Legutóbbi hozzászólások

#91
Kérdések - válaszok / Korszerűsítés ,mit és hogyan?
Utolsó hozzászólás Gabi - 2024. március 21., 23:18:42 DÉLUTÁN
Szép jó estét/napot!
Azzal szeretném kezdeni,hogy Szlovákiában éltünk,4éve költöztünk Magyarországra.Most tudtunk lakást venni ami egy 73mm² panel.Sikerült át huzalozni a 90% át a maradék gipszkarton felett lessz.
Ugye új lakás elosztó lessz 1 darab 3 fázisu Fi relével és egy darab 1 fázisu fi relé a világitásnak ,kb 16 darab 16A kismegszakító meg 4 darab 10A a világitásra.Bekötés meg szét osztás az Ok.
A probléma ott kezdődik, hogy nem vagyunk vele tisztába hogyan tovább.
Amper növelést szeretnék 3*16 ról 3*25 re.Továbbá rá kellessz csatlakozni ugye a fogyasztás mérőre ahoz 4*10mm tömör réz vezetéket vettünk.Egy úr azonban aztmondta hogy kell az 5*16 abból is csak a sodort vezeték a jó ::) .Mert a panel földelését is bekell vinni.A lakásban távhő van túlfeszültség védelem pedig nem lesz kiépitve.
Valaki feltudna világosítani ,hogy mire számítsunk milyen vezetékkel fognak rákötni a fogyasztás mérőre és szükséges e valami dokumentácio is vagy hogy így utólag is belehet ilyesmit szerezni? ::) A villamos műveknek lehet valami dokumentáció igénye a felújítási munkálatok miatt(mert az nincs, villanyszerelő végzetség van de szlovákiában máskép mennek ezek a dolgok)?
Előre is köszönöm a segítő szándékot. ;)




 
#92
Alternatív energia rendszerek / Meglévő 1 fázisú inverter mell...
Utolsó hozzászólás Mtomi - 2024. március 21., 16:29:50 DÉLUTÁN
Üdv!

Az alábbi kérdésen gondolkodtam el, kíváncsi vagyok a szakik véleményére:

Adott egy egyfázisú családi házas rendszer (1*20A + 1*16A vezérelt), melyre meglévő egyfázisú inverteres napelemrendszer csatlakozik.
E-autó töltő (wallbox) telepítésének igénye merült fel, amelynél az ideális a 11 kW-os (3*16A) töltési teljesítmény lenne, de a meglévő rendszer csak 1*16A-t tenne lehetővé (az autó invertere a szűk keresztmetszet). Van-e értelme szabványosítani a villanyórát és 3 fázisúvá alakítani, úgy, hogy az 1 fázisú inverter megmaradna? A cseréje nem opció, mert akkor ugrik a szaldós elszámolás.

Szabályosan megoldható-e ez és ha igen, mi a módja?

Egy tetszőleges fázisra lehet csak bekötni az invertert (nem optimális, mert a fogyasztók harmada lenne csak "megtámogatva" napenergiával),
VAGY 1 fázisú invertert lehet három fázisba is bekötni valamely módon?

Előre is köszönöm!
#93
Villanyszerelési anyagok / Re:terheléskapcsoló
Utolsó hozzászólás tothgyula - 2024. március 19., 15:30:14 DÉLUTÁN
Eladnám a fénykép szerinti teljesen új főkapcsolókat.
#94
Villanyszerelési anyagok / Főkapcsolók
Utolsó hozzászólás tothgyula - 2024. március 19., 15:26:02 DÉLUTÁN
SAM_0462
#95
Villanyszerelési anyagok / Főkapcsolók
Utolsó hozzászólás tothgyula - 2024. március 19., 15:23:27 DÉLUTÁN
SAM_0465
#96
Kérdések - válaszok / Re:Családi ház földelő kérdés ...
Utolsó hozzászólás tothgyula - 2024. március 17., 17:03:05 DÉLUTÁN
T!Feco!
Zsebia ifjú Kolléga leírta világosan(helyesen),hogy a lakás jelenlegi állapotában TTrendszerrel üzemel,ami nem megengedett.
Nem fogalmaztál pontosan!5eres rendszer kell már a garázstól,közös csőben vagy kábelben.3fázis(fekete,szürke,barna)+kék,+Z/S.Az ezermester fizeti a tanulópénzt!
#97
Általános beszélgetések / Re:Villamossági termékek vizsg...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. március 17., 13:06:10 DÉLUTÁN
Ha a lámpatestek gyári szerkezetek, akkor nem hiszem hogy kell ilyesmi, hiszen te csak felszereled őket, akár csoportosan. De ha egyedileg készíted, te gyártod a lámnpatesteket, akkor berendezésgyártó leszel, a  23/2016. (VII. 7.) NGM rendelet tekintetében.
#98
Kérdések - válaszok / Re:Családi ház földelő kérdés ...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. március 17., 13:02:10 DÉLUTÁN
Nos, a szolgáltató TN rendszerben szolgáltat. Meg is történik a PEN szétválasztás ahogy írtad, sőt el is megy az 5 vezető a garázsig. A 447 ezt kéri:

"4.4.2. TN-rendszer esetén a szükséges PE-N szétválasztás a csatlakozó főelosztóban lévő csatlakozási pontnál,
vagy – ha ez műszakilag nem lehetséges – a csatlakozási pont utáni valamely elosztó villamos kötéspontjánál
(pl. a méretlen főelosztóban, a betápláló fővezeték végpontjánál) legyen. A védővezetőt a fázisvezetőkkel együtt
(pl. közös védőcsőben, közös többerű vezetékben) kell vezetni
."

Akkor ő vezette a védővezetőt közösen a fázisvezetőkkel a garázs és a ház között? Hogy nincs is védővezető? Erről meg ezt írja a fáma:

"A berendezésben lévő testeket védővezető használatával össze kell kötni a berendezés fő földelőkapcsával,
amelyet az energiahálózat földelt pontjához kell csatlakoztatni.
Ha vannak más hatásos földcsatlakozások is, akkor a védővezetőket, ahol csak lehet, ajánlatos ezekkel a pontokkal is összekötni. Annak érdekében, hogy hiba esetén a védővezetők potenciálja minél közelebb maradjon a
földpotenciálhoz, szükség lehet további, lehetőleg egyenletesen elosztott pontok földelésére is."

A fő földelőkapocs a mérőnél létesült, ott van bekötve az "energiahálózat földelt pontja". Ezt kellene eljuttani minden villamos berendezéshez, ugye a fázisvezetőkkel közös nyomvonalon.

Tudatlanság, spórolás. Családi ház esetén az érintésvédelmi kikapcsolószerv az áramvédő-kapcsoló lesz, elvileg ennek működnie kell. Ugye az legalább lett beépítve?

#99
Kérdések - válaszok / Családi ház földelő kérdés (TN...
Utolsó hozzászólás zsebia - 2024. március 17., 10:25:32 DÉLELŐTT
Sziasztok!

Kevés gyakorlattal rendelkező, kezdő villanyszerelőként találkoztam egy érdekes dologgal, ami nekem sántít. Tök jó, hogy egy ismerős építkezik éppen, gondoltam szívességből segítek neki, nekem meg egy kis gyakorlat. A tulaj amolyan ezermester, szeret mindent maga megoldani  ::)

A szituáció a következő: szolgáltató felől bejön 3x32A, rendes 4 vezetéken. A mérőóra egy oszlopon van a telekhatáron (kicsit beljebb, de nem lényeges). Itt meg is történik a PEN szétválasztás egy potenciálkiegyenlítő földeléssel, szabályosan.
Innen 5 vezetéken (földkábel) bemegy a közeli garázsba, ahol van egy elosztódoboz. Ebben pár kismegszakító, stb. ami a garázst, melléképületet kiszolgálja, látszólag rendben van.
Viszont a lakóépület a telken beljebb helyezkedik el, kb. 15 méterrel. A tulaj megoldása az volt, hogy egy 4-es földkábelen levitte a házhoz a garázs elosztódobozból a három fázist és a nullát, majd a ház mellett leütött egy 2 méteres földelőrudat a védővezetőnek és így megy be a lakóházba az 5 vezeték.

Friss tanulmányaim alapján ha jól értelmezem egy szabályos TN-C-S rendszert visszaalakított TT rendszerré? És ha jól sejtem ez egyszeres testzárlat esetén le sem oldja a lakás kismegszakítóit?

Megköszönném, ha rutinos kollégák segítenének ezt kibogozni, illetve, ha az van amit sejtek, hogy ez így teljesen hibás, mi a teendő? Kiharcolni, hogy cserélje ki a 4-es földkábelt 5 eresre? Gondolom, a ház vezetékelésében és szerelvényezésében ne vegyek részt, amíg ez a része nem szabályos  :(

#100
Általános beszélgetések / Re:Villamossági termékek vizsg...
Utolsó hozzászólás S/K - 2024. március 16., 09:25:21 DÉLELŐTT
Üdv!
Koncerteken, rendezvényeken de akár színházakban is a koncert vagy előadás idejére "összerakott" lámpatest tornyok terméknek minősülnek?
Ez lehet hogy több hónapon keresztül felépített/lebontott fémszerkezetű gurulós tartóállvány amin több reflektor, LED szalag, tápegység, dugaljak találhatók.
Ezek kereskedelmi forgalomba nem kerülnek. Vonatkoznak rá a gyártói felelősség előírásai? ...vagy "csak" feleljenek meg a villamos biztonsági előírásoknak és nem kell rá CE jel meg a különböző vizsgálatok sem.