3 fázisú fi relé hidromaszázs kád anomália

Indította yeti, 2020. február 15., 15:02:36 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

yeti

Szervusztok!

Pici segítséget szeretnék kérni fi relé ügyben.
Avval a jelenséggel találkoztam egy hidromasszázs kádnál, hogy kb. 2 év hibátlan müködés után a fütés 3 fázisu párhuzam kapcsolójának bekepcsolásánál leoldott a fi relé.
Arra gondoltam, hogy a 3db fütöbetét egyike meghibásodott és ez okozza a problémát.
Egyenként kikötöttem öket és ami leoldotta a  fi relét azt ugy is hagytam. ez 3 napra megoldotta a problémát.
Ez után a szivattyú beindulása oldotta a fi relét teljesen tetszőleges gyakorisággal.
Úgy döntöttem kicserélem a fi relét hátha megöregedett és az a baj, de semmi nem változott.
Megpróbáltam  lekötni ideiglenesen a földelést úgy tökéletesen működik minden, de ami érdekes ha működés közben vissza rakom a földelést akkor nem old le a fi relé.
Ezt nem nagyon értem.
A föld és a nulla között 1,8-2.2 voltot mérek de ez sem állandó.
Esetleg valakinek van valami ötlete mi okozhat ilyet?
A párásodást kizárhatjuk.
Van még egy ötletem de erre sehol nem találok infót:
-Ha a fi relébe beérkező vezetékek másik végén a villanyóránál meglazult a vezeték és kontakt hiba lép fel az az utána beépített fi relét tudja ilyen modon befolyásolni?
Segítségeteket előre is köszönöm.

Atis57

Szia!

Szép az a 2,2v mérés --de én inkább szivárgó áramot szoktam mérni. Ha  a 10mA s RCD-n a fele folyik már bármikor leoldhat.

AZ RCD az előtte lévő hibákra nem működik /old le.
De ha van EPH  akkor azért sok minden megeshet  (szomszéd boylere betéthibás --és erre záródik ? megtörtént eset )
Tehát ez a szivárgóáram keresés szokott célra vezetni . Nem egy hiba van .-szépen összeadódik?
Leggyorsabb 2A s lakatfogóval ---mindkét irányban mérve !

yeti

Szia!

Nagyon köszönöm a jótanácsot, referálok az eredményekről.

üdv

Yeti

tothgyula

Műszer nélküli megoldás lehet, hogy sorba kapcsolsz 2db. ÁVK-t az első 30mA-es, a második 10mA-s.Hiba esetén megtudod-attól függően,hogy melyik old le-mennyi kb. a hibaáram.

yeti

a háromfázisú fütőbetét földelése lekötése után minden helyre állt ott van a föld és a nulla között nagyon minimális átvezetés.
Az az érdekes, hogy a fütőbetét lekapcsolt állapotában értelem szerűen nem veri le a fi relét de ha bármelyik szivattyút bekapcsolod a fütőbetét kikapcsolt állapotában  az leoldja. Nem teljesen értem ez, hogy fordulhat elő.
Nagyon köszönöm az önzetlen  segítségeteket

Fecó

Ha a fűtőbetéttel van gond, nem elég csak fázisoldalon leválasztani, a nulla felőli részét is kell. Tehát hiába van kikapcsolva a fűtés, a nullavezető felén is létrejöhet a kioldást előidéző hibaáram...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


tothgyula

És bármelyik szivattyú esetleges hibaárama hozzáadódik a fűtés hibaáramához.Zárd ki a fűtést,ahogyan Fecó írta.