Kertben földben lévő kábelszerelések hibáiról

Indította Novill, 2013. november 03., 11:22:17 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Javaslom inkább a 3x1,5 MBCu-t  25-ös Mü II. karmantyus PVC (Geviss) csöveket és íveket. A leágazásoknál két könyökből, (ívből) tengelyes félbevágással ragassz össze tangittal Y idomot  az egy csöre hozza össze a csatlakozóhelyet és az utólagos befűzést is lehetővé teszi (kifejezetten támogatja.) A PP csövek és a gégecső  tömítetlen szerelésnél beiszapolódik és kábelcserénél szedheted fel a járdát. A kábellel együtt húzz be 6-os flexibilis zöldsárgát  (EPH-t) ezt lehetőleg darabolás nélkül ágaztasd le. Ne probálkozz a 20-as csővel, mert még az MBCu is duplán a lámpák alatti részen 21 mm

nyaki

Tavaly nyáron volt szerencsém 2 db kertvilágító lámpát odébb helyezni. Az akkori szerelés úgy történt, hogy az MBCu 3x1,5mm2 vezetéket a gyep alá, kb. 15cm-re rakták, mindennemű egyéb védelem nélkül. A leágazó kötéseket OBO A11 dobozban, WAGO rendszerű kapcsokkal oldották meg kiöntés nélkül és ezen dobozok is ugyanerre a talajszintre kerültek. A kérdésemre, hogy miért nem csövezték le rendesen, az volt a válasz, hogy már telepítve volt a kert és nem volt kedve az egészet felásatni, ezért egy ásóval a gyepet átvágva hajtogatták be a vezetéket a talajba. Védelem gyanánt egy 16A-es kismegszakító szolgált.
A legnagyobb meglepetésem az volt, hogy majd 20 év távlatából, a kiforgatott vezetékek tökéletes állapotban voltak csakúgy, mint a doboz és a benne lévő kötések is. A dobozban egy deka víz nem volt annak ellenére, hogy automata öntözőrendszer is volt telepítve és a vezetékbevezetéseknél a doboz még mindig tökéletesen fogta a vezetékeket. A 2x21W-os, kettősszigetelésű GE lámpatestekhez a dobozból MTL 2x0,75mm2 vezetékeket húztak be és a talajszinttől 1,2m-re lévő lámpafejben kötötték meg. Az MTL mindkét végén érvégezve volt.
Természetesen a tulaj az új szerelést is így engedte, mondván, ha eddig nem volt baj, ezután sem lesz. Engedtem neki, de feltételül szabtam az ÁVK beépítését és a kismegszakító cseréjét. A lámpatesthez menő vezetékként már MBCu-t használtam. Nem sok reményt fűztem az ÁVK működéshez, de az első felkapcsolás óta, egyszer sem oldott le és a 16 lámpatestből álló rendszer hiba mentesen üzemel azóta is.  ::)

Novill


nyaki

Igen, törmelékmentes homokos talaj, felül termőfölddel.

bali77

Jó napot!
Terasz vilagításához,térkő alá,ki milyen kábelt,csövet javasolna illetve milyen mélyen.(gondolom 70 cm alá)
Köszönöm

nyaki

Üdv!
Igen, a szabály az szabály, de tapasztalati dolgokat figyelembe véve, a lépésálló gégecső és gyakorlatilag bármely háromeres kábelszerű vezeték megfelel a kihívásnak, ha megakadályozásra kerül az, hogy a csőbe víz kerüljön.
Nyilván az érvényes szabványokat figyelembe véve kell szerelni, ha meg is kell védeni a munkádat, bizonyos szervek előtt.

zoold

Tisztelet mindenkinek!
Kertépítésben vagyok,térburkolatba szeretnék talajlámpákat építeni.A lámpa tipusa már megvan,sorolható ip 67 es védettségű.Viszont a kötéseket a földben nem igazán tudom,h hogyan csináljam.3x1,5 ös földkábellel tervezem vezetékelni a 11 db lámpát,a kötési lehetőségek keresése közben találtam erre a fórumra,gondoltam bekérdezem.Ti mint hozzáértő szakemberek milyen ezközzel kötnétek a föld alatt úgy,hogy a későbbiekben nem lesz lehetőség kibontásra?
Előre köszönöm a megtisztelő válaszokat!

Sztrogoff

Ha sorolható a lámpa, akkor én ugyan nem kötnék.
Ha sorolhatóság alatt azt értjük, hogy alkalmas két vezeték, egy jövő és egy menő fogadására.
Sőt, nemcsak hogy nem kötnék, de az utolsótól visszahoznék egy vezetéket a betápig, így egy hiba esetén még mindig működne minden lámpa.
(Bár ami a nem lesz lehetőség bontásra dolgot illeti, miért nem lehet csövezni?)

zoold

 Még nem fogtam a kezembe a lámpát,nem tudom,h szét lehet e szedni.Azért nem lesz lehetôség a későbbi bontásra,mert a térburkolat 11x3,50méter lesz,alá lesz betonozva 10 cm vastagon és a lámpa ebbe a 10 centis rétegbe lesz bebetonozva(a lámpa szerelődoboza)Persze ha szét lehet szedni evidens,h belekötöm a szálakat,de én úgy értettem a kereskedő mondókáját,h a szétszedése után elveszíti a vízmentességét.Lehet,h oktalan a kérdésem és a lámpa kézbevétele után eloszlik minden kétség,de ilyen "agyalós" típus vagyok,szeretek minden eshetőségre felkészülni. :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Kötheted akár a jó öreg "desznyóval" is, azokból kapható olyan, mely  átlátszó műanyag házas, van benne leágazó kötőelem,de még az is tök jó,  melyben össze wagozod az egyes ereket, oszt beöntöd a 2 komponensű műgyantát, oszt jónapot! Viszont ha van 3 fázisod, akkor inkább 5x1.5-ös NYY-J kábelt használj, pláne 11 db lámpához, de ha dugaljakat is szeretnél a kertbe, akkor 5x2.5-öst, melyből 1 fázis a dugaljaké, 2 a lámpáké lehet. Nem egy nagy trúváj, de célszerű okosan átgondolni, hogy később ne kelljen feltörni a 1/2 kertet, járdát, miegymást...