3 fázis - több FI-relé

Indította bölömbika, 2019. október 15., 10:38:08 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

bölömbika

Sziasztok!

Egy 1987-ben átadott sorházi lakást vásároltunk és tk. a meglévő villanyóraszekrény (Guman táblák, Bakony megszakítók, etc.) is felújításra kerül. Egy regisztrált villanyszerelő berakta a meglévő villanyórát egy EON által is elfogadott dobozba és kiállt onnan 5 vezetékkel (3 fázis van). Ezeket a vezetékeket bekötötte a meglévő Bakony kismegszakítókhoz, így jelenleg van áram mindenhol, csak össze-vissza lógnak a vezetékek. Nincs másik villanyszerelő, aki ezt megcsinálná (7, azaz hét villanyszerelővel beszéltem!), így magam fogom megoldani, amivel nincs is semmi problémám.


A terv a következő:

  • Van 3 fázisom,1 nulla és egy védővezető.
  • Egy-egy fázist vezetek a FI-relékbe, a FI-relékből 1 pólusú fázissínnel a kismegszakítókhoz, onnan mennek a fázisok a fogyasztókhoz.
  • A nullás vezeték megy egy elosztósínbe, majd onnan egy-egy vezeték a FI-relékbe.
  • A védővezető megy egy elosztósínbe, onnan a fogyasztókhoz.
  • A védővezetőt és a nullát nem kötöm sehol sem össze!
  • A Fi relékből kijövő nullát egy WAGO-val szétosztom a fogyasztók felé, ami nem kapcsolódik másik FI-reléből kijövő nullás vezetékekhez.
  • Egy helyen a FI-relébe bemenő szürke fázis dupla érvéghüvellyel lesz/lenne megoldva.
  • A FI-relékbe menő fázis és nulla vezeték flexibilis sodrott réz, 10mm2 + érvéghüvely.
  • A FI relékből jövő nulla vezeték a WAGO-ig flexibilis sodrott réz, 4 mm2. WAGO-hoz nem lesz érvéghüvely.
  • 3 fázisú FI-relét nem szeretnék.

A rajzon a fázis fekete, piros és szürke, a keresztező vezetékek között nincs kapcsolat - visio-val nem tudom, hogy kell rendesen megrajzolni.

A kérdéseim:

  • Rendben van az elgondolásom?
  • Mi történik/történhet, ha egy olyan kismegszakító kapcsolódik le, ami olyan FI-reléhez kapcsolódik, amihez rajta kívül még csatlakozik kismegszakító?

Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségeteket!

Simon Endre

Te vagy az én emberem, így szerelek legalább 10 éve ahol ezt a megbízónál ki lehet könyörögni (és pénzelni.) A hol nincs megbeszélés, (belepofázás) eleve így szerelek. Sajnos a villanytűzhelyeknél és háromfázisú fogyasztóknál ez nem alkalmazható ott ahhoz külön háromfázisú ÁVK kell. A gerinceknek elég a négyes flexi. A "wagó" inkább dobozkötésekhez való.a szeparált nullákat TS 35-re pattintható 7 vagy 11 csavaros leágazókkal javaslom elosztani. A nullák leosztását a hálózaton is megoldhatod ilyenkor a "gerinc" egy mérettel vastagabb. Ezt csak szűkös kiselosztóknál és nagyobb távolságoknál alkalmazom. Ahol lehet  max. B13 kismegszakítókat használj így elég vezetékezéshez a 1,5-es Mcu. Az egyes(szimpla) leágazáshoz van kismegszakítóval kombinált B-s ÁVK akár egymodulosban is. Ha személyes kapcsolatot szeretnél a fórumvezető informál.

bölömbika

Nagyon köszönöm a válaszodat!

Elektromos főzőlap és egyéb 3 fázisú fogyasztó nincs tervben, esetleg egy szaunakályhát tudnék elképzelni 3 fázisra, de abból is elég a kisebb, ami elmegy 1 fázissal. A meglévő 400V-os csatlakozót leszerelem, a helyiség ahol van más célra lesz használva, nincs szükség a világításon kívül semmilyen más fogyasztó csatlakozásra.ű

Kismegszakítók esetében a jelenleg meglévőeket vettem alapul, mivel több körre van osztva a rendszer, nem mindet térképeztem még fel, csak a nagyobb fogyasztókhoz (20A) vezetőket tudom. Ezzel nem lövök se felé, se alá - ha jól gondolom.

Az elektromos sütőhöz és a mikróhoz (2 db csatlakozó aljzat ua. a vezetéken) a villanyszerelő 3x2,5 mm2 MMCu kábelt húzott be, kb. 10-11m hosszban. Ez egy egyik 6kA 20A "B" kismegszakítóval védett kör. Elméletileg 3.600W + 900W lehet a max. terhelés, ha maximális terhelésen megy a két gép egyszerre.

A WAGO azért merült fel bennem mint lehetséges megoldás az elosztásra, mert bőven bírja a 25A-t is (talán 32A-ig ok), jó a sodrott vezetékhez is, no meg vettem minden félét belőle... De veszek csavaros leágazókat, az normálisabban is mutat a sínen mint a lógó WAGO. Legyen már akkor szép is, nem csak átlátható és könnyen szerelhető.

Sztrogoff

A tervezés fázisában én inkább nullasínekre gondolnék a FI-relék után.

bölömbika

Kedves Sztrogoff!

Megfordult a fejemben, tetszene is a megoldás, de kettő problémám van vele.
2x12 modulos kismegszakító szekrény fér el a jelenleg kialakított helyre, amihez gyárilag adtak egy-egy csavaros sorkapcsot a nullának és a védővezetőnek. Ez van felül. Alulra még egy ugyanilyet be lehetne rakni a +2 nullának, de nincs az üzletben belevaló és nem érnek el a doboz aljáig fogyasztókhoz menő vezetékek, csak kb. a felső sínig.