Új betápkábel hogyan?

Indította badger25, 2019. július 31., 08:45:40 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

badger25

Üdvözletem!
A kérdésem a következő:
Felújítom a házat, ezért új betáp rendszer is lesz, amit az ára miatt,
aluminiummal szeretném megoldani.
Napelemes visszatáplálás, valamint villanyfűtés lesz!
4x25 mm2 aluminium földkábellel jönnék be, távolság kb.  15m.
A rézkábel nagyon drága lenne, az alu viszont csak 4 erű.
Föld/Nulla összekötve az óránál.
-Hogyan vigyek védővezetőt az automatákhoz?
-Esetleg jobb elképzelés?
Köszönöm a válaszokat!

Simon Endre

Isten hozott a klubban.....
A fórum kamrájából egy kis segédlet. A földelést legalább 5 ohm alá vinni (a kábelárokban szalagföldelés.) A földkábel biztonságosabb mint a légkábel, mert a PEN vezetőnek kisebb a szakítási kockázata. Ezt a kötést a regisztrált villanyszerelő fogja elkészíteni a "helyi" szokás (elvárás) szerint.

Sztrogoff

Szerintem ő arról beszél, hogy kint (kerítés? na, arról nem beszél :D ) van a mérőhely, ott van egy földelés is már. Viszont bent meg van egy ház, ahol lesz a házba becsatlakozás.

badger25

Az óra megvan, regisztrált szerelőnél voltam tanuló, így a brigáddal többedmagammal telepítettem. Eltelt pár év azóta...
Igen, a kérdés lényege, hogy megtudom e csinálni a méterenként kb.900 ft-ba kerülő alu földkábellel a bevezetést, vagy csak a méterenként 4800ftba kerülő, ám zöld-sárga eret is tartalmazó rézzel lehetséges? Ugye  az alu csak 4 eres, ott nulla nincs.
Volt mesterem sajnos elhunyt. Volt kollega tanácsa alu kábel+ 2. nulla, zöld-sárga szétválasztás bent. Ugye akkor az óránál a Fi nemfog működni.. Tehát szerintem nem helyes. Azért is kérdeztem itt. Tanúlt szakmám, de sose dolgoztam benne.

badger25

3 fázisról van szó, 2x15 méter, mivel vezérelt óra is lesz. 5Kw napelemet szeretnék, valamint bármihez is elegendő vezeték vastagságot. Ha nem tudom végig vinni az alukábel vonalat, akkor megveszem a rezet és onnan már egyértelmű a dolog...Ez tényleg ilyen nehéz kérdés?Vagy létezik 5 erű alu Földkábel 25mm2-ben, csak nem találom? Kizárólag azért gondoltam alura, mert állítólag megszokott dolog (az ára miatt) betáp kábelnek használni. Villanyszerelő vállalkozó mondta. Volt oktatóm tanácsa: csináljak a házon belűl helyi földelést...wtf  :D

Simon Endre

Mit bajlódsz az ötödik ér miatt a PEN bárhol szétválasztható és miért ne működne a mérőhelynél az ÁVK fő hogy a nulla a leválasztás után ne legyen közösítve a szintén leválasztott PE vel. A lakóépületnél a földelés amit az ottani PEN-re kötsz nem esetleges hanem kötelező. Az  igazi feladat a háromfázisú visszatáplálás az épület felől  mert ez potenciális szigetüzemet feltételez ez pedig nem megengedett és a legtöbb inverter nem is teszi lehetővé. A háromfázisú visszatáplálás feltételezi a transzformátoros átvitelt, mert különben három galvanikusan független napelem csoport (és inverter) kell és azokon is rajt lesz a hálózati feszültség.

badger25

Köszönm szépen a válaszokat! ;) A második rész nem tiszta. A napelemesek 3 fázis meglétét kérték. Csak ez miatt kell igényelnem még sok-sok Ampert.

Sztrogoff

Na de ha kint van az ÁVK, befelé meg 4 vezeték fog menni, akkor az igen fura lesz.

istvan01

Idézetet írta: badger25 Dátum 2019. augusztus 01., 19:30:11 DÉLUTÁN
3 fázisról van szó, 2x15 méter, mivel vezérelt óra is lesz. 5Kw napelemet szeretnék, valamint bármihez is elegendő vezeték vastagságot.
Abban biztos vagy, hogy a 3f napalem mellett adnak vezérelt áramot is? Mert én úgy tudom, ez nem elfogadott a szolgáltotó részéről. A szaldós elszámolásba erősen bekavar. Vagy azóta erre van már technika?

badger25

Jelenleg 1x32A van, és 32A vezérelt. Lecserélik a rendes órát oda-vissza mérőre. Akkor egyúttal megszüntetik az éjszakai órát is?