Időszakos EBF felülvizsgálat előzőleg telepített napelemmel

Indította J.K., 2023. június 07., 08:20:05 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

J.K.

Tisztelt Fórumozók!

Időszakos Ebf felülvizsgálatot kellene elvégeznem egy olyan épületen amin kb. 1 éve napaelemeket telepítettek.
Első felülvizsgálat nem volt, semmilyen dokumentáció nincs a helyszínen a telepített inverterről és napelemről.
Hogyan kellene eljárnom egy ilyen helyzetben?
Napelemhez felülvizsgáló műszerem nincs/tervezem beszerzését de nem belátható időn belül/,ami elengedhetetlen lenne az első felülvizsgálathoz.

Köszönöm a segítő válaszokat!


pkajos

Jó lenne tudni, hogy ki gondolja úgy, hogy EBF vizsgálatot kell végezni?

Ebben az esetben VBF vizsgálatot kell végezni (ami az áramütés elleni védelem hatékonyságát igazolja és egyben a tűzvédelmi jellegű szabványos létesítést is igazolja), akár, mint "Első" VBF vizsgálat.

Ez a jól elvégzett vizsgálat és elkészített dokumentum az EBF vizsgálatot is kielégíti.

Nem szabad elfelejtkezni arról sem, hogy a "megfelelőség" megállapításához az MSZ EN 62446-1:2022-ben előírt vizsgálati és dokumentálási követelmények is teljesüljenek, pótlásra kerüljenek.

A korábbi kivitelező dolga lett volna ezek biztosítása, ezek nélkül nincs kész a létesítés, nem igazolta a megfelelőséget. 
A tulajdonos/üzembentartó feladata "behajtani" akár utólag is ezeket. Van rá mód, általában fellelhetők a használt villamos szerkezetek gyártói dokumentumai, amelyeket begyűjtve rendezhető lehet a dolog.   
Egy "EBF felülvizsgálat" nem lesz elegendő-jogszerűen.




 

S/K

...tehát ez a rendszer hivatalosan nincs üzembe helyezve, tehát nincs, nem üzemelhet. (áramszolgáltató felé szükséges a dokumentáció, oda be lett adva, e nélkül nincs bekapcsolás 8))
pkajos ahogy írta, el kell végezni az üzembe helyezéshez szükséges doksikat. ( MSZ HD 60364-6:2017 Első ellenőrzés és az  MSZ EN 62446-1:2022  előírtakat. (PV rendszerek. Kezdeti igazoló ellenőrzés)
Sajnos a szabványban leírtak szerint  - több vizsgálatot-  célműszerek nélkül nem lehet elvégezni.

...amúgy egy doksinak kéne lenni. Amikor elkezdték a rendszert telepíteni, előtte kellett (volna) csinálni egy VBF vizsgálatot hogy alkalmas-e a hálózat a "napelem fogadására". :)

Szóval a kivitelezőt meg kell keresni és behajtani rajta. Egy esetleges balesetnél , mondjuk távoli villámcsapáskor tönkremegy egy-két nagy értékű fogyasztó, biztosító második kérdése a villamos biztonsági jegyzőkönyvek megléte. (első a biztosítási díj befizetése)

Fecó

Én úgy gondolom, nem tilos az sem, ha a felülvizsgálat határai rögzítve vannak, és adott esetben (pl. adatszolgáltatás hiánya, egyéb dokumentumok hiánya) miatt nem lehet a teljes rendszert vizsgálni. Mi történik, ha egy felülvizsgáló leírja mondjuk, hogy a tarsasház betápláló kábelének sorkapcsaitól indul a felülvizsgálat, főelosztóberendezés, közösségi elosztóberendezés, közös helyiségek világítótestjei, és mondjuk a napelemes rendszer esetében befejeződik az inverter  váltakozó áramú betáplálásával. A jegyzőkönyvben felhívod az üzemeltető figyelmét, hogy a hiányzó dokumentumokat szerezze, be, és a jelen jegyzőkönyvben nem rögzített DC oldali eszközöket és berendezéseket is külön vizsgáltassa be, megfelelő műszerekkel rendelkező szakemberrel. Akkor így  el van végezve a munka nagy része, te felveheted a pénzed, a megrendelő pedig a jegyzőkönyv alapján tájékoztatva van, hogy neki is van még teendője. Hazudtál valamit a jegyzőkönyvbe? Nem! Persze jó lenne ezt egyben kezelni, de a napelem sok helyen kimarad, csak az inverterig tart a felülvizsgálók szerint.

tothgyula

Az eddig nem derült ki,hogy a napelemes (PV)rendszer szerelői mire kötöttek szerződést?A PV rendszer felülvizsgálata benne van-e a szerződésben költségként?

pkajos

Aki valamit létesít, annak a feladata igazolni a létesítés megfelelőségét és átadni a szükséges pl. MSZ EN 62446-1:2022 szerinti dokumentációkat, nyilatkozatokat megfelelőségi tanúsítványokat stb.
Tehát, egyelőre van az anyag és egy be nem fejezett létesítés szerelés.
Ez így akár a gondatlan veszélyeztetést is jelenthet (tűz- és áramütés kockázatát) - egy vélhetően "szakcégnek" nevezett gittegylet részéről.
Volt kivitelezői/szabványossági nyilatkozat? ott a szabványok, jogszabályokra kell megesküdni, hogy betartották.
Az Áramszolgáltatót -ténylegesen- nem is érdekli az egész (a mérőhelyre ránéznek, tökölnek pár hetet..). Talán még mindig "érintésvédelmi jegyzőkönyvet" kérnek, ha egyáltalán foglalkoznak vele.
Valamelyik adatlapjaikon még mindig pl. az MSZ 1585:2012 szabványt vagy még korábbi verzióit  emlegetik. Oda is sok-sok "gyenge szakembert" begyűjtöttek -persze mindig tisztelet a kivételeknek.

Fecó

Sajnos sok fotovoltatikus rendszert adnak át felülvizsgálati dokumentáció nélkül. Van ahol ezt nem kéri a szolgáltató számon. Utána meg küzdjön vele a megrendelő. A lényeg, a munka ki van fizetve, az ad-vesz mérő fel van szerelve, szóval innen már nincs visszaút. Lehet itt fenyegetőzni, perre menni, ha egyátalán meg lesz 1 év múlva  a telepítő cég. Az elkészített jegyzőkönyvek pongyolák, szabványok nem stimmelnek ahogy pkajos kolléga írja, sőt, egyenáramú oldalon nem tudom hogyan lehet méréseket végezni Eurotest Easi SE műszerrel, ráadásúl 400 V mérőfeszültséggel? Mert ilyet is láttam. A papír mindent elbír...

J.K.

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2023. június 09., 12:20:42 DÉLUTÁN
Az eddig nem derült ki,hogy a napelemes (PV)rendszer szerelői mire kötöttek szerződést?A PV rendszer felülvizsgálata benne van-e a szerződésben költségként?

Mint kiderült nem volt benne költségként mert a szolgáltató nem kéri kötelezően a napelem első felülvizsgálati dokumentációját.Így a telepítők nem foglalkoztak vele.

pkajos

.. a napelemes rendszert NEM az áramszolgáltatónak építi, így nyilván egész más az elvárás. Az a főleg az inverter típusról, az elszámolási mérésről szól. Miért is aggódna a szolgáltató.

Amúgy az Áramszolgáltató felé is tennie kell nyilatkozatot a kivitelezőnek, a létesítés szabványosságról.

Aki villamos berendezést szerel, az akkor van kész, ha tudja is igazolni a létesítés megfelelőségét, az áramütés elleni védelem hatásosságát ill annak szabványos, tűzvédelmi szempontból való megfelelőségét.

Szeretik a "kulcsra kész" szöveget használni.. Innen is hiányzik a "kulcs". El kell kérni!


pkajos



"Kivitelezői nyilatkozat
Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a fenti felhasználási helyen a háztartási méretű kiserőmű kivitelezését az igénybejelentőben megadott adatoknak, az épületvillamos kiviteli dokumentációnak megfelelően a vonatkozó hatályban lévő jogszabályi és műszaki biztonsági követelményeknek megfelelően készítettem el."

"a jogszabályi és műszaki követelmények megfelelősége"  CSAK szemrevételezéssel + méréssel és ezek dokumentálásával igazolható.
Ezt nem kell "kérni", köteles.....

Ez nem "elbeszélő építészet".   
HA a kivitelező a 191/2009 korm rendelet szerint a szakma szabályait ( pl. 40/2017 NGM, 54/2014 BM stb. stb.) megszegi a MKIK-nál tett bejelentés, vizsgálat után törölhető a névjegyzékből.