Symalen vagy hagyományos szerelés

Indította atorok0314, 2019. január 26., 07:38:52 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

atorok0314

Sziasztok!
Saját családi házam szerelése előtt állok. Azon gondolkodom, hogy a hagyományos vagy a symalen szerelést kellene-e alkalmazni, érdekelnének a tapasztalatok vélemények ezzel kapcsolatban.

A symalen mellett szóló eddigi érveim:
-kevesebb vésés, az amúgy is nem túl vastag 30-as porotherm falban.
-egyszerűbben gyorsabban szerelhető
-nincsenek túl nagy távolságok, ezért nem kell túl sok cső
-jobban tudom szeparálni az egyes áramköröket.

A hagyományos szerelés mellett:
-később könnyebb a javítás, bővítés
-a műanyag cső önkioltó a symalen nem.
-a műanyag cső olcsóbb

Előre is köszönöm a hozzászólásokat.

tothgyula

Üdvözletem!
Én a hagyományos módszert választanám, és tennék be tartalék csövet a későbbi bővítések esetére. Igazából sok esetben a gyengeáramú áramkörök](riasztó.internet, parabola, házimozi stb.) okoznak több gondot. Nem beszélve a különféle vezérlésekről (redőny, világítás,termosztát stb.). És még a bútorok elrendezése is beleszól a későbbiek során.
Jó munkát:TóthGyula.

Fecó

Én pedig ötvözném a kettőt. Az elosztó irányából elindulnék külön-külön symalen csövekkel az egyes helyiségek és céláramkörök irányába. A gyengeáramnál például amúgy is körülményes külön symalen a mozgásérzékelőkhöz, nyitásérzékelőkhöz, tasztatúrához, ezt össze lehet hozni helyiségenként, csoportonként hagyományos szereléssel, és a gerincet külön symalen csővel a központhoz. Ha minden szobának leteszel egy 20-as symalent, akkor egy későbbi átalakításnál max. a szerelvények helyei változnak, amit megvalósíthatsz hagyományos szereléssel, és a kiindulópont lesz a symalen amibe akár több áramkör is húzható...

Gyurmaúr(fi-relé)

Én pedig 30 cm-vel megemelném a belmagasságot, majd jóféle 200-as, 300-as, sőt osztófallal ellátott 400-as kábeltálcákat tennék fel a födémre, alá gipszkarton mennyezet, s mert a 30 cm nem kevés, így bőven jut hely légtechnikai csöveknek, álmenyóba süllyesztett LED és/vagy T5-ös fénycsöves lámpáknak, miegymásnak. Revíziós nyílást elég tenni a kábeltálca irányváltoztatásainál (kanyarjaiban), így bármikor mindenféle "imádkozás" nélkül behúzható, cserélhető mindenféle kábel, vezeték, stb. Ugye, milyen jó érzés is az ,amikor előre gondolkodunk??
Ja, a függőleges, azaz a falban lévő szakaszok megoldhatóak csövezéssel és/vagy MBCu (NYM) kábelek bevakolásával, vagy csőbe húzásával és igen, itt feltétlen jó a reserve csövezés...

horga

Idézetet írta: atorok0314 Dátum 2019. január 26., 07:38:52 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Saját családi házam szerelése előtt állok. Azon gondolkodom, hogy a hagyományos vagy a symalen szerelést kellene-e alkalmazni, érdekelnének a tapasztalatok vélemények ezzel kapcsolatban.

A symalen mellett szóló eddigi érveim:
-kevesebb vésés, az amúgy is nem túl vastag 30-as porotherm falban.
-egyszerűbben gyorsabban szerelhető
-nincsenek túl nagy távolságok, ezért nem kell túl sok cső
-jobban tudom szeparálni az egyes áramköröket.

A hagyományos szerelés mellett:
-később könnyebb a javítás, bővítés
-a műanyag cső önkioltó a symalen nem.
-a műanyag cső olcsóbb

Előre is köszönöm a hozzászólásokat.


Szia!

Mi egy ideje már vegyesen alkalmazzuk az aljzati szerelést és a hagyományos szerelést is hasonlóan ahogy Fecó írta. Direkt nem a Symalen-t írtam, mivel 3 éve áttértünk a Gewiss FKCO csöveire (dupla falu színes csövek) szinte lehetetlen összeroppantani őket, azelőtt a Symalen-vel többször volt problémánk, aki használta tudja mik is a hátulütői az árán kívül. Az FKCO sem olcsó de töredéke a symalen-nek. És a színek variálhatóságának köszönhetően sokkal könnyebb már alapszereléskor elkülöníteni az áramköröket vagy helyiségeket. Annyi hogy ebből ha gerincnek használod a 25-öst kell minimum használni mert annak a belső vastagsága van 20 körül. De sokkal könnyebben megoldhatóak az irányváltások a kisebb irány törések is. (Pl a gépészeti szerelés kerülgetésekor amennyiben a gépész szerelt előbb.) Ami fontos és megfontolandó ha saját hazadnál alkalmazod és mondjuk az aljzat szigetelést te csinálod akkor sokkal több munkád lesz :).

Hogy a bővíthetőség megmaradjon (és ha gerinceket alkalmazunk és nem egyenesen a céláramkorokhöz csövezünk), mi általában termenként egy nagyobb kotodobozt helyezünk el minden befutó gerincnek, ahonnét el tudsz ágazni több felé.







Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével

atorok0314

Köszönöm mindenkinek a véleményeket. Még egy kérdésem lenne, a fent említett 30-as porotherm külső falakat és tartó falakat, mennyire szokás megvésni (tudom hivatalosan csak a statikus véleménye számít)? A födém gerendás-béléstestes betonfödém, pinceszint zsalukő, tetőtér is beépítve lesz.