0 vezető

Indította Terminátor, 2022. április 12., 16:17:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Terminátor

Sziasztok/Jó napot!

Jelenleg villanyszerelőnek tanulok. (nagyon az elején) Ismerősök ajánlották a "Mestert" aki majd megtanít a szakma elméletben nem elsajátítható fogásaira. Tegnap már az első napomat sem értettem. Kimentünk felmérni egy lakást ahol elektromos tűzhelyet vennének. A tulaj le is töltötte a használati útmutatót ahhoz amilyet vennének. A leírás szerint 3 fázisú a készülék és 5x2,5 mm kábelle kell/lehet csatlakoztatni a hálózathoz. A Mester mondta, hogy azért ez nem ilyen egyszerű...Addig értettem, hogy a fogyasztó teljesítménye alapján kiszámította az áramfelvételt ami 10,4 A volt. De aztán nagyon zavaros lett. Mivel 3 fazisú a készülék a nulla vezetőn visszafolyó áram erősségét úgy kapjuk meg, hogy a fogyasztó által felvett áramerősséget szoruzzuk 3-al. Tehát a nulla vezető kersztmetszetét a visszatérő összesen 31,2 A áramerősséghez igazítjuk. Valahogy nem nagyon értem ezt a nulla vezetőn visszatérő áramot.. A fogyasztó nem fogyaaszt semmit?  A suliban meg nem akarnám megkérdezni mert ez nagyon nagy hülyeségnek hangzik.

Köszönöm előre is a válaszokat és a segítségeteket.

Atis57

Idézetet írta: Terminátor Dátum 2022. április 12., 16:17:30 DÉLUTÁN
Sziasztok/Jó napot!

Jelenleg villanyszerelőnek tanulok. (nagyon az elején) Ismerősök ajánlották a "Mestert" aki majd megtanít a szakma elméletben nem elsajátítható fogásaira. Tegnap már az első napomat sem értettem. Kimentünk felmérni egy lakást ahol elektromos tűzhelyet vennének. A tulaj le is töltötte a használati útmutatót ahhoz amilyet vennének. A leírás szerint 3 fázisú a készülék és 5x2,5 mm kábelle kell/lehet csatlakoztatni a hálózathoz. A Mester mondta, hogy azért ez nem ilyen egyszerű...Addig értettem, hogy a fogyasztó teljesítménye alapján kiszámította az áramfelvételt ami 10,4 A volt. De aztán nagyon zavaros lett. Mivel 3 fazisú a készülék a nulla vezetőn visszafolyó áram erősségét úgy kapjuk meg, hogy a fogyasztó által felvett áramerősséget szoruzzuk 3-al. Tehát a nulla vezető kersztmetszetét a visszatérő összesen 31,2 A áramerősséghez igazítjuk. Valahogy nem nagyon értem ezt a nulla vezetőn visszatérő áramot.. A fogyasztó nem fogyaaszt semmit?  A suliban meg nem akarnám megkérdezni mert ez nagyon nagy hülyeségnek hangzik.

Köszönöm előre is a válaszokat és a segítségeteket.

Szia!
ez kicsit hosszabb ...(nagyon rövidre fogva )

Szóval a kérdés első részére, a nulla vezetéken csak akkor nem folyik áram, mikor az áramkör nincs is zárva. Amikor az áramkör zárva van, a fogyasztó "dolgozik", akkor a nulla vezetéken is van áram, egészen a három fázis közös, összekötött nulla pontjáig.

A nulla vezetéken ugyanakkora áram folyik, mint a fázison, de az áramkörben a körbehajtáshoz szükséges feszültségesés megtörténik a fogyasztón, a nulla vezetéken már nagyon kicsi, így az áram szépen folyik körbe, miközben a nullán már gyakorlatilag nulla feszültséget tudsz mérni a földhöz képest.

Mivel a a tűzhely ugyan 3fázisú --de 3db 1 fázisú terhelés /külön,külön használható a főzőlapjai.
Igy 1 főzőlap  1x teljesitmény  (fázison 10A --a Nullán vissza 10A ) 2 főzőlap (2db fázison 10-10A  a Nulán vissza 20A )
3db főzőlap ( mindhárom  fázison 10-10-10 A De a Nullán vissza  0A! ez a kivétel.   )
Igy olyan kábellel vezetékkel kellene bekötni ami 3x2,5mm2 + 2,5mm2 Védővezető +4mm2  Nulla vezető.
Ha van hozzá sűtő is ----bonyolódik. !

Remélem érthető maradtam.?

Terminátor


Szelei

Ha 3 fázis van az épület be tápként akkor az 5x2,5 teljesen meg felel. Nulla terhelés időben meg oszlik. Nem minden fázis van azonos időben csúcs feszültségen.
Csatolok egy ábrát a megértéséhez.

nyaki

A nulla vezetőn csak akkor nem folyik áram, ha adott időpillanatban szimmetrikus a terhelés minden fázison,l ezért nincs szükség N vezetőre a működtetésükhöz. ...így működnek pl. az ideális tekerccsel ellátott 3 fázisú villanymotorok. Sajnos a valóságban nincs ideális motor, ezért van minden motornak valamilyen 100-nál kisebb a hatásfoka, mely veszteségi teljesítményt a fázisvezetők emésztik fel.
Egy villanytűzhelyben 230 V-ra méretezett, csillag kapcsolásban működő főzőlapok vannak, melyek nem feltétlen működnek egyidőben. A 2 vagy 3 fázisra kötött tűzhely estében, nem 2x vagy 3x akkora áram fog folyni a N vezetőn, hiszen a 120°-os fázisok közötti eltolások miatt, adott időpillanatban az áramok vektoriális összegét mérhetjük, és pont ezért nem szükséges a N keresztmetszetét a fázisvezető keresztmetszetétől nagyobbra választani. A háztartásokban általánosan használt 2-3 fázisú berendezések esetén, bármely 4-5 eres szabványos vezeték nyugodtan felhasználható.
Félvezető kapcsolóelemet tartalmazó hálózatok/berendezések (pl. több SMPS, fázishasító, stb.) használatakor, az általuk termelt felharmonikusok miatt, a fázisáramnál sokkal nagyobb áramok is megjelenhetnek a N vezetőn. ...de ez egy egy másik történet.