PEN sín <-> szonda

Indította pbarocsi, 2016. szeptember 03., 07:29:37 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

pbarocsi

Sziasztok,
Családi ház lakáselosztója alatt van (volt) leverve a 3m-es földelő szonda. Lakáselosztó a fedett teraszon.

Viszont a szabványosítás jegyében az új mérőhelyet kitették a kerítés mellé. Ott is levertek egy földelő szondát. Illetve a PEN szétválasztást is a szabványos mérőhelyen oldották meg. Vagyis a lakáselosztóhoz már 5 eres YSLY kábel megy.

Kérdés: A lakáselosztónál lévő szondát ráköthetem a PE-re? (PEN sínre már nyilván nem tudom, mert ott már olyan nincs) Vagy az a szonda így már nem használható?
Mérőhely - lakáselosztó távolság 14m.

Fecó

Nemhogy rákötheted, hanem az épület betáplálásánál kötelező! Csak abban az esetben ad a szabvány felmentést a földelőszonda telepítése alól, ha a betápláló kábelt már FI-relé védi...

Simon Endre

A szétválasztott PE  gerinc  másodlag, harmadlagos, stb. földelése nem lehet tiltott semmiképp, mert pl. egy természetes földelésből származó "földeltség" estén ez ki sem zárható.

nyaki

Idézetet írta: pbarocsi Dátum 2016. szeptember 03., 07:29:37 DÉLELŐTT
Sziasztok,
Családi ház lakáselosztója alatt van (volt) leverve a 3m-es földelő szonda. Lakáselosztó a fedett teraszon.

Viszont a szabványosítás jegyében az új mérőhelyet kitették a kerítés mellé. Ott is levertek egy földelő szondát. Illetve a PEN szétválasztást is a szabványos mérőhelyen oldották meg. Vagyis a lakáselosztóhoz már 5 eres YSLY kábel megy.

Kérdés: A lakáselosztónál lévő szondát ráköthetem a PE-re? (PEN sínre már nyilván nem tudom, mert ott már olyan nincs) Vagy az a szonda így már nem használható?
Mérőhely - lakáselosztó távolság 14m.

Üdv!
A régi földelőt nem kötelező ugyan bekötni, de ha már megvan és az értéke is számottevő, akkor ajánlatos kiegészítő potenciálrögzítő földelőként használni. Ha a lakásbetáplálás legalább 10mm2-es réz vagy azzal azonos vezetőképességű alu, akkor a lakáselosztó PE sínje használható lesz EPH lekötés részére is.
Ha a telekhatárra telepített mérőtől 5 eres kábel megy és a telekhatáron nincs áramvételi lehetőség, úgy a lakás elosztójába is be lehet rakni az ÁVK-t.

Fecó

Az MSZ 447:2009 szabvány egyértelműen fogalmaz. TN rendszer esetében, az épületbe becsatlakozó védővezetőt a becsatlakozásnál földelni kell! Ez nem opció vagy lehetőség, hanem kell! (2.4.5.) Egy kivétel van, ha 30 mA FI relével van védve a betápláló kábel. Kösd össze szerintem, mert jobb ha a FI-relé a lakáselosztóban van, és nem kell kirohangálni ha kapcsolgatásra kerül a sor...

nyaki

Az MSZ 447:2009 2.4.5 pont általánosan TN rendszerről beszél, ahol a mért fővezeték lehet 2/4 (TN-C) vagy 3/5 (TN-S) eres is. Nekem olybá tűnik, hogy a szövegkörnyezet elsősorban a 2/4 vezetékes rendszerre fókuszál, míg az ÁVK-s kitételnél eleve az 3/5 vezetékes (TN-S), szétválasztott rendszerre. Sajnos nem fogalmaz egyértelműen.
2/4 eres (L1(-L2-L3)-PEN) vezető esetén kötelező a lakáselosztóba menő PEN vezetőt földelni, miáltal kialakítható bontás után a TN-S hálózat. A mérőtől induló 3/5 eres (L1(-L2-L3)-N-PE) vezeték esetén nem kötelező opció, hiszen a PEN már szétválasztva (TN-S) és földelve is van. A lakásba beérkező PE vezető potenciálrögzítését lehet javítani kiegészítő földelők bekötésével, de semmi esetre sem kötelező.
Én így értelmezem.

Fecó

A szabvány egyértelműen kijelenti hogy a "védővezetőt" földelni kell. Ha PEN vezető lenne, akkor így hívná, de Én úgy érzem a megnevezés miatt világosan fogalmaz. Eddig minden felülvizsgálatnál megköveteltem az önálló földelést az épület becsatlakozásánál pont erre hivatkozva, lehet szigorú vagyok? :)

nyaki

...de hát a PEN szétválasztási pontján már földelve van! ...vagy nem?
Szerintem túl szigorú vagy. :)

Fecó

Nos, a szabvány nem mondja hogy ha a PEN szétválasztásnál már földelve van, akkor nem kell. Az épületbe csatlakozásnál kell és pont...

helcs

Igen, földelni kell. Ha az épületnél PEN van akkor az a védővezető ha PE akkor meg az. Ez nem szigorúság kérdése.