Új betápkábel hogyan?

Indította badger25, 2019. július 31., 08:45:40 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

badger25

Ja az óra két mérős, 3fázisra készített, csak még nincs megigényelve a 3fázis. A ház a falig vissza van bontva, új födém új tető, új válaszfalak...Most tartok ott, hogy az órától vinnem kell be a házba a betáplálást. Óra a ketítés mellett, kb.15méterre a háztól. Nemtudom mennyi pénz marad a végén, de szeretnék kb. 5Kw napelem rendszert. Nem eldöntött a fűtés. Gáz az udvarban, de nekem villany+napelem jobban tetszik.Ti hogy csinálnátok?  :P

Simon Endre

Bocs a mérőhelynél én  helyi fogyasztó (csatlakozóhely) számára szolgáló ÁVK-t értettem a központi elhelyezése természetesen a lakóépületben a PEN leosztása után lehetséges. A napelemes leágazás érintésvédelem szempontjából fogyasztóinak minősül.

istvan01

Idézetet írta: badger25 Dátum 2019. augusztus 02., 16:28:40 DÉLUTÁN
Jelenleg 1x32A van, és 32A vezérelt. Lecserélik a rendes órát oda-vissza mérőre. Akkor egyúttal megszüntetik az éjszakai órát is?
"Napelemes rendszer termelésének elszámolása csak a minden napszakban működő (általában A1-es tarifájú) villanyórán keresztül történhet. A vezérelt (B tarifa, "éjszakai"), Geo és H tarifás órákon keresztül nincs lehetőség a napelemes rendszer betermelésére"
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=2ahUKEwi9uduqzuTjAhWwo4sKHaqnCfkQFjAEegQIFhAC&url=http%3A%2F%2Fwww.ingyennapelem.hu%2Ffiles%2Fletolthetok%2F%25C3%2581ltal%25C3%25A1nos_%25C3%25BCgymenet.pdf&usg=AOvVaw0kittpW1UIlzYBJDX3KUAo

EON-tól pedig:
"Az alábbi esetekben NEM lehet háztartási méretű kiserőművet létesíteni:

    A nem kisfeszültségű csatlakozással rendelkező felhasználók esetében
    Ideiglenes szerződéssel rendelkező felhasználóknak
    Ha a rendelkezésre álló teljesítmény kisebb, mint a háztartási méretű kiserőmű (inverter) névleges teljesítménye
    Ha nincs érvényes szerződés, azaz nincs meglévő csatlakozás
    Közvilágítási fogyasztási hely esetében
    Alfogyasztói jogviszonyban lévő fogyasztási hely esetében.
    Idényjellegű, egy zónaidős (hőszivattyús) tarifa esetén
    Időszakos (vezérelt) mérőre/tarifára
    Előrefizetős mérővel rendelkező felhasználási helyre"
https://energia.eon.hu/hmke/folyamat/0

badger25

De én nem akarom a vezéreltre a napelemet. Csak jelenleg ez is van. Van egy nappali és egy éjszakai /vezérelt/ óra. Gondolom majd megszüntetik,vagy tudom is én, ha jön a kétirányú óra napelemnek. Meg aztán a napelem később lesz, vagy nem is lesz...addig meg a bojler vezéreltről zötyög. De a betáp kábelt a lehetőségre akarom méretezni..

Sztrogoff

Azért az nagyon szomorú lenne a szolgáltatóra (de tán még Galileo Ferrarisra nézve is) nézve, ha a visszatáplálós mindennapszakos óra és a mellette levő vezérelt óra kölcsönösen befolyásolná egymást...

980POWER

Minek ilyen rövid távon kínlódni az alukábel bekötésével mikor 1600-1700 körül van az 5X10mm2 Mt rézkábel. Amivel olcsóbb az alukábel annyival nagyobb elosztót kell venni és sorkapcsokat, réz esetén nem kell sorkapocs az elosztóba, csak a mérőnél, az meg bent van már most is. Napelem esetén nem kell foglalkozni, hogy milyen a mérő, mert az a rendszer pontosan úgy viselkedik mint bármelyik más fogyasztó, de érdemes a Fi-relé elé kötni vagy saját Fi-relét  neki. Az épületbe csatlakozásnál is kell földelő szonda, de mivel ebben az esetben nem nagyobb a távolság a 2 szonda közt mint 20 méter össze is kell kötni őket a föld alatt, a kötés pont lehet föld fölött is, de ha a föld alatt van akkor, hegesztéssel és megfelelő korrózió elleni védelemmel is el kell látni.

Sztrogoff

Akkor már tán praktikusabb a föld alatt, a földelésre vonatkozó kiviteli előírásokat teljesítve, így az is hozzájárul a földelési ellenállás javításához.

badger25

5x10 elég lenne betápnak? Felesleges 16os ? A két szondát egy 6mm2-es zöld-sárga mcu-val összekötöm föld alatt, az úgy jó? A szondát házon bellül ,vagy kint kell levernem? Szerelő beton még nincs, levan ásva csak. Köszönöm

badger25

Még valami lenne..a vezéreltet azt nem kell 5 eres kábellel behoznom, csak egy fázisú eszköz lesz rá kötve. Milyen kereszt metszetüvel jöjjek be? Bojler meg törölköző szárító lesz rajt, esetleg...köszönöm

badger25

Nagyon megköszönném a válaszokat, sztem egy gyakorló villanyásznak ez nem okoz gondot. Szeretném jól megcsinálni. ::)