Vezeték típus választás

Indította klambi, 2019. április 17., 17:14:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

klambi

Üdv Mindenkinek!

Szeretnék házon kívül áramot vinni több helyre,  több fogyasztóhoz. Földben vinném védőcsőben.
A fogyasztók: 500 W-os szivattyú,  200 W-os szivattyú,  egy melléképület (itt világítás és átlagos háztartási barkácsgépek, esetleg hegesztő), pár konnektor, hogy ne kelljen mindig hosszabbítót használnom.

Kérdések:
1. Tudom vinni az áramot a villanyóra szekrénytől (3x25A, van benne életvédelmi relé és kismegszakítók). Illetve a házból is ki tudom hozni, akkor a bizt. táblából tudok indulni. Melyik a jobb megoldás szerintetek?
2. Milyen kábelt választanátok? Egyrészt 3x1,5 vagy 3x2,5 vagy 5x1,5 vagy 5x2,5? Másrészt milyen szigetelésű kábelt választanátok? Földbe lesz de védőcsőben, a nedvességet, hőmérsékletváltozást, napsütést bírnia kellene.

Várom a javaslatokat, tanácsokat!

Előre is köszönöm!
K

birok57

Üdv. klambi.
A saját megoldási ötletemet fogod látni, de így vakon nehéz lesz,ezért kérlek nézd el ha nem leszek pontos.
- úgy vélem az általad írd villanyóra dobozból nem tudsz elvinni, hozzáférés miatt
- logikus lenne a lakáselosztótól indítani itt csak az a kérdés mekkora terheléssel számolsz az új leágazásban
- mindenképp javasolnám a 3 fázis nulla PE kiépítést jó lenne tudni a leendő vezeték hosszát is a feszültségesés miatt (min.5x2,5mm2)
- 1,5 mm2 kizárva
- amiket leírtál bőven elégséges lenne 3x16 A (ahonnan a hegesztőtrafót akarod üzemeltetni C karakterisztika szükséges) külön áram-védőkapcsolóról 
  (azért, hogy a "műhelyben" előforduló hiba ne befolyásolja a "lakás"   folyamatos áramellátását
- én feltennék egy tűzvédelmi kacsolót az induló kábel kezdőpontjára (ha tartósan eltávozol letudd kapcsolni az egész szakaszt, de ezt megteheted az
  önálló áram-védővel is) 
- amennyiben a szerelést úgy készíted, hogy az új vezetékszakasz végig védve van az UV sugárzástól bármilyen "tömör réz kiskábel " típust
  választhatsz (természetesen a cső teljes hosszában nem lehet toldás a vezetékben)
- amennyiben a vezetékszakaszod bárhol napsugárzásnak van kitéve, csak UV-állót válassz (ez kicsit drágább) megemelt széntartalma miatt fekete

A másik megoldás, hogy a lakáselosztóba csak zárlatvédelmet használsz az induló vezetékszakasz védelmére és a műhelybe felteszel egy kiselosztódobozt és ott helyezed el az áram-védőkapcsolót a túláram-védelmet biztosító kismegszakítókkal (25A 30mA 4p. áramvédő, kismegszakító pedig B-vagy C típus attól függően, hogy lesz-e készüléked géped amely nehézkesen indul pl.flex, ez induláskor leveri a B típust.
Azért javasolnám, hogy vidd oda a 3 fázist mert mint tudjuk, evés közben jön meg az étvágy (későbbi bővítés plusz munka és pénz)

Gyurmaúr(fi-relé)

Földbe CSAK FÖLDKÁBELT,  azaz NYY (réz, kurva drága), vagy NAYY (alu) tökéletesen megfelelő, de mert aluban csak 16-os a legkisebb, ezért 5x16mm2-es NAYY lehet minden külső objektumhoz. Ára ugyanannyi , mint az 5x6-os NYY-nak. Felejtsd el a védőcsövezést, mert a többlet baszakodás, plusz a földbe fektethető védőcső összességében többe fáj, mint a jóféle földkábel!!
Ja és igen, van 5 eres NAYY, igaz nem mindegyik kábeles szakbót tartja, ezért előtt nézz utána a neten.