PEN vezetõ

Indította JUVILL, 2012. július 22., 09:07:06 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

helcs

Ha nincs csatlakozó fõelosztó vagy ahogy Gyurmaúr(fi-relé) írta túlfeszvédelmi tokozat,
nem látok más lehetõséget a PEN-PE szétválasztására mint a lakáselosztó.
Látom széles körben egyet értünk a gyártmányok hiányosságaiban, és valamennyien tudjuk mi a helyes bekötés. Mi csináljuk így, a felülvizsgáló emeljen kifogást, a gyártókat pedig piszkáljuk ha tudjuk.

balzsi

Én csak hobbi szintjén foglalkozom a villanyszereléssel és olvasva a tankönyveket, kissé meglepet mikor a szabvánnyal ellentétes információra bukkantam. Ezek után nehéz lesz betartani a szabályokat a kezdõ szakiknak.

helcs

Az már mindenképen jó jel, hogy egy hobbi-szintû villanyszerelõ le tudja szûrni a fórumtéma lényegét és kiszúrja a helytelen megoldást. Említett tankönyv bármikori kiadású is hordoz magában a szabványváltozásokat nem követõ dolgokat. Ez az ábra v.mikor a 80-as években készült és az újabb kiadások változatlan formában átvették.
Ma már nem így használjuk. TN rendszer esetén a fõ földelõ sín egyben PEN sín is. Erre kell kötni az ábrán említett dolgokat valamint a PEN vezetõt. Korábban már említettem, hogy a TT-rõl TN-re való áttérést valaha így csináltuk. Ma már eleve TN-t létesítünk, a fentebb vázolt módon. A maga korában a tankönyv ábrája megfelelõ volt.

petike199600

Erről nem írt senki.
Én úgy tudtam hogy a Pe és N vzetőket az  ÁVK UTÁN összekötni tilos.A rajzon viszont az ÁVK után van különválasztva.
Rosszul tudom?

JUVILL


Rosszul tudod.
A PEN vezetőt eleve nem viheted át az ÁVK-n, mert nem fog működni.
Az ÁVK-n a PE vezetőt sem viheted át, mert akkor sem fog működni.
Csak a fázis- és nulla vezetőt viheted át az áram-védőkapcsolón.

balzsi

Petike!
A PE és az N valóban nem köthető össze ÁVK után, pontosabban a bontás után soha nem köthetők össze. Te milyen rajzon láttál ilyet?

petike199600

Akkor ugy jó hogy ami az órából jön PEN vezeték az megy a Pe sínre és onnan megy az ÁVK -ba ÁVK-ból pedig az N sínre?
Ez jó?
Így kell?

balzsi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2012. november 22., 19:46:40 DÉLUTÁN
Akkor ugy jó hogy ami az órából jön PEN vezeték az megy a Pe sínre és onnan megy az ÁVK -ba ÁVK-ból pedig az N sínre?
Ez jó?
Így kell?

Igen, jó.

petike199600

Újabb kérdésem adódott:  :-\  ;D
TN rendszernél a  testeket a nullavezetővel kötjük össze.
A nullavezető tudomásom szerint az üzemi áramot vezeti.
Ha rákötjük ezt a nullavezetőt a testre az nem rossz?
Miért nem veszélyes ez?
Köszönöm!

Novill

Petike kérdés!
Mit nevezünk TN ( nullázásos vezetékes érintésvédelem) rendszernek?
Mit nevezünk TT ( védőföldeléses  vezetékes érintésvédelem) rendszernek?
Mi a különbség a TT és TN rendszer között?
Rajzzal is lehet illusztrálni!