ellátott gipszkarton) lenyitása, kiemelése esetén.   ;)

Szelei

Nem tudom évekkel a szerelés után hányszor javítottál, bővítettél. De nagyon látványosan ki lehet kenni a környezetét azzal az igazi fekete kosszal ami mind a vezeték mind az álmennyezetről összeszed az ember munka közben. És nem is vagyok híve a mennyezeten való szerelésnek. Én egyszerűbbek érzem az oldalfali dobozokban hagyott tartalék csőbe húzott vezetéket. És gyorsabb is.

Gyurmaúr(fi-relé)

Sok esetben volt már olyan, hogy be kellett bújnom az álmennyezetbe, hiszen a legtöbb "közintézmény", iroda és egyéb munkahely emígyen volt kialakítva villanyászatilag és tán 1x fordult elő, hogy összepiszkítottam a koszos kezemmel a búvó nyílás fedlapját. Mivel akkor jól kikaptam, utána már használtam cérnakesztyűt mint a leemelés, mind pedig a visszahelyezés alkalmával, ezért nem lettem "rabosítva"...  8) Ami pedig az oldalfali dobozokban "hagyott" tartalék csövet illeti; eddig jó, ha 1-2 olyan eset volt, hogy rendelkezésre állt és ami még fontosabb, használható -azaz a sarokban nem megtört, deformált, mindenféle szennyeződéstől mentes- állapotban volt. Szóval, szerintem nem ördögtől való a gipszkarton + kábeltálcás és arra applikált -mondjuk- OBO dobozos szerelés, hiszen szinte minden nem lakás céljára szolgáló épületben így szerelnek, de már egyre több -főként komolyabb, igényesebb- lakóingatlanban is!