PEN vezetõ

Indította JUVILL, 2012. július 22., 09:07:06 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

t5953

Persze ahogy eddig is !!!!!


nyaki

Idézetet írta: t5953 Dátum 2016. április 20., 13:01:30 DÉLUTÁN
Idézetet írta: András91 Dátum 2016. április 20., 00:35:09 DÉLELŐTT
Fecó !

Az általad javasolt fogyasztásmérő-berendezéstől a lakáselosztó felé tartó mért fővezeték kialakítása megtörtént. Természetesen 10 mm2 Mkh-t alkalmaztam a nappali ák. esetén, viszont a vezérelt ák. L-vezetőjét 6mm2 Mkh-val szereltem, ugyanis azt az infót kaptam, hogy a HFKV kapcsa nem tud nagyobbat fogadni .
Nem a legujabb az infó,mert a"Birodalmi" infók szerint 10-es mkh kell érvéghüvely nélkül,
mivel a bekötés kengyeles,ezért a 10 vezeték az elfogadott.
Bocs, hogy bele vau.

A Birodalom visszavág! ;D
Még szerencse, hogy az EON területén a 6mm2 még elfogadott. ...csak nehogy megneszeljék. :-\
Hogy az EON se maradjon ki a faxságokból, állítólag a legújabb mérőhelyek fogadója mellé kellene egy külön doboz, amit össze kellene sínezni a fogadóval. Ezen a közös sínen lenne kötve és bontva a PEN és innen indulhatna a mérőn keresztül a PE vezető is. De hogy az átmenő sínezés miatt, hogyan legyen a két doboz között megoldva az IP védelem és milyen mechanikai védelem legyen kialakítva a 30cm széles állvágyon való túllógás miatt, arról már nem szól a fáma. A régen is tökéletesen bevált, a PEN átvezetőre kötött földelővezető, vajh' miért nem jó most is?
Szerintem itt arra megy ki a játék, hogy a külsős regszerelőket ellehetetlenítsék vagy befeketítsék az ellenőrző hatóságok előtt, ugyanis gőzerővel folyik a saját berkeken belüli regszerelő képzés. A különböző helyi nacsalnyikok úgy irányítják az átvételkori kekeckedéseket, hogy azt tudják majdan mondani, hogy: Lám, hiába a regszerképzés, mégsem tudnak a külsősök normális munkát végezni, ezért kénytelenek vagyunk majd mi magunk elvégezni.

András91

Számomra teljesen felfoghatatlanok ezek a hálózati engedélyesenként eltérő előírások... A vonatkozó szabványok előírásai tudomásom szerint nem határoznak meg ilyesféle többletkövetelményeket.

xyz

A budai oldal egy külön csillagrendszer  ;D tudnak kötekedni igaz nekem 1x fordult elő mondtam hiba listázd le utána kijavítottam és kész. de vannak hülye dolgaik ha már hiba listát kell írni akkor máshogy állnak mert arra rá lehet kérdezni h biztos jó lesz-e úgy...(bocs kicsit eltértem a tárgytól)

JUVILL



xyz!

Bocsáss meg, moderátor nem vagyok, de mivel a témát én indítottam valaha, megkérdezem.
A hozzászólásod mit takar ebben a témakörben?
Mit akartál írni, milyen hibákról beszélsz?
Megkérlek, szíveskedj kifejteni!

xyz

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2017. november 25., 21:32:28 DÉLUTÁN


xyz!

Bocsáss meg, moderátor nem vagyok, de mivel a témát én indítottam valaha, megkérdezem.
A hozzászólásod mit takar ebben a témakörben?
Mit akartál írni, milyen hibákról beszélsz?
Megkérlek, szíveskedj kifejteni!

bocs tényleg eltértem a témátol

Mátyás

Sziasztok!

Saját házamban látom a következőt:
Fa szekrényben 24h és vezérelt órák. tőle nem messze földelőszonda és doboz.
Dobozon belül csatlakoztatva egy kb 10mm2-es kék tömöreres alu vezeték és egy kb 10mm2-es zs sodrott vezeték.
A kék direktbe a vezérelt óra utáni kismegszakító utáni két pólusú kapcsolóra van kötve és onnan megy tovább valahova, azt még nem derítettem fel, hogy hova. A kapcsoló másik bemenetén az órából, majd kismegszakítóból érkező fekete vezeték, a kimeneteken pedig a ház másik végébe vezető kábel van kötve.
A szondától jövő ZS-re csatlakozik a harmadik ér ami a bojlerhez megy, valamint a nappali áramkörökhoz (Eredetileg ebből is kettő volt, egy földelt ment a fürdőhoz, ez nyilván a vezérelttel együtt későbbi szerelés, a másik földeletlenül a ház maradék részét látta el árammal.)is a szondától jövő ZS megy. Most átmenetileg továbbra is két kör van, az egyik ami a fürdőbe megy megfelelő keresztmetszetű kábelen, a másik pedig a guman tábla helyére felraktam egy 8-as lakáselosztót, amire egy kismegszakítóval védett sínre szerelhető dugaljat raktam a munkák idejére.
Mindkét óra 16A-s.

Kérdéseim:
Lehetséges, hogy az áramszolgáltatótól csak 1(3) fázisvezeték jön és a PE+N vezető mindegyike a földelőszondából ered?
Ha igen, akkor lehetséges-e az, hogy az új, házon belüli lakáselosztóig csak az 1(3) fázist és egy darab, a földelőszondához rögzített ZS vagy kék vezetéket vezessem el és ez lenne a PEN?
Lehetséges, hogy a lakáselosztóig csak 1, a fent említett PEN vezetéket viszek és ott választom szét a nappali és a vezérelt N-re, valamint PE-re? Kell külön legyen PE a vezéreltnek? Kell külön N sín a vezéreltnek? Értelmezhető egyáltalán a külön PE vagy külön N a 24h és a vezérelt áramkörök esetén?

2 db 23 mm-es mü3 áll rendelkezésemre, hogy az óraszekrénytől a lakáselosztóig eljussak. Elég ez akkor, ha mindkét körnek 5x10 vezetéket kell vinnem?
Elég akkor, ha csak a 3 fázis 3x10-es vezetékét kell mindkét (24h, vezérelt) körnek elvinnem és egy közös PEN-t?
Ha az óránál történik meg a PE és N szétosztása, akkor vajon elég-e 10-es helyett csak 6-os vezetékkel elmenni a lakáselosztóig, ha az óra mellé közvetlenül teszek egy szekrényt amibe csak 1 kismegszakítót vagy fi relét teszek és odáig menne a 10-es vezeték?
Érdemes-e egyáltalán hogy 3x16-ra bővítéskor a vezéreltnek is kérni ugyanezt a teljesítménynövelést, hiszen plusz költséggel nem jár? Jelenleg nem lenne kihasználva, de a jövő bármit hozhat.
Érdemes-e egyáltalán 3x16-ra bővíteni, vagy inkább csak 1x32-re, vagy 1x50-re?

Bocsánat, hogy nem minden kérdés fér bele ebbe a topikba, de a legnagyobb része ide kapcsolódik és a többit pedig nem tudom hol tehettem volna fel, pedig kétszer végignéztem az erősáramú rész összes topikját.

Előre is köszönöm a válaszokat.

nova

Idézetet írta: Mátyás Dátum 2018. március 26., 16:02:14 DÉLUTÁN
Bocsánat, hogy nem minden kérdés fér bele ebbe a topikba, de a legnagyobb része ide kapcsolódik és a többit pedig nem tudom hol tehettem volna fel, pedig kétszer végignéztem az erősáramú rész összes topikját.


Nyugodtan nyiss új témákat a megfelelő címmel, mert tapasztalati tény, hogy a sok kérdés egy témában nagyon elviszi más irányokba a beszélgetéseket, hiszen mindenki más és más rész kérdésekre válaszol. Sok kérdés nem is lesz ezáltal megbeszélve.

Tehát szabadon nyithatsz új témákat és akkor minden kérdésedre könnyebb segítő válaszokat kapnod.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

A szolgáltatótól (az utcai hálózatból) biztosan bejön a 3 fázis és a PEN vezető is. A PEN vezetőt régen elfogadták 10-es alumíniumból is. Olyan hogy csak földelőszondából indulna a nulla és földelővezető nem létezik. Gyanítom, hogy a régen kért NEFH miatt ott készítették el a nulla és védőföld összekötést. tehát a nulla nem onnan "jön", hanem elvileg oda "megy".

Nem véletlen hogy a régi fa szekrényekben is a bojler és világítási rész szét volt választva, külön elosztót kaptak, és csak egy 16-os csőben a földelés mehetett át a két oldal között. Hivatalosan egy elosztóba nem kerülhet a nappali és éjszakai mérő elmenő áramköre. Fa mérőszekrény esetén nehezen lehet megoldani a PEN szétválasztást a mérő előtt. Én a következő megoldást javaslom:

1. Lehetőség szerint egy új földelőszonda, dobozban a földelővel 16-os réz MKH-val összekötve.
2. Amennyiben a mérőtől érkező vezetékek kielégítik a PEN vezető követelményeit (legalább a létesítés idejében érvényest) akkor mindkét oldalon beépítenék egy PEN kapcsot, ami fogadja a mérők felől érkező PEN-t, és a földelőtől érkező 16-os MKH-t. Így ezen keresztül fémes kapcsolatba kerül a két mérőrendszer PEN csomópontja is, ez nem baj.
3. Éjszakai oldalon a PEN csomópontból indíthatod a külön N és PE vezetéket, olyan keresztmetszetűt, ami az elmenő fázisvezetőkhöz megfelelő. Elég innen már akár a 2,5 mm2 is, ha megfelelően van biztosítva. Hivatalosan nem viheted közös védőcsőben a nappali vezetékekkel az elosztó sem lehet közös. Bár, ezt kétség kívül senki sem fogja ellenőrizni.
4. Nappali oldalon szintén ugyanez, olyan keresztmetszettel, ami az elmenő fázisvezetőkhöz igazodik. Igen, innen már akár 6-os, vagy ami megfelel a kismegszakítóhoz való méretezésnek.

A bővítésnél szempont lehet, hogy a csatlakozó vezeték terhelését is figyelembe veszik, és az éjszakai-nappali teljesítményt összeadja a szolgáltató. Tehát könnyen lehet, hogy az együttes teljesítmény miatt akár csatlakozócserét írnak elő, és akkor teljes mérőhelyfelújítás! De sajnos mostanában elég sok esetben találkozunk vele (ELMÜ terület) hogy egy sima 3 fázisú, 1 mérőhelyes faszekrénynél is szabványos mérőhelyet kérnek, ami ugye már műanyag szekrényt, MüI 36-ot, horganyzott tetőtartót, stb. jelent.

Bár költségesebb, de hosszútávon szerintem érdemes a 3 fázisú bővítés. De akkor ne babrikálj a faszekrénnyel addig, ameddig nem adod be az igényed. Várd meg a választ, mert lehet hogy feleslegesen dolgozol addig, hiszen mérőszekrény csere lehet a vége, és akkor változik az egész forgatókönyv...