FI relé gondok

Indította eszmilan, 2016. július 27., 10:34:29 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Üdvözletem!
A "Villanyszerelők Lapja" ezévi jun. havi száma foglalkozik részletesen a FI relék (RCD) vizsgálatával. Mindenképpen figyelmedbe ajánlom. Az S szelektív FI relé. Van olyan cég, amelyik gyárt különböző kioldási időkre is FI reléket.
Pl: 150msec (7,5Hz), 200msec(10Hz), 300msec(15Hz) stb.És persze márkásat érdemes beépíteni.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

eszmilan

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

Végül a mellett a megoldás mellett döntöttem, hogy beraktam még két fi relét, most így néz ki a dolog:
Fi1: 1. lakás: 4mm2-es MKH megy a távolabb lévő elosztóba, ott osztódik 8 áramkörre
Fi2: 2. lakás: főelosztóban szétbontva áramkörökre 1,5-2,5 MCu
Fi3: Pince, riasztó, sufnik: főelosztóban szétbontva áramkörökre 1,5-2,5 Mcu

Megkérnélek titeket, hogy a csatolt képet nézzétek meg, hogy kötésileg ez így helyes-e (még nem végleges, ezért van néhány vezeték össze-vissza, csak az elve), ezzel kapcsolatban lenne néhány kérdésem.

Felállás:
Egy fázis, C32 a főbiztosíték. Jobb felső sínbe megy a PEN, földelőszonda, EPH. Ezek mind 10-es MKH-k. Ide kötöttem be a PE vezetékeket is, ezek a 2,5 MCu-k. A három FI reléhez erről a sínről vittem az N-t 10 MKH-val. L1-et a felső középső sínre kötöttem be, innen vittem a három FI reléhez az L-t 10 MKH-val. A bal felső sínre Fi2 nulla kimenetét kötöttem 10 MKH-val, innen osztódnak a 2. lakás N-jei (első lakásé meg a saját elosztójában, a PE-k is). A mérő most nem érdekes, be lesz kötve az is rendesen. A relékből az L-et fésűs sínnel kötöttem be a biztikbe (kivéve a jobb alsó Fi, ez most 2,5 MCu-val van, de majd kicserélem ezt is 10 MKH-ra). A biztik tetejébe vannak bekötve az áramkörök L-jei. A 2,5 MCu-kat B16-tal, a 1,5 MCu-kat B10-zel biztosítottam, illetve 1. lakásnak van egy C20 főbiztije, ebből az elosztójához 4 mm2 MKH fog menni, most 2,5 MCu.

A felső sínek kialakítása olyan, hogy 10-es MKH-t csak minden 3. lyuk fogad be. A fázisos sínt egy DIN sínre szerelhető cuccból szedtem ki és raktam ide, ennek minden lyukába bele lehet rakni a 10-est, de a doboz (Hager) műanyagozása miatt csak minden másodikba megy bele. Viszont ha a PEN sínről minden relébe külön vinnék 10-es, akkor nincs elég lyuk. A 24 helyes doboz csurig van, a felső soron van két bizti, ami tartalék, illetve az alsó sor bal alsó kettője, ami L2 és L3-at fogadja, de ezek nincsenek bekötve, csak egy fázis van.


Kérdéseim:
Hatályos szabvány szerint helyes-e, hogy a PEN sínről úgy kötöttem be a reléket, hogy egy vezetékkel indultam, majd a relék bekötőibe dupla érvéghüvellyel dugtam be a vezetéket, és innen mentem tovább? Tudtok erre jobb megoldást, hogy a 10-est hogy tudnám máshogy osztani, ha nincs elég lyuk? Másik sín sem a legjobb megoldás, mert akkor a műanyagból kell kireszelnem, és akkor is elég nehéz beledugni. Így viszont eléggé feszülnek.

Hatályos szabvány szerint helyes-e, hogy az osztósínbe, ha nincs elég lyuk, akkor a vékonyabb vezetékekből (1,5-2,5) többet dugok egy lyukba, mint ahogy a bal felső N sínnél is látszik?

Hatályos szabvány szerint megengedhető-e, hogy kismegszakítók, Fi relék csatlakozóiba egyszerre több vezetéket dugok be? Ami a képen látszik csatos Wagoval összefogott N vezetékek, azokat dugnám be a Fi3 N kivezetőjébe. Jó lenne a Wago is, de így a közös vezeték, ami a Wagoba kellene menjen, az 10 MKH kellene legyen a C32 főbizti miatt. Még egy N sín meg nem nagyon fér be, főleg nem olyan, ami 10-est befogad.

MCu vezetékek helyett használhatok-e bárhol MKH vezetéket pl. dugalj körben Mü3 csőben, ahol az elágazásokat csatos Wagoval kötném fali 80-s dobozban? Van-e valami hátránya MKH-nak az MCu-val szemben?

Meg nem nevezett villamossági SZAKáruházban azt mondta nekem az eladó, hogy 2,5 mm2 felett nincs vezetékből MCu, csak MKH, igaz ez? Árgép dob fel nekem 10-es MCu-t is. Lehet, hogy arra gondolt, hogy náluk nincs.

nyaki

Az elosztóberendezésekben a PE és N síneken kívül nem lehet szigeteletlen vezető anyagú alkatrész, ezért a kép alapján amondó vagyok, hogy az általad kialakított L sín, semmilyen körülmény esetén nem megengedett. Csak szigetelt csatlakozók használhatók az aktív részek csatlakoztatásához úgy, hogy a csatlakozóból nem látszhat ki a csupasz aktív vezető.

"Hatályos szabvány szerint helyes-e, hogy a PEN sínről úgy kötöttem be a reléket, hogy egy vezetékkel indultam, majd a relék bekötőibe dupla érvéghüvellyel dugtam be a vezetéket, és innen mentem tovább? "
Gyakorta bevett szokás és megengedett a közös érvéghüvely, a továbbmenő azonos potenciálú vezetők toldására.

"Hatályos szabvány szerint helyes-e, hogy az osztósínbe, ha nincs elég lyuk, akkor a vékonyabb vezetékekből (1,5-2,5) többet dugok egy lyukba, mint ahogy a bal felső N sínnél is látszik?"
Sajnálom, de nem szabályos. Tűzvédelmi szempontból kategorikusan tiltott, de ha csak a védővezetőre gondolunk, akkor kimondottan életveszélyes is lehet javítás vagy átalakítás esetén. A helyes megoldás a megfelelő lyukszám alkalmazása. Gyakori hibaként is lehetne emlegetni, mert általában a "jóárasított" elosztók miatt, szemet hunynak felette a lakóházas környezetben, de attól még nem jó.

"Hatályos szabvány szerint megengedhető-e, hogy kismegszakítók, Fi relék csatlakozóiba egyszerre több vezetéket dugok be?"
Ha csak azonos keresztmetszetű vezetőket kötsz be, akkor el lehet nézni fellette, egyéb más esetben csak a közös érvéghüvely lehet a helyes megoldás, de ebben az esetben meg a javítás válik nehézkessé.

"Ami a képen látszik csatos Wagoval összefogott N vezetékek, azokat dugnám be a Fi3 N kivezetőjébe. Jó lenne a Wago is, de így a közös vezeték, ami a Wagoba kellene menjen, az 10 MKH kellene legyen a C32 főbizti miatt. Még egy N sín meg nem nagyon fér be, főleg nem olyan, ami 10-est befogad."
A WAGO 222-xxx típus közös N kapocsként használható, de csak max 4mm2-ig, ami jelen szabványi környezetben csupán 25A-ig terhelhető, tehát más megoldást javaslok:
http://webshop.elektroprofi.hu/energiaelosztas/sorolo-sinek-kapcsok/gyujtosin-szigetelt-kek-7x16nmm

"MCu vezetékek helyett használhatok-e bárhol MKH vezetéket pl. dugalj körben Mü3 csőben, ahol az elágazásokat csatos Wagoval kötném fali 80-s dobozban? Van-e valami hátránya MKH-nak az MCu-val szemben?"
Szabványos kötőelemekkel, esetleg érvégezve csavaros kötéshez, szabványosan használható és villamos szempontból nincs semmilyen hátránya az MCu-val szemben, csak a kötéstechnikája másabb.

"Meg nem nevezett villamossági SZAKáruházban azt mondta nekem az eladó, hogy 2,5 mm2 felett nincs vezetékből MCu, csak MKH, igaz ez?"
Vicces gyerek. ;)

Tret

Üdv!
A véleményem ,hogy ez nem szakszerű,Nyaki jól összefoglalta a  lényeget,így ugyan azt tudnám javasolni.

eszmilan

Köszönöm a segítséget az uraknak! Átépítem a szekrényt a leírtak alapján.
Ezek a kérdések jutottak még evvel kapcsolatban az eszembe:

A szigeteletlen L sín helyett választhatom azt a megoldást, hogy az elosztott N-ekkel analóg módon az L-eket is dupla érvéghüvelyes toldással kötöm be a relékbe. Ebben az esetben a dupla érvéghüvelybe menő MKH vezetékeket össze kell-e sodorni, vagy csak simán egymás mellé rakva ráhúzni az érvéghüvelyt és préssel összenyomni?

A szigeteletlen L sín helyett használhatok szigetelt sínt az L-ek elágaztatására, illetve a Wago helyett az egyik N sínnek. Ezeket az elemeket kötelezően rá kell-e rögzíteni a DIN sínre vagy egyéb módon a szekrénybe, vagy lóghatnak a levegőben is a vezetékek végére kötve?

Ha különböző keresztmetszetű MCu-kat kötnék be érvéggel a kismegszakítóba, akkor ezeket össze kell-e tekerni, vagy ezeket is egymás mellé dugva, egy megfelelően nagy érvéghüvelybe rakva mehet a dolog?

Jól gondolom, hogy ha MKH vezetékkel dolgozom, akkor a csatos Wago kötőelemekhez és hasonló rugós kötésekhez (pl. Legrand Valena dugalj) nem kell érvégezni, de csavaros kötésekhez, mint csavaros dugalj becsatlakozók, kismegszakítók bekötése, gyújtősínek, oda minden esetben szükséges?

Nem értem, ha 24 modulos a szekrény, akkor miért 12 lyukas síneket adnak hozzá, közben hely meg lenne még neki. Az szabvány szerinti megoldás, ha a meglévő 12 helyes PEN sínről egy másik sínre (pl. arra, ami most a szigeteletlen L sín) átkötök 10 MKH-val, és ide kötöm be a meglévő sín lyukaiba bele nem férő PE vezetőket?

Ha nem a teljes ház van egy FI relén, hanem csak bizonyos áramkörök, és például az adott FI relén csak 25 ampert szeretnék megengedni, akkor köthető-e úgy a dolog, hogy a bejövő 10 MKH L-et egyből egy B20 vagy C20 megszakítóra kötöm be, innen a relére pedig 4 mm2 MKH-val kötöm át innen az L-et, illetve a PEN sínről is 4-essel kötöm bele a relébe az N-et? Vagy FI relé szerelésnél kötelezően a kismegszakító(k) elé kell kötni a relét? Ha nem így van, akkor a háromból két relénél is használhatnék 4-es MKH-t, ami a zsúfolt szekrényben és síneken a kötögetést jóval egyszerűbbé tenné.

Köszönöm!

Egyébként annyiból javult a helyzet, hogy azóta, mióta az egy helyett 3 relé szolgál, azóta nem volt téves lekapcsolás, illetve volt 3x áramszünet vihar alatt, és amikor visszajött az áram, akkor  sem oldott le egyik sem. Továbbá nem tudom ez mennyit számít, de a három FI körből most már csak az egyiken van az, hogy dugaljakban N-PE összekötésre leold.

nyaki

"A szigeteletlen L sín helyett választhatom azt a megoldást, hogy az elosztott N-ekkel analóg módon az L-eket is dupla érvéghüvelyes toldással kötöm be a relékbe."
Igen.

"Ebben az esetben a dupla érvéghüvelybe menő MKH vezetékeket össze kell-e sodorni, vagy csak simán egymás mellé rakva ráhúzni az érvéghüvelyt és préssel összenyomni?"
A nagyobb zömítési nyomaték és kicsúszási veszély miatt, célszerűen össze kell sodorni.

"A szigeteletlen L sín helyett használhatok szigetelt sínt az L-ek elágaztatására,...."
Ilyen sín nem létezik, a már említett okok miatt. Erre a célra többnyire az ún. kapocsblokkok (http://www.mixvill.hu/hu/szerelestechnika/sorkapcsok/fovezeteki-elosztokapcsok/xbs-fvkk2534x10mm2-1-polusu-fovezeteki-kapocs-80a) vagy fővezetéki leágazókapcsok (http://www.mixvill.hu/hu/szerelestechnika/sorkapcsok/fovezeteki-elosztokapcsok/xbs-fvko3525mm2-1-polusu-2x35-be-4x25-elmeno-onozott-fovezeteki-kapocs) használatosak, melyek méretes jószágok ugyan, de vannak közöttük olyanok is, amik a kalapsínre rögzíthetőek biztonságosan. A L(ive) vezetővel nem érdemes szórakozni!

" ...illetve a Wago helyett az egyik N sínnek."
Ezt nem értem. ::)

"Ezeket az elemeket kötelezően rá kell-e rögzíteni a DIN sínre vagy egyéb módon a szekrénybe, vagy lóghatnak a levegőben is a vezetékek végére kötve?"
Célszerűen rögzítjük, de ha nincs rá lehetőség, akkor lóghatnak is, de lógás esetén nehézkessé válik a szerelhetőségük és ha monnyuk pont egy L fővezetéki blokkot lógatsz, akkor a FAM kesztyű és szerszám használata ajánlottá is válik

"Ha különböző keresztmetszetű MCu-kat kötnék be érvéggel a kismegszakítóba, akkor ezeket össze kell-e tekerni, vagy ezeket is egymás mellé dugva, egy megfelelően nagy érvéghüvelybe rakva mehet a dolog?"
A különböző ke3resztmetszeteken a közös érvéghüvely sem segít. Sajnos mint sok más, a javíthatóságot gátolja, ráadásul a vezetékek egymással való sodrása, mint önálló kötési mód, tiltott tevékenység. Én azt ajánlom, hogy az ilyen jellegű közös bekötéseket különálló WAGO-val old meg és abból egyetlen megfelelő keresztmetszetű vezetékkel állj le a kismegszakítóhoz.

"Jól gondolom, hogy ha MKH vezetékkel dolgozom, akkor a csatos Wago kötőelemekhez és hasonló rugós kötésekhez (pl. Legrand Valena dugalj) nem kell érvégezni, de csavaros kötésekhez, mint csavaros dugalj becsatlakozók, kismegszakítók bekötése, gyújtősínek, oda minden esetben szükséges?"
Igen.

"Az szabvány szerinti megoldás, ha a meglévő 12 helyes PEN sínről egy másik sínre (pl. arra, ami most a szigeteletlen L sín) átkötök 10 MKH-val, és ide kötöm be a meglévő sín lyukaiba bele nem férő PE vezetőket?"
Szabványossági szempontból a kiselosztóban PEN bontásra használt PE sínről csakis N sín ágaztatható le, azonban adódhat olyan helyzet, mint pl. a Tiéd, hogy kevés a férőhely. Javaslatom az volna, hogy a márkásabb kiselosztókhoz általában kapható több lyukosztású sínre cseréld ki. Ha nem kapható, akkor végszükség esetén megtűrt az átkötés, de erre az átkötésre vigyázni kell, hogy még véletlenül se legyen bontva! Úgy kell tekinteni az átkötésre, mintha az a sín maga lenne.

"Ha nem a teljes ház van egy FI relén, hanem csak bizonyos áramkörök, és például az adott FI relén csak 25 ampert szeretnék megengedni, akkor köthető-e úgy a dolog, hogy a bejövő 10 MKH L-et egyből egy B20 vagy C20 megszakítóra kötöm be, innen a relére pedig 4 mm2 MKH-val kötöm át innen az L-et, illetve a PEN sínről is 4-essel kötöm bele a relébe az N-et?"
Igen.

"Vagy FI relé szerelésnél kötelezően a kismegszakító(k) elé kell kötni a relét?"
A biztosítót biztonsági szempontból általában az ÁVK elé kötjük. ...ezzel meg válaszoltam a következő kérdésedet is.

Sztrogoff

Ha elég hosszúak a vezetékek, akkor felül lehetne két hosszabb N és P sín, alul meg az L sín.

eszmilan

Az a gond a hosszabb sínnel, hogy két boltban is kérdeztem, és csak 1,0 m-es szálat tudtak volna nekem ebből adni 7ezerért. Ami most L sínként szolgál felül középen, azt egy szigetelt közösítő elemből vettem ki és raktam be felülre a síntartó műanyagba, de ez is csak 8-as.

recens

Üdv!

Áramvédő kapcsoló beépitése után lézer nyomtatót csatlakoztattam és leold.
ÁVK Legrand RX3 A tipusú,30mA
EATON AC (30mA) is megprobáltam ugyanaz a helyzet.
Szerintetek mitől lehet?

De még vannak gondok majd folytatom...

Üzenet összefûzve: 2016. Augusztus 13., 12:33:57 pm

Tűzhelynél ,hűtőnél szintén.
Néhány helyiségben még a világítás is leveri.
De produkált olyat is a fürdőben hogy egyszer feltudtam kapcsolni aztán meg nem.(LED GU10 izók)
Terhelés hatására lemegy!
Az tudni kell,hogy egy panellakásról van szó,itt egy száll csőben fút minden áramkör.
A mérőtől indul a három fázis és nulla(kék) PE(piros)
Minden szabályosan van átvezetve az ÁVK-n.
A mérő alatt lehet összefogva a N-PE, itt kötési probléma nem lehet?
Amugy én már az egészet nem értem.
Jól jönne valami tanács.


Üzenet összefûzve: 2016. Augusztus 13., 12:49:53 pm



Üzenet összefûzve: 2016. Augusztus 13., 12:52:06 pm



Üzenet összefûzve: 2016. augusztus 13., 12:54:18 DÉLUTÁN

A FI relé azért áll ilyen kelebolán mert probáltam forditva is bekötni de változatlan a helyzet.

t5953

Hali!
Valahol össze van kötve a N és PE vezeték,ez lehet készülékben,vagy lehet a belső hálózaton,
ugyanis terheléskor azért old le,mert az N-en folyó áram,és az összekötésnél a PE-en is
meg jelenik,ezért az AVK leold.
Nekem volt egy ugyan ilyen eset,a tulaj mindenhez értek jeligére,beszerelt egy dugaljat,és
a körömmel megsértette a N vezetéket,világítás részben működött,de pl a kis flexre már leoldott.