Mért fővezeték vezetése

Indította okgyuri, 2022. március 16., 09:47:02 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

okgyuri

Üdvözlök Mindenkit! A következőkben szeretnék tanácsot kérni:

Egy budai családi házról van szó, 3x16A-es földkábeles betáppal. (Belül 3 fázisú motorikus fogyasztó nincsen.) Az oszlop pár méterre a kapu mellett van kint a közterületen, a méretlen földkábel kb. 30 méteren keresztül jön be a járda mellett (alatt) a bejárati ajtó mellett található falba épített mérőszekrénybe, itt található a lakáselosztó is. Karácsony előtt megbolondultak a fogyasztók (újrainduló sütő, hűtő, lekapcsolódó indukciós főzőlap, a kisteljesítményű fogyasztók rendben működtek.) Szolgáltatóhoz hibabejelentés, kijöttek, gyanították a nulla vezető szakadását. Másnap jött a csapat, fél napig vizsgálódtak, keresték a hibát, megállapították, hogy a nulla vezető szakadt, de nem tudják most megcsinálni. (Nem volt gond a hozzáállásukkal.) Az egyik fázisvezetőt felhasználták nullavezetőnek, így átmenetileg megoldották. Karácsony után folytatjuk... A szolgáltató nem kapkodta magát, február közepén másodszori kérésre kijöttek, és láss csodát, újabb mérések, minden megjavult. Visszakötötték a vezetékeket, azóta is megy. Persze elgondolkodtunk a felújításon. (Korábban jelezték, hogy az 1995-ben kiépített méretlen földkábel "érdekes"...)

Az első kérdésem, a járda melletti földkábel csere (javítása) kit terhel? A fogyasztó vagy a szolgáltató fizeti?

A javító csapat (külsősök voltak) utalt rá, hogy a javítást nem nagyon fogja a szolgáltató támogatni, hanem építsünk ki új szabványos mérőszekrényt, főleg, ha teljesítménybővítésen is gondolkodunk. (És gondolkodunk.) Ehhez regisztrált villanyszerelő kell, ami nem gond. A mérőhely a bejárati kapu mellett lenne (azt mondták, ide engedik), de a lakáselosztó a régi helyen (30 méterre a bejárati ajtó mellett) marad, így addig a mért fővezetéket el kell vinni. A járda ezen oldalán viszont sövény van, a sövény mögött kerítés. Itt kiásni az árkot a sövények kipusztulásával járhat.

A második kérdés az lenne, hogy a mért fővezetéket lehet-e a kerítés lábazatán vinni megfelelő védőcsőben? (A lábazat kb 30-40 cm magas, jó állapotú, beton.)

tothgyula

T! Okgyuri!
A mért fővezeték létesítésére az MSZ 447:2019 szabvány,a 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet és a Villamos TVMI előírásai vonatkoznak.A regisztrált szerelő ezeket tudja és ismeri.
"A mért fővezetéket megszakítás,toldás nélkül kell létesíteni." És természetesen egyeztetni kell az áramszolgáltatóval.Terv készül-e?

okgyuri

Kedves Gyula!
Köszönöm a választ!
Még nem hívtuk ki a regisztrált szerelőt, így neki ezt a kérdést nem tudtam feltenni. Ismerősök építkezésénél kérdezősködtem, ott láttam olyat, hogy a segédoszlopon található mérőtől gégecsőben 60 cm mélyen 5 db. (3 fázisú) 4mm2-es MCU-t húztak be mért fővezetékként, és a szolgáltató elfogadta (dél Budapest). (Regisztrált szerelő csinálta.) A napelemesek szóltak, hogy ez nekik kevés, így most ki lett cserélve 5 db. 10-es MCU-ra.
A mért fővezetékre és a házra terv nem készül előreláthatólag.
Azért kérdezőködök, mert jó egy kicsit a hátterét megismerni, ne lepődjek meg az átvételkor.

okgyuri

Bocsánat, most látom, hogy rossz helyen indítottam a témát. Van lehetőség áthelyezni jó helyre? Vagy lehet törölni, és újraindítani jó helyen?

Sztrogoff

Idézetet írta: okgyuri Dátum 2022. március 16., 09:47:02 DÉLELŐTT
...
Az első kérdésem, a járda melletti földkábel csere (javítása) kit terhel? A fogyasztó vagy a szolgáltató fizeti?
...
Ha ez 1995-ös, akkor csak meg kéne lenni a bekapcsolási dokumentációnak, amelyben erről a kérdésről megállapításokat kellene találni. Egyéb információ hiányában sajnos (vagy nem) a szolgáltató nyilatkozik, hogy nála erről a témáról mi található. Így fejből én azt mondanám, ez inkább magánkábel lesz. Főleg, ha az utcában a többi csatlakozó légvezetékes.

Fecó

Egyetértek az előttem szóló Sztrogoff kollégával, attól hogy méretlen földkábel, nem bizonyos hogy a szolgáltatóé. A 90-es években, ha valaki földkábeles csatlakozót akart, akkor azt a saját villanyszerelője vásárolta meg, végezte el (vagy nem) a közmű-egyeztetéseket, kérte meg a bontási engedélyt (vagy azt sem) kiásta és lefektette a kábelt, felbilincsezte az oszlopra, a szolgáltató felkötötte hálózatra, és felszerelte a mérőt. Földkábelt, bilincseket, végelzárót, földmunkákat, mindent a tulaj fizetett. A szerződésben rögzítve van a csatlakozási pont, ami a tulajdonjogi határt is jelenti. Tehát ha a szerződésben a szabadvezetéki tartóoszlop szerepel, a kábel a tied, ha a fogyasztásmérő kapcsai, vagy biztosítószekrény szerepel, akkor a szolgáltatóé. A kábelben lévő nullavezeték (PEN) szakadás nem oldódik meg magától, vagy a szerelők az első méréseknél elnéztek valamit, és tényleg nem a kábel a hibás. Az a tény, hogy 1995-ben létesült a földkábel, nem jelenti hogy az már "elöregedett" és ki kell cserélni. Ha nem sérült meg, és megfelelően választották ki és szerelték, túl fog élni mindannyiunkat...

okgyuri

Köszönöm az eddigi válaszokat! Utánanézünk. (A kiépítéskor én még nem voltam jelen...)
A második kérdésemre visszatérve: Ha megfelelő védőcsőben a kerítés lábazatán (megszakítás nélkül) vezetem a mért fővezetéket, akkor ez szabályos? Ekkora távon a 10-es 5 eres MBCU kábel elég nehezen kezelhető, így MT-re gondoltam. Végig védőcsőben (falban vagy a lábazaton) fog haladni.

Fecó

Nem tudok szabványi tiltásról, mondjuk én feltétlen időjárásálló és UV álló, tartós megoldást keresnék, ami jól bírja esetleg a damilos szegélynyírót is majd...

pkajos

Kerüld az MT vezetéket! Azt nem erre találták ki.

Az MBCu (NYM) jó, de ha lehet akkor inkább kábelt (pl. NYY) szerelj.

HA meg a merev vezetők nehezen kezelhetők, szerelj gumikábellel (H07RN-F), vagy YSLY köpenyes vezetővel.
1x kell megcsinálni, nem olcsó, de megéri!

S/K

Idézetet írta: okgyuri Dátum 2022. március 18., 14:04:02 DÉLUTÁN
Köszönöm az eddigi válaszokat! Utánanézünk. (A kiépítéskor én még nem voltam jelen...)
A második kérdésemre visszatérve: Ha megfelelő védőcsőben a kerítés lábazatán (megszakítás nélkül) vezetem a mért fővezetéket, akkor ez szabályos? Ekkora távon a 10-es 5 eres MBCU kábel elég nehezen kezelhető, így MT-re gondoltam. Végig védőcsőben (falban vagy a lábazaton) fog haladni.

A mért fővezetékre is van előírás: Pl: "A mért fővezetékek vezetőanyaga legalább 450/750 V-os műanyag szigetelésű sodrott
rézvezető legyen."