Lakások felülvizsgálata, bérbeadás vagy tulajdonos váltás esetén.

Indította Tret, 2021. március 13., 19:44:36 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tret

Üdv kollégák!

Mint az már köztudott, kaptunk egy szép kiegészítést a 40/2017 NGM rendelet módosításai között. Aki esetleg nem tudná miről van szó:

f) a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén felülvizsgálat végzendő
fa) bérbeadáskor és
fb) tulajdonosváltáskor;
g) legalább 6 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése az a)-f) pontban fel nem sorolt esetekben.
1.13.3. Lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén a villamos biztonsági felülvizsgálat elhagyható, ha a következő két feltétel együttesen teljesül:
a) fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van, és
b) 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések.

Gondolom ez mindannyiunk számára világos, viszont azt elfelejtette a költő, hogy azt vajon ki fogja megállapítani hogy van-e áram-védőkapcsoló beépítve vagy nincs. Mert ugye, ezen az alapon mindenki azt fogja mondani, hogy természetes nála van. Ezzel kapcsolatban már kerestek ingatlanosok,(eleve fogalma nem volt mit kell nézni és hol hogyan) hogy esteleg a gázos EPH tanúsítványhoz hasonlóan az áram-védőkapcsolók meglétéről és működőképességéről is jó lenne valamiféle bizonylatolás. Nem tűnik bonyolultnak.

Kiváncsi volnék hogy van-e már tapasztalatotok ezzel kapcsolatban, illetve ki mit gondol erről.

pkajos

Igen-igen.

1., A jogszabály tehát előírja a felülvizsgálatot, nem kerülhető meg maga a kérdés.
DE az, hogy azok a feltételek maradéktalanul teljesülnek-e amelyek ezt a kötelezést, vizsgálatot "elengedik", tehát, hogy 32A-en kívül a 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval ténylegesen védettek a felhasználói berendezések azt igazolni kell. 

2., Elvárható -szép lassan-, hogy a több mint fél éves kötelezést, ezt a jogszabályt az ügyvédek, de az "ingatlanosok"  is megismerjék, és ne csak az energiatanúsítványt, meg a beépített szekrényt sorolják fel az okiratban, hanem ezt is kezeljék, követeljék meg és az adás-vételi szerződésbe v. mellékletébe a"nyilatkozatot" rögzítsék.   

3., Az eladó bármit nyilatkozhat, de - talán- felnőtt ember lévén tudnia kell, hogy ezért felelősséget kell hogy vállaljon.

Tehát azt kell igazolni, hogy ténylegesen védettek a felhasználói berendezések, tehát nem csak azt, hogy ott van egy áram-védőkapcsoló.

Azt meg, hogy ez a kiegészítő védelem megfelelő-e, tehát védettek a felhasználói berendezések,  az egy joghatással járó vizsgálattal dönthető el, ez képesítés, jogosultság, műszer kérdése is. Erre meg egy ÉV felülvizsgáló jogosult. 

Még jogos lehet az a kérdés is, hogy "lakó", eladó, bérbeadó stb. által a látott 30mA-es RCD biztos, hogy az összes felhasználói berendezést védi a házikóban? Vagy csak egy későbbi bővítést átalakítást véd-e?

A lakó esetleg lát egy 32A-es kismegszakítót mérőnél, a felhasználói elosztóban  meg pl. egy 30mA-es RCD-t, -  amit esetleg a kazánosok írtak elő - de gőze nincs, hogy a többi fogyasztót nem is védi

Tehát:
azt, hogy ezzel a könnyítéssel élhet-e az eladó, kizárólag akkor fogadható el, ha azt igazolja ténylegesen az előírás szerint működik-e, véd-e az RCD.  Ugye láttunk már nem működő RCD-t, vagy pl. nem az elvárt hibaáramra oldott ki.

Amennyiben nem igazolja egy jogosult felülvizsgáló pl. az RCD megfelelőségét, el kell végezni a villamos biztonsági felülvizsgálatot  a módosított 40/2017 NGM.  szerint.

Az ingatlan eladható, bérbe adható akkor is, ha a minősítés NEM megfelelő, - nyilván életveszélyes nem lehet- de a tételes jkv-ből pontosan látnia kell mi a helyzet.
Sok öreg és nem öreg lakás, ház nem megfelelő, akár még a létesítéskori előírásoknak sem. HA a vevő ezt tudja akkor a tájékoztatási kötelezettségének az eladó, bérbeadó eleget tett.
Teljesen felesleges lenne újjá varázsolni a villamos hálózatot, erre kötelezni az eladót, ha megvásárlás után szétverik a lakást/házat és teljesen felújítják   

Tehát a 40/2017 NGM szerinti vizsgálatot el kell végezni és a tényeket tételesen rögzíteni kell,és ezt a vevő rendelkezésére kell bocsátani - a fő megállapítást (Minősítést) és a felülvizsgálat tényét -és hogy ezt ki végezte el, jogosultságot is igazolva- az adásvételi szerződésbe (mellékletébe) is be kell írni

Tret

pklajos!

Természetesen egyetértek az általad leírtakkal, viszont a jogszabályban nem látom, hogy előírnák a felhasználóknak hogy az ÁVK meglétét (és akkor a működőképességéről nem beszélek) felülvizsgálói bizonylattal igazolják. És akkor még ott van az a kérdés is, hogy milyen jogosultsággal végezhető, mert ha mondjuk ezt villamos biztonsági felülvizsgálatként értelmezzük (mert a jogszabályban a kiindulási pont az), akkor ÉV, EBF és tűzvédelmi szakvizsga is kellhet hozzá, vagy elég csak az ÉV? Az EPH bizonylatoláshoz is elég az ÉV, mert ugye az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat mint fogalom megszűnt.

pkajos

Kedves Tret!

A jogszabályból:
1.13.3. Lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén a villamos biztonsági felülvizsgálat elhagyható, ha a következő két feltétel együttesen teljesül:
a) fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van, és
b) 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések.


Pedig ha jól megnézed "látnod kell" a felülvizsgálót akkor is, ha nem írták oda:
a b., pontban: Teljesülnie kell annak a feltételnek - a 32A-en kívül-, hogy a felhasználói berendezések VÉDETTEK legyenek , méghozzá az áram-védőkapcsoló által.
A lakásoknál az áramvédőknek -kiegészítő védelemnek- áramütés elleni védelem megvalósításában van feladata.  Erre (a VBF-en belüli a részvizsgálatra) elegendő az ÉV felülvizsgálói jogosultság, megfelelő műszerrel, a vizsgálati módszerrel, és ha jó, akkor "pipa"
Ha nem megfelelően működik az RCD,(ez többféle okból is lehet) és azt kicserélik, akkor újra megvizsgálhatja az ÉV felülvizsgáló, és ha jó,akkor az MEGFELEL az elvárásoknak.

Ha nincs RCD,  esetleg nagyobb mint 32A a túláramvédelem értéke, akkor valóban a villamos biztonsági felülvizsgálatot teljes körűen ÉV és EBF jogosult felülvizsgáló végezheti, és minősítheti, hiszen ez volt az állásfoglalás az MEE részéről. Ezt nem a jogszabály írja elő, csak jobb híján, átmenetileg ez az elvárás!



tothgyula

T tret!
Mint pkajos Kolléga is részletesen leírta az előírásokat, ezeket maradéktalanul be kell tartani. Ne keress kibúvót. Persze a jegyzőkönyv minősítése lehet "NEM MEGFELELŐ".
A Média felé is felhívjuk a figyelmet ennek a VILLAMOS BIZTONSÁGI FELÜLVIZSGÁLATNAK a fontosságára.
Elég szomorúan tapasztalom néha, hogy lakás eladáskor esetenként kicserélik a kapcsolókat, dugaljakat és a hálózat marad a régi!

Tret

tothgyula!

Nem kibúvót keresek, hanem egy választ arra, hogy amikor megkérdezik hogy mi alapján mondom hogy kötelező az áram-védőkapcsoló meglétének ellenőrzése és bizonylatolása, akkor ne az legyen a válaszom hogy azért, mert Lajos azt mondta. A jogszabály nem írja elő. Ez egy probléma felvetés, nem kibújás.Ha valamit nem írnak le a jogszabályban, nem lehet arra hivatkozni hogy azt látni kell akkor is ha nem írták oda.
A kérdés nem arra vonatkozik hogy kell-e vagy mikor kell felülvizsgálat, hanem arra hogy a tulajdonosnak kell-e szakvéleménnyel bizonyítania az áram-védőkapcsoló meglétét, illetve hogy az a teljes villamos berendezést védi-e, és megfelelően működik, vagy elég ha csak nyilatkozik róla hogy van.

S/K

Pont hogy előírja, kivéve az 1000x emlegetettek megléte esetén nem. Vagyis  ezt valakinek meg kell állapítania!
pkajos leírta! A rendelet is írja.    ...vagy elég ha "józsibácsi" bemondja?

Tret

S/K !

Idézd már légyszíves ide a jogszabályból azt a részt, ami leírja, hogy amennyiben a  villamos berendezésben van beépítve áram-védőkapcsoló, a felülvizsgálat elhagyható de ettől függetlenül az áram-védőkapcsolót azt megfelelő képesítésű szakemberrel be kell vizsgáltatni, és azt az általa kiállított jegyzőkönyvvel kell igazolni a fentieket.Mert ezt a részt nem találom. Az elméletét és a lényegét értem, és ezzel egyet is értek.

pkajos

Kedves Tret! 

a pkajos név -és a Lajos név között nincs összefüggés. Érdemes ezt is pontosan idézni, bár nem ez a legfontosabb.

Sajnálom, hogy a hosszadalmas, kifejtő irományom nem volt érthető számodra

Még 1x:

b) 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések

Azt mondanám a Tulajdonosoknak:
az eladónak, bérbeadónak ez egy könnyítési lehetőség.
Eredetileg "villamos biztonsági felülvizsgálatot" kell elvégezni, dokumentálni.
Az, ha alaposan, mindenre kiterjedően elvégzik és dokumentálják nem kis munka, nem kis költség.

Azt kell -a könnyítés érdekében- igazolni, hogy az ott lévő 30mA-es áramvédő-kapcsoló a felhasználói berendezéseket
1., - kiterjedését tekintve- teljeskörűen véd és
2., - áramütés elleni védelem szempontjából pedig pl. az MSZ HD 60364-4-41:2018 szerint elvárt paraméterekkel látja el a feladatát, ami a"b" pontban szerepel 
TEHÁT  b) 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések

Lajos,  Jóska, Pista EZT nem tudja - joghatással járó- mérés nélkül eldönteni, tehát ha nincs erre jogosultsága, nincs műszere.

Gondolj bele, más időszakos vagy átalakítás után sem elégséges kijelenteni, hogy a villamos berendezés áramütés elleni védelme megfelelő, mert a Lajos, Pista, Józsi is "látja", hogy ott van egy áram-védőkapcsoló.

Lajos, Pista, Józsi legfeljebb a teszt gombbal "operálhat", de  nem jelenti a felhasználói berendezés valós védelmének vizsgálatát, mert a próbával csak az RCD mechanikai működőképességét ellenőrizhetik, mást nem.

Talán még annyit tudok elképzelni, hogy a ház/lakás pl 3 éven belül épült, felújították, és van megfelelő MSZ HD 60364-6:2017 szerinti első "Ellenőrzés", amiből kiderül, hogy teljesíti az elvárást, hogy a felhasználói berendezések igazolhatóan védettek voltak (utána nem volt átalakítás).   

S/K

Idézetet írta: Tret Dátum 2021. március 14., 19:36:35 DÉLUTÁN
S/K !

Idézd már légyszíves ide a jogszabályból azt a részt, ami leírja, hogy amennyiben a  villamos berendezésben van beépítve áram-védőkapcsoló, a felülvizsgálat elhagyható de ettől függetlenül az áram-védőkapcsolót azt megfelelő képesítésű szakemberrel be kell vizsgáltatni, és azt az általa kiállított jegyzőkönyvvel kell igazolni a fentieket.Mert ezt a részt nem találom. Az elméletét és a lényegét értem, és ezzel egyet is értek.

...úgy van leírva ahogy a gépjárműveknél a műszaki vizsga. Ott is annyi szerepel hogy közúti forgalomban érvényes műszaki vizsgával rendelkező jármű vehet részt.  Ugye nem kell leírnom hogy ki, hol, mikor és milyen vizsgálatok szükségesek ahhoz hogy használjam a gépjárművet.
Tehát az ÉN értelmezésem szerint itt is ott is egy arra alkalmas és feljogosított emberrel szükséges elvégeztetni a vizsgálatot.

Visszatérve az alapkérdésre. Minden lakó/bérlő váltáskor illetve 6 évenként. Vagyis ha van ÁVK és 32 A nem nagyobb akkor az elosztóig. (elosztó elmenő kapcsai a határ) Ha nincs AVK és 32 A nem nagyobb akkor az egész lakás felülvizsgálandó.