eph gerincvezeték

Indította horgaben, 2016. április 27., 00:30:59 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

980POWER

A helyes kifejezésre mindig ügyelni kell!

Egy férfi bemegy az orvoshoz.
- Jajj Doktor úr legyen szíves heréljen ki!
- Maga bolond?
- Nem! Én komolyan mondom, hogy heréljen ki!
Na jól van az orvos elvégzi a műtétet. Már lábadozik a beteg, amikor az orvos megkérdezi, hgoy miért is kellett ezt a műtétet végrehajtani.
Mire a férfi:
- Hát tudja doktor úr a feleségem zsidó és ragaszkodott a hagyományokhoz.
- Ember! De hát akkor magát nem herélni, hanem metélni kellett volna!!!
- Na látja doktor úr ez a helyes kifejezés!

Murdock762

Tisztelt Urak, nézzék el a laikustól a fogalomzavart. Kék vezetőt látok, ami elméletileg 10mm2 alatt nem nevezhető PEN-nek, ez jelen esetben 6mm2-es.
Egy régi földelés volt, AL 6mm2 (piros) valahonnan a földből eredt. A ház új vezetékrendszert kapott, amit a kivitelező félbehagyott, jött az új villanyszerelő, aki a lakáselosztót bekötötte, új földelőszondával, rákötött a villanyóránál, Elmű átvette. Egyik konnektorban lekapcsolt kismegszakítóval 130V volt mérhető, megoldottam kismegszakító cseréjével (lekapcsolt állapotban nem kapcsolt le, bár ez érdekes, hogy felkapcsolva 230, lekapcsolva 130V mérhető. Ekkor láttam, hogy a PEN szétválasztás nincs meg és elgondolkoztam, hogy vajon zaklassam-e önöket ilyen jellegű kérdéssel  :)
Mivel tudom (tudni vélem  :) ) hogy lehetőség szerint  PEN érkezik, amit a lakáselosztónál választanak szét. (Nyilván így is megfelelő)
Tehát marad a kérdés, hogy a Kék az nulla, vagy PEN? Szétválasztható 6mm2 esetén, vagy sem. Alkalmazni szokták, kérdés hogy szabványos-e? 
Tisztelettel megköszönöm eddigi válaszaikat is.

Simon Endre

Feltételezem. hogy a fentírt munkálatok nem sok évvel ezelőtt történtek és a kivitelező nem feketén dolgozott és nem a "szolgáltató " embere vagy hűbérese volt. Először is ha a vezeték KÉK és nics rajta zöld/sárga csík akkor az nulla, ha összekötötte a helyi szondaföldel akkor az PEN jellegü, amennyiben a KÉK csak hatos és a szodaföld =X ohm akkor ez egy "barkács  pen". Amennyiben van ÁVK (firelé) a kialkított rendszer bíztonságosnak mondható. Javasolnám a régi földelés kötéshelyét felderíteni és azt kimérni és a csatlakozását emennyiben az alu felvezetés nem a földből indul potenciális érintésvédelemnek tekinteni esetleg legalább 2,5-es rézre lecserélni. Ez önmagában bíztonságosabb védelem mint az ajnározott PEN. A KÉK vezetéket és a szondaföldet a "szolgáltató" igénye szerint összekötve úgy hagynám és potenciális veszélyforráskén kizárnám a PE védelmi rendszerből, mivel bejövő PEN szakadásra az érintésvédelmi rendszeren veszélyt idézhet elő a fogyasztók jelentősebb árama vagy a fázis-nulla zárlat. A helyi földelés értéke 0,5 ohm felett kamu,  ez esetben csak a PEN villámvédeleme vagy annak  vezetőképességét tudja javítani.

Fecó

Alapvetően TN rendszernek kellene lennie nálad, ami azt tartaná szükségesnek hogy a mérő felől érkező PEN vezető (legalább 10-es!) és a földeléstől érkező vezető egy PEN csomópontban találkozzon, és innen tovább már PE és N vezetőként folytassák útjukat. Az összekötés révén nem lehet ilyen potenciálkülönbség a földelő és nullavezeték között. Viszont mivel a mérő felől érkező vezeték nem 10-es, ezt szabványosan nem tudod megtenni. Sajnos a "tuti" megoldás a mérőtől érkező vezetékek cseréje 10-es MKH-ra.

Simon Endre

A dugaszoló aljzat a kismegszakító lekapcsolása utám azért marad "feszültség alatt", mert nincs terhelve és a csőben (kábelben) jelentős hosszban párhuzamos egy másik áramkörrel és a vezetéke kapacitív csatolásba van. Ha fontos tudnod hogy melyik az a (másik) kör további lekapcsolásokkal kideríthető. Ezt a "maradék"feszültséget csak egy jófajta műszer tudja kimutatni, áramméréssel néhány száz mikroamper értéket tudnál mérni. Ez nem hiba, mennyiben az áramkört megterheled akár a lakásban fellelhető legkisebb fogyasztóval ez a feszültség eltűnik, vagy az értékelhető (veszélyt jelentő?) szint alá csökken. Ez nem függ össze a lakás alap villamos kiépítettségével, szinte bárkinél előfordulhat A lakás korábban firtatott érintésvédelmi rendszere rendelkezik-e ÁVK-val és fellelhető-e régi földelés kötéshelye? Ezt próbáld kideríteni.

Murdock762

Elnézést, kétszer küldtem ugyanazt, mert nem láttam a hozzászólást... Tehát a 6-os kék, ami a méretlen oldalról érkezik az nem PEN, nem szétválasztható. Marad külön a nulla. Földalőszondáról földelővezeték az eph sorkapocsra illatve a lakáselosztóból a konnektorokhoz. Helyes?

nyaki

Milyen méretlen oldal? Ha a mérő utánról van szó, az már a mért oldal és a 6 mm2-es kék vezeték elfogadható és valóban N vezeték lesz, de ebben az esetben a mérőtől jönnie kell a PE (zöld-sárga) vezetéknek is, hiszen már az elején közölve volt, hogy  "...jött az új villanyszerelő, aki a lakáselosztót bekötötte, új földelőszondával, rákötött a villanyóránál, Elmű átvette." Innen nézve a dolgot a földelő a mérőnél lett bekötve. Jól értelmezem? ::)