Padláson átlőtt vezeték

Indította Strohmmann, 2019. február 07., 23:27:47 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Strohmmann

Szervusztok! A házunkban a nagyobb gépeknek a kiállást úgy alakítottam ki, hogy egy 32-es védőcsőben elhúztam egy 4x4 (tűzhelyhez) és egy 5x2,5 mm2 (mosó és mosogatógéphez) többeres kábelt, mintegy 25 m hosszan, velük párhuzamosan egy 16-os gégecsőben fut az EPH a kazánhoz. A három fázis egyikéről (L1) megy hat áramkörön az összes világítás és a szobai aljzatok. Minden fázist külön ÁVK véd, 30 mA-es. Eddig minden rendben is lenne, de az öt eres kábel (L2) terhelésekor a FI relé leold és viszi magával a négy eres másik kábel (L3) FI reléjét is, amin egyébként még nincs fogyasztó. Elképzelhető, hogy kapacitív áthallás van az egyes erek között a hosszú kábelben, ami hibaáramot okoz?  Vagy esetleg a vezeték sérült meg, miközben kőműves, festő dolgoztak a házon? Vagy csak az automaták környékén van egy laza kötés? Szerintetek mit érdemes  átnézni? Minden tanácsot szívesen veszek! Előre is köszönöm.

980POWER

Ha szabályosan kötötted be a Fi-reléket akkor innentől kezdve már nem beszélhetünk 3 fázisról hanem csak 3X1 fázisról ami azt takarja, hogy mindenhová kell a fázis mellé 1 nulla és egy védő vezető is, de mivel a tűzhely pl. pont 2 fázist és egy nullát kíván már dőlt is a 3X1 fázisos megoldás, és minden további több fázist használó készüléknél is. Az 5 eres kábelben gondolom egy nulla van, de melyik Fi-reléhez tartozik? Mi a jó abban, hogy a világítás és a dug aljak egyetlen egy fázison vannak? (Utólag lett 3 fázisra bővítve? Akkor nem szóltam.) A padláson vezetett csövek lefelé vezető részében párakicsapódás szokott lenni, akár az alsó végén folyni is tud a falon a víz, én sose javaslom a padláson vezetékezést. Na, nem ez oldja le a Fi-relét, mert ez terhelés nélkül is megtenné, ha nem teljesen tiszta kondenzvíz jön le.

S/K

A 4 eres és az 5 eres vezeték megtáplálását 1-1 db 4 pólusú AVK beépítésével szükséges megoldani.

Strohmmann

Köszönöm a választ! Ez egy régebbi építésű családi ház, a tetőtérben elvezetve egyes vezetékeket sokkal kulturáltabban lehetett megoldani a konyha áramellátását, mintha minden tartófalat végigvéstünk volna. Jelenleg a konyha még nincs kész, nagygépek sincsenek, ezért megy egy fázisról minden, illetve azért mert a fenti probléma miatt az a fázis üzembiztos. Mivel a két kábel párhuzamosan fut, az egyik fázist megkaphatja a sütő, a főzőlap pedig egy másikat. A kondenzvíz kérdése elgondolkodtató, egyelőre ilyet nem tapasztaltam, a tervek szerint a tetőtér be lesz majd építve, ez gondolom kizárja a további problémákat. A Fi relék bekötésénél keresem a hibát, illetve a végponton van egy kettős csapófedeles aljzat, megnézem nincs-e becsípve vezeték. Csak remélni tudom, hogy nem a padláson futó vezeték sérült, mert macera újra szerelni.

Strohmmann

A probléma a fi relék bekötésénél volt. Az egyik nulla laza volt, illetve egy helyen egy elkötés is volt, ami elkerülte a figyelmemet. Sikerült megoldani. Köszönöm a hozzászólásokat!