3 fázis, aszimmetrikus 1 fázisú terhelések

Indította Ju13s, 2020. november 24., 18:40:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pkajos

Sztrogoff kolléga "felharmonikusa" teljesen helyénvaló.

Nem olvastam figyelmesen, ezért magát a problémát -és az ebből eredő kockázatokat- próbáltam érzékeltetni, és így is reklámot csinálni a dupla keresztmetszerű nulla vezetőnek (a korábban "divatos" -"fél" keresztmetszethez képest.

Én harmonikus áramokról beszéltem. Többesszámban, mert van az alap harmonikus meg a többi "harmonikus".
   
Ha a linken található szakmai anyagba beleolvasunk- de már a címében is a "Harmonikusok Források és Hatások"-ról értekeznek- láthatjuk, hogy inkább ezt a terminológiát használják. 

Persze amikor már a probléma "kezeléséről" van szó, ott már inkább a felharmonikus szűrésről, pl. aktív v. passzív felharmonikus szűrőkről beszélünk.

Fontosabb, hogy tudjuk, hogy van egy ilyen alattomos jelenség, amely az energia minőséget rontja, igen komoly zavarokat okozhat.  (leállások, váratlan bekapcsolások, érthetetlen jelenségek, potenciáleltolódások, melegedések).  Meg az fontos, hogy manapság jobb ha ilyesmire is gondolunk -és ha vannak ilyen kockázatok, akkor mindig azok kezelésére is kell intézkedés. (a felülvizsgálóknak is van ezzel dolguk!) 

-- és még, hogy ne nyugodjunk meg: A harmonikus zavaroknál komoly gondot okozhat a szintén megjelenő harmonikus áram DC összetevője, amely egyenáramú nullpont eltolódást okozhat.

bankoz

Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. november 27., 06:13:47 DÉLELŐTT
Köszi a válaszokat de:
Megpróbálom egy képpel is szemléltetni mire gondoltam, most ide 10A-es 1 fázisú fogyasztókat rajzoltam, ne mondjátok már hogy ebben az esetben sem fog a 0 vezetőn áram folyni....mivel 1 fázisú 230V-os fogyasztók mindig a 0 felé záródnak, vagy akkor most valamit nem értek...?  ???
Ha bekapcsolom az egyik fogyasztót akkor nyilván azon áramkörön 10A folyik a 0-án keresztül is, ha bekapcsolom a másik kettőt is akkor is 10 Ampernak kell folynia csak az "eltolás" miatt nem adódik össze de hőmérsékleti terhelés szempontja majdhogynem. Erre kérdeztem(vagyis 3x16-ra) hogy akkor egy 25A-es ÁVK működési szempontból jó ide?

A legegyszerűbben azt elképzelni, hogy miért fog a nullavezetőn nulla áram folyni tökéletesen szimmetrikus terhelés esetén, talán az alapján elképzelni, amit Sztrogoff írt. A három fázis ideális esetben állandóan 120°-kal egymástól el van tolva, ami rajzon így néz ki:

Ha bármely időpillanatban összeadod a három görbét, akkor pontosan nullát kapsz. Ha a három fázison eltérő áram folyik, akkor az összeadást pedig a folyó áramok szerint kell súlyozni.

Az ábrát picit nézve, azt is látni fogod, hogy bárhogy is ejtesz ki fázist, a maradék fázis/fázisok összege sohasem lesz nagyobb, mint egy fázis maximuma, ergo a nullán még aszimmetrikus terhelésnél sem folyhat nagyobb áram, mint egy fázison tud. (Pont ez a szépsége, így lehet vele infrastruktúrát spórolni.)

Ellenben, ahogy többen is írják, a való világ nem ilyen egyszerű, s a szép sinus görbéinket egy sündisznóvá változtatják a mai modern elektronikák, s így előfordulhat, hogy két tüske egybe esik, akár az egy fázis maximumánál is nagyobb áramot előidézve a nullavezetőn. Ezért, ahogy pkajos kolléga is írja, azt illik túlbiztosítani. Gyakorlatban ez családi háznál nem igazán probléma, de egy mérettel nagyobb kábel/vezeték választással a nyugodt alvás garantált.

Sztrogoff

"Ha a linken található szakmai anyagba beleolvasunk- de már a címében is a "Harmonikusok Források és Hatások"-ról értekeznek- láthatjuk, hogy inkább ezt a terminológiát használják."
Ebben az anyagban. Ez az angolszász használat. Ekkor viszont az alapfrekvenciát nem hívják harmonikusnak. Ennek az anyagnak a fordítója is eltévedt, mikor azt írta, hogy
"Az alapharmonikus frekvencia egész számú többszöröseit harmonikus frekvenciának nevezik"
mivel ha a harmonikus az az alapfrekvencia egész számú többszöröse, akkor az alapfrekvencia nem tartozik ezek közé.

pkajos

Nem tudok egyetérteni.  De nem kívánok "nyelvészkedni".  kb lényegtelen.

Igazából az "alapfrekvencián" ketyeg egy torzult de ciklikus valami.. pl. az az áram, ami egy "nemlineáris" fogyasztón ballag, és torzul.

A "torzult" valami "írható fel" - matematikailag- elvileg egy db alap (csoda szép szinusz hullám) és sok hasonlóan csoda szép különféle magasabb frekvenciájú szinuszhullám összegeként. Együtt vannak, "harmóniában"

És mit szólsz a harmonikus áram DC összetevőjéhez?   



Ju13s

Hú hát ez több volt a fejemnek mint amire számítottam, tehát néha valamilyen formában több lehet az A mint ami egyébként az 1 fázison, de akkor egyel nagyobb nagyságrendi ÁVK végülis mehet még nyugodtan ha jól értem/gondolom?! (Arra értem hogy nem sül be vagy nem végezné jól a dolgát úgy mintha jóval nagyobb "teherbírású" lenne)

Sztrogoff

Idézetet írta: pkajos Dátum 2020. november 27., 21:17:10 DÉLUTÁN
Nem tudok egyetérteni.   
Nem is kell, neked van igazad. Ahogy elnézem, fokozatosan rátérünk a nyugati szóhasználatra. Például a pont az általunk tárgyalt erősáramos témában releváns MSZ 50160, a villamosenergia jellemzői, abból van három magyarra fordított kiadás, ebből az első kettő, a 95-ös és a 2001-es az még felharmonikusokról beszél (mint az alapharmonikus egész számú többszöröse), a 2008-as meg már nem, hanem harmonikus feszültségről, mely az alapfrekvencia egész számú többszöröse.

Idézetet írta: pkajos Dátum 2020. november 27., 21:17:10 DÉLUTÁN
És mit szólsz a harmonikus áram DC összetevőjéhez?   
Nem tudok hozzászólni. :)

nyaki

Mitől lenne DC egy transzformátorokkal támogatott villamos hálózaton? A NAF és KÖF hálózatokat most nem kielemezve, sehogy. A DC-nek vélt összetevő tulajdonképpen a Fourier-sor része, olyan szinuszos és koszinuszos összetevők sokasága, melyek már majdnem négyszögjelet alkotva nagyobb mértékben fordulhat elő egy-egy hálózaton és amit bizonyos műszerek egyennek érzékelhetnek, de attól még nem az. Ha az lenne, a transzformátorok hanyatt löknék magukat, mert az egyenáram telítésbe vinné a vasukat, amin ezután már váltakozó áramú teljesítményt nem igen tudnának átvinni. Nyilván az időbeni gyors lefolyású (dirac delta) impulzusok is telítésbe vihetik a vasat, de a rövid időtartam miatt, ez hővé fog alakulni, amit egyenlőre az amúgy is túlméretezett trafókkal és azok hűtésével le tudnak kezelni, meg aztán egy hálózatra kötött kiváló minőségű spektrumanalizátorral minden szépen felszínre hozható és meg lehet tenni a megfelelő óvintézkedéseket (pl. aktív/hibrid fázisjavítók használata a passzív helyett). A harmonizációs szabványok nem véletlenül foglalkoznak külön szabványsorozatban ezzel a kérdéssel, hiszen Európában minden mindennel össze van kötve és az elektronikus táplálású eszközök/berendezések, valamint a megújuló energiaforrásokkal megtermelt villamos energia szennyezettsége komoly terhet ró és róna a villamos elosztó hálózatra és az alállomásokra. Az eszköz és berendezésgyártók is rá lesznek kényszerítve az EMC szabványok szigorú betartására, mert ha nem így lenne, akkor néhány évtizeden belül a drasztikusan megnövekedett energiaigény és a vele járó szennyezés le ültetné a jelenleg még működő régebbi hálózatok nagy részét, aminek felújítása és/vagy nagyobb teljesítményűre való cserélése gazdaságilag nem kivitelezhető.

Ju13s

@Sztrogoff
Köszi neked is a válaszokat, tudom az elején (a regis időszakom után) volt egy nem túl kedves hozzád-szólásom, azért ne haragudj  :-*  ;D

Amúgy a legutóbbi úgymond kérdésemre nem jött megerősítő válasz senkitől  :-X

pkajos

Kedves Nyaki!

Mitől lenne DC összetevő?  Hát pontosan attól, amitől a többi harmonikus.

Valóban a DC összetevő miatt már 5% körül rendesen torzul a mágnesezési görbe.
A KÖF mérőváltókra, a mágnesezési jellemzőikre, azok megváltozására is hatással van. Nem lehet úgy tenni, hogy nincs ilyen gond. 

bankoz

Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. november 27., 23:38:39 DÉLUTÁN
Hú hát ez több volt a fejemnek mint amire számítottam, tehát néha valamilyen formában több lehet az A mint ami egyébként az 1 fázison, de akkor egyel nagyobb nagyságrendi ÁVK végülis mehet még nyugodtan ha jól értem/gondolom?! (Arra értem hogy nem sül be vagy nem végezné jól a dolgát úgy mintha jóval nagyobb "teherbírású" lenne)
Ez egy nagyon jó kérdés, több szempontból is. Ha sima ÁVK-nk van, akkor azt védeni kell túlterhelés ellen, mert ő csak a ráírt maximum áramot viseli el. Általában egy lépcsővel nagyobb (1.45-1.6-os szorzóval) ÁVK-ra van szükség mint az azt védő kismegszakító, mert a kismegszakító a 1.45-ször több áramot akár egy óráig is enged, s ezt nem biztos, hogy tudja tolerálni az ÁVK. Ennek alapján az eggyel nagyobb ÁVK jó lesz.

Ha ellenben már olyan ÁVK-t raksz fel ami egyben biztosítja a túláram védelmet is (RCBO angolul), akkor készülékben használt ÁVK rész már automatikusan tudni fogja ezt. Azaz egy 16A-es RCBO-an az ÁVK tökéletesen működik, minden olyan körülmény között, amíg a túláramvédelemi rész nem kapcsol le.