4P kismegszakító leválasztó kapcsoló helyett megfelelő

Indította bandit, 2022. október 25., 21:10:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

bandit

4P kismegszakító leválasztó kapcsoló helyett megfelelő? A tervező szerint megfelelő, de szerintem nem. Nekem van igazam vagy a tervezőnek? Melyik szabványban van leírva, mivel lehetne igazolni?

Fecó

1. A nullavezetőt TN-C-S, TN-S rendszerekben nem szükséges leválasztani az MSZ HD 60364-4-46:2017 szabvány 461.2. pontja szerint. Tehát a 4 pólus sem kötelező (esetleg ajánlott lehet)
2. Az MSZ HD 60364-5-537:2017 szabvány "A melléklet" "A1 táblázat"-a szerint alkalmas leválasztásra

Erről volt ÉVÉMUBI állásfoglalás is egyszer, igaz abban még az általam leírt előzményszabványra hivatkoznak benne:

"Az új MSZ 2364 462 alfejezete a leválasztásnak csupán az alkalmazási követelményeit tárgyalja. Sajnos a 461.2. szakasz kifejezetten kimondja, hogy a TN-C-S és a TN-S rendszerekben (tehát azokban a nullázott hálózatokban, illetve hálózatrészekben, amelyekben a nullavezető és a védővezető a kapcsoló helyén már szét van választva) a nullavezetőt nem szükséges leválasztásnál sem megszakítani, ha a táphálózat PEN vagy nullavezetője megfelelő kis ellenálláson keresztül le van földelve. (Mi hiába kértük azt, hogy az egyfázisú szakaszokban ez is szükséges legyen, ezt az IEC-ben elutasították. Belgium, Franciaország, Norvégia, Portugália, Spanyolország és Svájc úgy bújt ki e könnyítés alól, hogy kijelentette, náluk semmiféle hálózatban nem elégíti ki a földelés a megfelelő kis értéket.) Ez tehát – sajnos – azt jelenti, hogy a leválasztó kapcsoló egysarkú kivitele a hazai nullázott hálózatokban nem kifogásolható. Ebből a szempontból tehát a kismegszakító leválasztásra való alkalmazása mindenütt szabványos. A leválasztás céljára alkalmazható kapcsolók kiválasztására viszont az 537.2.1.1. szakasz megszabja a nyitott pólusok közötti szivárgóáram és lökőfeszültség korlátértékeit. Ez gyakorlatilag a mikrokapcsolókat és a korszerű dobozkapcsolókat kizárja a leválasztásra alkalmas kapcsolók köréből, a kismegszakítókat azonban nem."

Sztrogoff

Bár ebben az volt a fura, hogy áramszolgáltatói kismegszakító meg alkalmas volt az MSZ 1600-ban leválasztásra, akkoriban meg nem kellett az IEC ellen harcolni, gondolom, a hazai nagy emberek tették le az öklüket arra, hogy mi legyen a szabványban, szóval akkor miért volt ez a szabványban...

Fecó

Arra emlékszem hogy "tűzvédelmi főkapcsolónak" engedték meg a kismegszakítót, de csak az áramszolgáltatói kezelésben lévőket, mert azt gondolták hogy a szolgáltató ezt kifejezetten ellenőrzi hogy a fázisvezetőben van.

Sztrogoff

Így van, de a tűzvédelmi főkapcsoló csak leválasztó kapcsoló lehetett. Vagy az áramszolgáltatói kismegszakító. De az áramszolgáltatói kismegszakító is csak egy pólust szakított meg, és az alábbi MUBI indoklás sem azt mondja, hogy hátha véletlenül nem a fázisba kötik a kapcsolót.
Még abba lehetne belekapaszkodni hogy de hát a PEN vezetőt nem is szabad leválasztás címén kikapcsolni, csakhogy az MSZ 1600 nem tesz különbséget TN és TT hálózatra szerelt mérő között.

Ilyenek vagyunk ebben az országban, válogatunk. :) Ami könnyítés smakkol, azt rögtön elfogadjuk Például sok helyütt olvasom, hogy már nem áramkörönként csöveznek, hanem egy vastag csőbe húznak mindent. Pedig szerintem az szakmailag a leggusztustalanabb dolgok egyike. :D