Fogyasztásmérõhely kialakítása

Indította NIDUS, 2011. május 06., 19:46:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Errõl nem tudok, hogy plombálni kellene a bekötést az ÉMÁSZ-nak. Tény, hogy a vezérelt áram egy teljesen külön rendszert képez szerelés szempontjából, vagyis nem lehet együtt vinni a nappalival. Viszont fix csatlakozással lehet csatlakozni a bojler fûtõ szálára. Ezt egy kötõdobozban kötõelemmel összekötötten kell megoldani. Nálunk az ELMÛ területén (azonos cég az ÉMÁSSZ-al) még a geo tarifás csatlakozást sem plombálják az elmenõ mért szakaszon, sem a hõszivattyúnál, sem a bojlernél. A lényeg a külön vezetésen és csatlakozáson, illetve, hogy más fogyasztó ne csatlakozhasson a vezéreltre áramra.
Az elõzõekben 7 m- re lévõ épületrõl volt szó, de a 20m-nél sem lesz gond feszültségesés tekintetében a 2,5-es Cu vezetékkel. Természetesen a 4-es vezetéken kisebb a feszültségesés.
A mérõhelyre vonatkozóan: 2 colos horganyzott tetõtartó kell, a fõvezetékcsöve minimum 36-os, külsõ falon való vezetés falon kívül vagy süllyesztetten. A földelõ szonda is tûzi horganyzott legyen, oldal falon összekötõ doboz a vas és Cu vezeték összekötésére, földben nem szabad összekötni a vasat és az Mkh vezetéket (sajnos néha ez történik). Földelési ellenállás értékét lehetõleg 10 ohm alá kell leszorítani minimum.

Gyurmaúr(fi-relé)

Íme egy "pofonegyszerû" napkollektor, mely egy "mezei" 120 Lityis Hajduba, továbbá egy "kibelezett", felûl kilyukasztott Hajduba nyomatja az 50-60 C fok közötti vizet! Természetesen, a belbecses Hajdu azért szolgál "hagyományos" bojlerként is, "éjszakai" ,vagy állandó áramról egyaránt. Egyébként a betáp kábele a mért fõelosztótól 3x2.5-ös MBCu, pedig ott is van vagy 20 m kábelhossz, viszont a maximális teljesítményfelvétel 2.5kW, ergo 10.8A, mely ekkora hossznál gond nélkül "eldübörög"... ;)

petike199600

Sziasztok!
Lenne megint egy pár kérdésem ezzel a témával kapcsolatban.
1.: Minden esetben raknak kábelfogadó szekrényt vagy nem? Mitől függ?
2.: Ha nem raknak kábelfogadót akkor a földelést azt a fogyasztásmérő szekrénynél kell kialakítani?
3.: A  földelés kialakítása az elműs szerelő dolga vagy a regisztrált szerelőé?
Köszönöm!

Novill

Petike az én válaszom:
1. A  kábelt be lehet közvetlenül vinni a fogyasztásmérő szekrénybe ha van hely, ha nincs akkor jön a kábel fogadó, de még az FM 63 is hasznos lehet a Hensel szekrényeknél. Itt a költségek is dominálnak.
2. A fogyasztásmérő szekrénynél minden esetben kell földelést kialakítani.
3. A földelés kialakítása a regisztrált villanyszerelő feladata.

petike199600

Köszönöm a válaszodat!
1f+Pen vezetőnél gondolom akkor elég egy fogyasztásmérő szekrény és nem kell még kábelfogadó is.
Írtad hogy a földelést mindíg a fogyasztásmérő szekrénynél kell kialakítani. Ha nullázás ( TN-C-S rendszer ) van akkor a fogyasztásmérő szekrényben szét kell választani a nullát és a földet?
Tisztázzunk már egy számomra még mindíg ködösen látott kérdést.
Mi az ELMŰ-s szerelő dolga és mi a regisztrált szerelőé?
Köszönöm szépen a válaszaidat!

Novill

Az ELMÜ tervezi és kivitelezi a földkábelt, továbbá beszereli a mérőt és beköti őket a méretlen oldali kismegszakítóval együtt. Majd a végén elhelyezi a zárópecséteket.

petike199600

Köszönöm a választ!
1f+Pen vezetőnél gondolom akkor elég egy fogyasztásmérő szekrény és nem kell még kábelfogadó is.
Írtad hogy a földelést mindíg a fogyasztásmérő szekrénynél kell kialakítani. Ha nullázás ( TN-C-S rendszer ) van akkor a fogyasztásmérő szekrényben szét kell választani a nullát és a földet?
Még egy kérdés:
Ugye már csak földkábellel lehet csatlakozni. A földkábel általában 4 eres azaz 3 fázisú kivitelű. Ha csak 1 fázist igényelnek akkor az oszlopon a többi fázist nem kötik rá vagy rákötik az oszlopon és nem kötik be a fogyasztásmérőbe?  Ilyen estben kell kábelfogadó?
A kábelfogadó a méretlen vagy a mért oldalon van?

nova

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. október 16., 14:40:00 DÉLUTÁN
A kábelfogadó a méretlen vagy a mért oldalon van?

Erre egyszerű a válasz, mivel az oszlopról érkező kábel szakasz méretlen, így ez áramszolgáltató által zárt terület (plombált). Hiszen ellenkező esetben simán ráköthetnének oda az "illegális" áramvételezők.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

helcs

"Írtad hogy a földelést mindíg a fogyasztásmérő szekrénynél kell kialakítani. Ha nullázás ( TN-C-S rendszer ) van akkor a fogyasztásmérő szekrényben szét kell választani a nullát és a földet?"
Nem a nullát és a földet, hanem a PEN vezetőről a nullát N és a védővezetőt PE választjuk szét. A fogyasztásmérő szekrényben semmit nem csinálunk. A szétválasztást legkésőbb a mért lakáselosztón végre kell hajtani, de lehet előbb is ha a lehetőségek adottak. Ha van kábelfogadó, akkor az alkalmas lehet erre a célra, de biztosítani kell a bonthatóságot a pecsétzáron kívüli térben.

petike199600

Köszönöm a válaszodat!
Én is így gondoltam ezt a szétválasztást csak nem így fogalmaztam meg.
A fogyasztásmérő szekrénybe akkor a védővezetőt be sem kell vinni?
A szétválasztás leghamarabb a kábelfogadóban történhet meg.
Legkésőbb a lakáselosztóban.
Van még kettő kérdésem:
1.: A földelést mindig ki kell alakítani a fogyasztásmérő szekrénynél. A földelő levezető ugye bele megy egy kötődobozba ahol össze lesz kötve 10-es MKH-val. Ezt a 10-es MKH-t akkor külön csőben kell elvinni a lakáselosztóig?
2.: Ugye már csak földkábellel lehet csatlakozni. A földkábel általában 4 eres azaz 3 fázisú kivitelű. Ha csak 1 fázist igényelnek akkor az oszlopon a többi fázist nem kötik rá vagy rákötik az oszlopon és nem kötik be a fogyasztásmérőbe?  Ilyen estben kell kábelfogadó?
Köszönöm szépen!