Elfúrt védővezető

Indította Sávai Dániel, 2020. január 05., 18:42:41 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sávai Dániel

Sziasztok.
A véleményetekre vagyok kíváncsi.
Budapest helikopter lakóparkban dolgozok a következő anomália alakult ki.
Először pár sor a szóban forgó hálózatról.
Öt lakásos sorház. A lakások mellett található a fogadó szekrény késes biztikkel , főkapcsolóval. A főkapcsoló után szétválasztották a pen vezetőt, kialakították a nullázásos érintésvédelmet.
Az így kapott TN S , 5   vezetékes rendszer 3 fázisa és nullája megy a mérőórába majd a lakásokba egy 4x16 os alu földkábellel.
A védővezető külön nyomvonalon megy a lakásokba.
Tehát a lakások  fogyasztói fő elosztójában találkozik a 4x 16 os alu foldkábel fázisa és nullája  ês a 10 es réz védővezető.
Most jön a probléma:
A sorház második lakásában végzett munka után ( új áramkör kialakítása a mosógépek és sütőnek), a szerelői ellenőrzés során azt tapasztaltam hogy a védővezető nem aktív.
A nulla és fázis beérkezik a lakásba de a 10 es védővezetőt valószínűleg valahol elfúrták.
Valószínűleg erre az előző villanyász is rájött ezért összekötötte a nulla és a föld sínt egy szál vezetékkel.
Mivel ez rejtett nullázás én ezt megszüntettem.

Nyilván valóan a hiba megoldása az lenne hogy egy új védővezetőt kell húzni a lakásba a betáptól.
Sajnos a fenti munkát nem tudjuk elvégezni. (A lakóközösség hozzáállása miatt.)
Úgy gondoltam hogy a lakás kertjében saját földelést telepítek és TT rendszert alakitok ki Eph csomóponttal valamint áramvédő kapcsolóval.





Fecó

TN rendszerű táphálózat esetében nem alakíthatsz ki a fogyasztói oldalon TT rendszert. Eleve a védővezetőnek is közös nyomvonalon (kábelben vagy védőcsőben) kellett volna érkezzen. Az egész társasházat egyben kell kezelni, ilyen nincs hogy mindenki kialakít valamit, amit gondol. Közös képviselő, szabványossági felülvizsgáló, regisztrált szerelő bevonásával akár, de meg kell győzni a lakókat, hogy ez mindenki közös érdeke...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


980POWER

Jól látom, hogy az utolsó képen a mérő jobb oldalán megy a zöld/sárga? Miért nem lehet újra húzni, nem csőben van? TT rendszerben ne gondolkodj!
Fázist és nullát írtál, ebből arra következtetek, hogy 1 fázis van a lakásban. Illetve a mérő is 1 fázisúnak látszik, tehát a 4X16mm2 alukábel 2 ere szabad. miért nem mehet a Pe rajtuk? Max nem szabványos a színe, de az is megoldható. A többi 4 lakásban él-e a Pe, mert ha ott se, akkor a mérők körül lehet a gond.

Sávai Dániel

Így van egy fázis van a lakásban 1x32 A.
A kábel barna és szürke ere szabadon van.
Vajon az áramszolgáltató átvenné úgy a szekrényt hogy a kábel egyik erét zöld sárgára jelöljük és kinevezzük védővezetőnek?!
A betápkábel és a védővezető nem egy csőben megy.



Sávai Dániel

A maradék négyből egy lakásba sikerült bejutnom  (a mérőcsoporthoz eső legközelebbi lakásba) és mérnem.
Ott teljesen rendben van a védővezető.
Viszont a falat szitává furták a riasztósok mindenhol.

Fecó

Nekem ez sántít. Miért indul el földkábelbe a mért fővezeték, és külön a falba a földelés? Én már láttam olyan találmányt, hogy a szétválasztott PEN ellenére 4 vezetős földkábelt létesítettek, és az épületnél csináltak egy szondát (helyesen) és újra összekötötték. Ide 4×16 NYCWY kábel lett volna jó, és van egyben védővezető is. Azért egy 10-es rezet nehéz nullára fúrni 6-os vídiával...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Sávai Dániel

Fecó.
Tetszik az ötleted igazából ez járható út lehet.
Egyébként itt már semmin nem csodálkozom.
40 millás ház most vette a tulaj.
Még az Eph sincs kialakítva.
Tiszta kókány az egész.
9 éves épület, lenne pár szavam a kivitelezőhöz.

Atis57

Idézetet írta: Sávai Dániel Dátum 2020. január 06., 09:44:59 DÉLELŐTT
Fecó.
Tetszik az ötleted igazából ez járható út lehet.
Egyébként itt már semmin nem csodálkozom.
40 millás ház most vette a tulaj.
Még az Eph sincs kialakítva.
Tiszta kókány az egész.
9 éves épület, lenne pár szavam a kivitelezőhöz.

Szia!
Ilyenen már végig mentem --semmi értelme.
A generál kivitelező --festő!-- a villanyszerelő--burkoló--- de mindenről volt papirjuk!Azaz megfelelő volt átadáskor?
A beköltöző lakók 2---X nap alatt tették tönkre !--hihető?---
Mindenki a papirokat vizslatta ---rendben van ! miért mit látok a fényképen ?Mert ők semmit!
Stb, stb,     itt a mese vége --lehet tejelni.....munkát megrendelni --ha hagyják.mert a közgyűlés  szerint semmit sem kell csinálni!

S/K

Ez nem "hagyás" kérdése. Életveszély elhárítása. (...is lehet ha egy készülék meghibásodik.)
Érintésvédelem nélkül üzemel egy lakás, azonnal le kell választani a hálózatról.

...ami persze nem megoldás.

Sávai Dániel

Kedves kollégák!
A fenti problémát jogosultság hílyán én nem tudom megoldani.
Ezúton  keresek egy regisztrált szerelő kollégát akinek van ismeretsége és végezhet munkát Bp 17. Kerületi áramszolgáltató területén.
Amennyiben tudtok segíteni kérem írjatok!
Köszönöm!