Családi ház elektromos hálózat kiépítése

Indította Zseko, 2019. február 05., 11:22:43 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Zseko

Kedves Villanyszerelők!

A segítésüket szeretném kérni.

Nem régen vásároltam egy családi házat, régi 10x10-es egy szintes. 1972-ben épült, és ennek megfelelően használhatatlan az elektromos hálózata. Egy 16A-es fázis jön be + egy éjszakai áram (25A).
Szeretnék az EON-tól bővítést igényelni. Az első kérdésem az lenne, hogy milyet érdemes? Az egy fázison 32A éppen elegendőnek tűnik, de villany tűzhelyet, vízforralót, mikrót, mosó szárítógépet, mosogatógépet, régi 2400w-os porszívót, és kis barkácsgépeket (néha elektródás hegesztőt is) használunk. Jelenleg ahol lakunk 25A van egy fázison, és ha figyelünk, hogy ne menjenek egyszerre a gépek, akkor nincs gond, de persze kényelmesebb lenne, ha nem kellene figyelni mindenre, csak bekapcsolni, amire szükség van. Ezért gondoltam a 3x32A-re, de lehet ez meg túlzás lenne. A 3x16A-en meg hogy használom a hegesztőt? Persze a költségek is számítanak, ezért a regisztrált villanyszerelőnk azt ajánlotta, hogy az 1x32A lenne megfelelő, de ha nem kerül sokkal többe a 3x32A, én annak örülnék. Légvezeték van (kb 5m) falba épített villanyóra szekrénnyel. Milyen feltételei és költségei vannak a 3x32A-nek? Természetesen nem kérek pontos összeget, csak nagyságrendileg, szeretném látni a lehetőségeimet.

A villanyszerelő, csak a kiselosztó dobozig rendezi a hálózatot (egy kismegszakítót rak bele, amiből megy be egy konnektor, hogy a felújítás alatt, lehessen a gépeket használni). Sajnos két féle szakember van mifelénk: az egyik ráér, a másik nem. Amelyik ráér annak nem kérek a munkájából, aki viszont jól dolgozik, az hónapokkal előre be van táblázva (ezzel senkit nem akarok megbántani, sajnos ez a helyzet Szabolcsban). Ezért az a terv, hogy én vések, kábelezek, vezetek be mindent és alakítom ki a kiselosztó doboz tartalmát is. Félre értés ne essék, nem vagyok szakképzett villanyszerelő, de csináltam már hasonló munkákat kisebb méretekben, garázsban, nyaralóban. Miután végeztem, a villanyszerelőmmel egyeztetek és leellenőriztetem vele az egészet, hogy ne legyen gond semmivel.

Induljunk a lakáselosztótól. 10A-es és 16A-es kismegszakítókat gondoltam. Külön 16A-es kismegszakítón lenne a mosószárítógép a fürdőszobával, külön 16A-est kap a konyha (mikró, vízforraló miatt), 16-ost kapna az elektromos főző a sütővel (ide esetleg egy 25A-es is kerülhetne), egy-egy 10A-est kapnak a szobák és a nappali, bár itt gondolkozok 16A-esen, ha a 2400W-os porszívót bedugom az egyik dugaljba, és megy mellette egy TV, ne csapja le a biztosítékot, egy 10A-est gondoltam a kombi kazánnak, és egy 10A-est a 3 elektromos redőnynek. Nem bonyolítom túl és lenne egyszerűbb kevesebb kismegszakítóval, vagy jó ha minél jobban el van osztva? Fi relét szeretnék tenni a kazán körére (16A/30mA), a fürdőszoba körére (16A/30mA), és egyet (40A/30mA) az összes elé. Ez utóbbit a lakáselosztóba bejövő vezetékre, minden elé gondoltam, ha így megoldható, és nem gond, hogy utána lennének a kismegszakítók és a másik két fi relé egy-egy 16A-es kismegszakító után.

Jelenleg a számítógépek és TV-k miatt elég sok túlfesz védős elosztónk van, de ezeket szeretném felszámolni. Ki tudom-e váltani 1db túlfeszültség korlátozó-levezetővel a lakáselosztóban, és ha igen, hova kell kötnöm? Az első fi relé elé?

A következő dilemma a kábelezés. A tetőtérben szeretném a vezetékeket elvezetni és onnan "engedném le" a plafonon keresztül, így csak függőlegesen kellene vésnem, és jóval kevesebbet, ami fontos szempont, mert tufából épült a ház, és az nem szereti a vízszintes vésést. Első körben gégecsőben szerettem volna a vezetéket elvezetni a falban és a tetőtérben is, de ha variálunk a konnektorokkal, vagy kapcsolókkal a későbbiekben, úgy is vésni, javítani kell, akkor meg mindegy ha 3x1,5 mm2 MMFal kábelt használok vakolat alá. Itt ha több kábelt kell egymás mellet elvezetni, van valami minimális távolság egymástól? A nehezebb döntés a padlástérben van. Nincs egerünk, patkányunk, de hallottam olyat, hogy megrágták a vezetéket a padláson és zárlatot okoztak ezzel, még akár le is éghet a ház.
Ez csak "Urban Legend", vagy valós veszély? Ha valós hogyan lehet védekezni ellene? Esetleg fém kábelcsatorna fedéllel, vagy elég egy lépésálló műanyag gégecső is? A padláson is MMFal kábel legyen (nem tudom hogy ezek közvetlen egymásra is fektethetőek-e), vagy MBCU 3x1,5-es kábellel oldjam meg? Műanyag sorkapoccsal, vagy wago vezeték összekötővel kössem a falkábeleket a köpenyesekhez?

Van egy kis melléképület is ahova föld alatt vezetem lépésálló gégecsőben az áramot, de UTP és Koax kábelt is szeretnék vinni, ezeket mellé rakhatom, vagy inkább külön csőben menjenek?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Petyus

Ugyanilyen helyzetben voltam tavaly nyáron, én sem vagyok szakképzett villanyszerelő, jó előre letárgyaltam a villanyszerelővel, kb. egy hónapig tartott a teljes újravezetékezés. A mi házunk kb. 60 éves.
A 16 Amperrel biztosított hálózatrészekre 3*2,5-es kábel kell, a 1,5-es kevés.
Fi relé nem kellene egy az összes elé, hanem arányosan elosztva minden részhez külön-külön, hogy ha valahol hibaáram lép fel, akkor ne sötétedjen el minden, és könnyebb legyen behatárolni a hibát. Nálunk legalábbis így készült a villanyszerelő javaslatára.
Nálunk kb. 5 hónap telt el az EON felé való bővítési igénybejelentéstől a bővítés megvalósulásáig, közben ki kellett építtetni az új mérőhelyet, és nálunk annyival bonyolultabb volt a helyzet, hogy mi H-tarifás mérőt is kértünk, mert hőszivattyús fűtést csináltattunk, mivel gáz nem volt bekötve.

balzsi

 Munkatársam december elején egyezett meg egy regisztrált villanyszerelővel, január közepén kész lett a bővítés.
Légkábelen lett bekötve, falba lett a villanyóraszekrény szerelve, 20-20-25 ampert igényelt. Ez a művelet 380 ezerbe került neki.

Zoli86

Szia!

Én hasonló problémával küzdöttem régen, csak panelban, ott egy kicsit "csapágyasabb" lett az a bizonyos roller a végére...

A bővítés nem lesz olcsó, viszont két FI-t nem érdemes egymás mögé tenni, egyet tegyél be a lakórészre és kész, csak ahová rakod az elosztótáblát, annak a helységnek a világítását ne a FI-n keresztül vidd. (Nálam egy "UFO" van az elosztó mellett és egy B2A-es kismegszakító védi a FI-relé előtt.)

Az épületekről nem sokat írtál le, hol a műhely ahova a hegesztő kerül stb.
Javaslatom:
A bejövő 4 vagy 5 eres kábelt egy megfelelő kötődobozban fogadod (ne spórolj a mérettel) és 3 felé indulsz el 5x16mm2-es főtápkábelekkel:
1. lakó rész: készítesz egy házi kiselosztót mondjuk 12 vagy 18 modul bőven sok, ebbe mehetnek a szobák, világítások, kazán, villanytűzhely egyéb cuccok védelme. Ebbe kell FI(megszakítós!), de csak egy kisebb mondjuk 4P B25A 30mA és ide mehet a túlfesz levezető.
2. műhely (amennyiben nem a melléképületben lesz): ide nyugodtan húzz ki egy 5x16-os kábelt a fentebb említett dobozból direktben és érkeztesd egy 6 vagy 8 modulos kiselosztóban lévő. Innen tudod osztani az áramköröket (világítás és dugalj külön kör!), és tegyél fel egy 5P aljaztot is(3P megszakítót C16), hátha lecseréled a heggesztőt egyszer.
3. melléképület: ebben nem írtad mit szeretnél, de szíved joga, én ide is kihúznám az 5x16-ot és szintén egy 6 vagy 8 modulos elosztóba érkeztetném, ahonnan vinném a köröket.

10A-ig: 1,5mm2
16A: min 2,5mm2
sütő kiállás (3F): 5x6mm2 (direktben az elosztóról) bár lehet a 10 jobb lenne... (itt megszívtad, csövet kell bevésned mert MMCu-ból 3x2,5mm2-es van maximum)

Ami még nagyon fontos:
Padlás dobozolást akarsz, amiről majd a kollégák kifejtik véleményüket (megoszlik, van aki írtaná, van aki isteníti), viszont nagyon fontos hogy ne sorkapoccsal már légyszi, 2019-et írunk, tessék Wago-t venni, lehetőleg "karosat" (pl: 221-413), így később könnyebben bővíthető, egy ekkora felújításnál pedig bagatel tétel az ára, csak ne barkácshiperben vedd meg a cuccokat.

Erős és gyengeáramot nem szabad közös csőben/dobozban vinni, sőt nem is keresztezhetik egymást. Léteznek osztott kábelcsatornák, amiben válaszfal van, ezekben szabad, más esetben nem.

A többiek majd kiegészítik ha kihagytam valamit.

Zoli86

Akadt még néhány dolog, amit tegnap kihagytam, de most pótolom a hiányosságokat (a teljesség igénye nélkül):
1. Egy alaprajzot (akár kézzel készített is lehet) feltölthetnél, amin az egész telek látszik az épületekkel, hol van a bejövő stb. mert úgy könnyebben el tudjuk mi is képzelni mivel állunk szemben.
2. A teljesítmény bővítés egy aladtomos dolog mivel nem olcsó, viszont hasznos. Ez egy egyszeri befeketetés, amit még akkor érdemes meglépni, amikor a vele járó esetleges rombolás és ügyintézés nem fáj annyira. (EON-ba menned kell, mert át kell íratnod a mérőt a saját nevedre) Viszont készülj fel rá, hogy a 3x32A-hez, sőt már az 1x32A-hez is szabványosítás kell az ELMŰ-nél, gondolom EON oldalon is. Eddig volt a fekete leves, mivel ezután csak jót tudok róla mondani, ha mindezen túl vagy, akkor soha az életben nem fogja senki sem számon kérni rajtad, hogy kihasználod e, szóval a következő 30-40 évre le van a gond róla.  ;D
3. Tudom még nem aktuális, de a klímáknak a betápját is húzd be/vésd be a helyére, mert később jobban fog "fájni".
4. MMCu-nál figyelj rá, hogy legalább 5-10mm vakolat fedje a kábelt.
5. Létezik fém gégecső a rágcsálók ellen, de vigyázni kell vele, hogy ne sértse meg a kábel szigetelését (főleg a végei tudnak nagyon élesek maradni).
6. Amennyiben megfogadod a tanácsomat és Wago-t használsz, akkor javaslom hogy az MMCu-t MTK-hoz kösd a padláson (a dobozban, nem a födémen!), mivel a wago-ba mindkettő jó és az MTK ereit könnyebben lehet rendezgetni a 150x150-es kötődobozban. Ha ennyire szeparálni szeretnéd az áramköröket, akkor javaslom hogy minden helyiséghez készíts egy kötődobozt a padláson a helyiség fölött. Ebbe belevezeted a dugalj kör betápkábelét és a világítás betápkábelét (a másik vége a lakáselsoztóban végződik), és ebbe gyűjtöd össze a "felszálló" kábeleket is az adott helyiségből.
7. Minden kábelre írd rá filccel mindkét végén két helyre, hogy honnan, hova, miért, amint behúztad...
8. Ez nem kis beruházás, ne méterre vedd a kábelt meg a cuccokat, hanem rendeld meg a nagykerből az egész tekercset/dobot (ekkora tételnél a házhozszállítás elenyésző összeg).
9. Melléképület/műhely: én itt a helyedben nem görcsölnék nagyon, sima szerelvényezhető parapet csatorna a falra.

Gyengeáramú elosztással még ne foglalkozzunk (bár erről nem nyilatkoztál még), mert az lehet hogy sok lenne így egyszerre, de ezért is írtam, hogy alaprajz.  ;)
Végezetül ha most egy normális minőségű, rendesen átgondolt és kivitelezett rendszert építesz ki, akkor 30 évig hozzá sem kell nyúlnod, hacsak nem fúrod el a falban a kábelt.