Led reflektorok miért villognak lekapcsolt állapotban és mi a megoldás?

Indította Csabcsi, 2015. augusztus 01., 11:43:10 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Csabcsi

Segítségeteket kérem, mi lehet az oka annak h villognak a led reflektorok ( 10W osak de nem tudom a márkáját gyártóját ) lekapcsolt állapotban is, van amikor erősebben van amikor halványabban? jelzem előre hogy sima egypólusú falon kívüli karlik márkájú a kapcsolója nem irányfényes. Lehetséges h a reflektornak nem mindegy hová kötöm a nullát és a fázist? Cseréljem ki a kapcsolót kétpólusúra? előre is köszi a válaszokat!

Szirty

A villogást az okozza, hogy a kapcsolt fázis mellett (ami a lámpába megy) valahol párhuzamosan és hosszan feszültség alatt lévő fázisvezető fut.
Ebből a lámpa tápegysége szép lassan feltölti az egyenirányító utáni puffer elkót. Amikor az eléri a működési küszöbfeszültséget, áramot ad a LED-nek, de az energia utánpótlása túl kevés a folyamatos világításhoz, ezért a kondit gyorsan kisüti így a lED csak villan egyet.
Ez gyakori probléma kompakt csöveknél is, amelyiknek elektronikus előtétje van.

A lámpatesttel párhuzamosan kötött 2kV/220-470nF kondenzátor megoldja ezt a problémát.

nyaki

Minden olyan EVG-vel ellátott LED-es, fénycsöves és kompaktfénycsöves lámpatestnél előfordulhat, amiben nincs beépített EMI védelem. Ez a védelem gyakorlatilag egy LC alkatrészekből felépített  π-tag az egyenirányító előtt.
Jellemzően az olcsó EVG-ékből hiányzik, mert sok helyet foglal és a tekercs amúgy is drága, nehezen kezelhető alkatrésznek számít.

Gyurmaúr(fi-relé)

De van egy sokkal egyszerűbb megoldás is; nevezetesen az, hogy nem tuszkolunk 1-1 csőben egymás mellé számtalan fázisvezetőt, illetve a világítás  -azaz a betáp kábel, illetve a kapcsoló, valamint a doboztól a lámp(k)ig futó kábel-  kábelei lehetőség szerint csak és kizárólag a világítást vigyék, de azt se úgy, hogy 1 db -mondjuk 5x1.5-ös gerinckábelre van rákötve az egész ház összes világítási áramköre, aztán az fut körbe a házon vagy 150 méter hosszban és van rajta vagy 30 leágazási pont... Én egy 80m2-nél nagyobb családi házban legalább 6 világítási áramkört tervezek (főként, amennyiben 3 fázisú a ház betápja és 2-nél több többfénycsöves armatúra van), melyeket max. 4 eres kábelekkel szerelek, tehát minimum 3 db 4x1.5mm2-es világítási gerinc kábel kerül beépítésre, fázisonként max B10A-es kismegszakítóval, de van ahová csak B6A kerül. C típusú akkor, ha az adott áramkörre 2-nél több kisülő lámpa, vagy 4-nél több VVG-s armatúra lesz kötve. És most nem említettem  olyan kertes családi házat, ahol vannak melléképületek, illetve garázs,műhely is, mert az megint más tészta (legábbis nálam... ;))   

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. augusztus 02., 15:51:13 DÉLUTÁN
De van egy sokkal egyszerűbb megoldás is; nevezetesen az, hogy nem tuszkolunk 1-1 csőben egymás mellé számtalan fázisvezetőt,

Nyilván ez a korrekt megoldás. Ám ha figyelembe vesszük a kérdés mögött lévő információt is, miszerint ez már kész épület, nem mondanám hogy egyszerűbb lenne szétvésni és újra csövezni, újra vezetékelni.

Simon Endre

Üdvözöllek új fórumtárs!
Korábbi (Szirty #1 hozzászólásában) a párhuzamos kapacitív áram "feletetése" említve lett. Most is mint korábbi azonos tárgyú témában javasolom a fényforrással párhuzamos 120 kohm 0,5-2 W-os ellenállás bekötését az kisebb és talán üzembíztosabb is mint egy kondi. Fontosnak tartom, hogy a lámpatestben látható helyen legyen és vezeték ne feküdjön rajta, mert egy kicsit melegszik!

nyaki

Az ellenállat sem rossz megoldás, de én Szirty javaslatát támogatnám, mert a kondi jobban szigetelt és egyáltalán nem melegedő alkatrész, ezáltal könnyebb is kezelni, ráadásul az X2-es kondikat kimondottan ilyen célokra gyártják. A kondi beépítésével némi EMI védelem is megvalósul a kábel induktív összetevője miatt.

Simon Endre

Szia Nyaki !
Feltevésednek kissé ellentmond az a tapasztalatom, mivel hogy a kidobott (lecserért) fénycsőgyújtókban 50% felett nem a gyújtó (termoglimm,) hanem a zavarvédelemre szolgáló és állítólag ennek megfelelő, nem gagyi kondi válik zárlatossá. Ha van villamosműhelyi szelektív kuka abból kistatisztikázhatod . A kondik prejudikált bűnösök minden elktromos és elektromokus kapcsolásban. Most van a kezem alatt egy 4 kW-os Fr váltó a kimenet szűrőköre zárlatos, na találd ki mi van benne ami meghibásodott...? Hozzáteszem ott az SMD kondi ökölszabályként max. náhány tized mikrofarádos lehet.

nyaki

Kedves Endre!
Ne keverjük a szezont a fazonnal. Az általad említett kondenzátorok impulzuskörben található csillapítótagok. Azok impulzusterhelése a teljesítménykörökben a hálózati üzemben alkalmazott X2-es kondik többszöröse is lehet és sajnos a mai silány minőségek és miniatürizálás miatt, gyakorta tönkre is mennek. Az általunk javasolt felhasználási helyre véleményem és a gyakorlati tapasztalatom alapján tökéletesen megfelelnek, de végül is mindenki azt tesz be, amit jónak lát.

Sracz

Kedves szakik!
Hasonló dologban kérném én is a segítségeteket. Egy lépcsőházi világításról van szó. Korábban egy egyszerű E27 foglalat volt egy 12 wattos kompakt fénycsővel, amit két darab egyszerű, nem jelzőfényes alternatív kapcsolóval üzemeltettünk. Semmi gond nem volt vele azon kívül, hogy mire az izzó teljes fényerővel kezdett világítani, gyakorlatilag le-, vagy felértünk a néhány fokos lépcsőn. Ezért úgy döntöttünk, hogy korszerűsítünk. Kezdetben a fénycsövet lecseréltem egy ugyanilyen teljesítményű (és formájú) LED fénycsőre, ám ez lekapcsolt állapotban villogott, de nem rendszeres időintervallummal, hanem gyakorlatilag folyamatosan kapcsolt le és fel a nélkül, hogy teljesen kialudt volna, de csak a kapcsolók egy bizonyos állásában. Ha ugyanott kapcsoltam le, ahol fel, ha korábban nem villogott, akkor ez után sem, ám ha váltottam a másik kapcsolóval lekapcsolva, akkor már igen egészen addig, míg ennél a kapcsolónál újra fel nem kapcsoltam és a másiknál vissza nem váltottam a lekapcsolással. Nem nagyon értettem a dolgot és ma sem értem, de nem foglalkoztam különösebben vele, mert ez csak ideiglenes megoldás volt. Vettünk azonban egy 18 wattos LED panelt, ami ugyanide beszerelve már nagyjából 1 másodpeces időközönként villan fel néhány tized másodpercre ugyanígy. Tehát attól függően villog vagy sem, hogy hol kapcsolom le, melyik szálon kapja a kakaót, ha felkapcsolom, mert természetesen a kapcsolók a fázist kapcsolják. Továbbra sem értem a dolgot, de bízom benne, hogy ti okosabbak lesztek nálam. Köszönöm előre is!