Földelési ellenállás mérése

Indította balzsi, 2012. december 12., 21:44:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Üzembe helyezés előtti első ellenőrzés elvégzése/elvégeztetése minden villamos munka befejező részeként el kellene készüljön, ez a kivitelező felelőssége! Jelenleg sem a földelő hosszára, sem a földelési ellenállás értékére konkrét számszerű előírás nincs. Értem én is az aggodalmakat, de így a felülvizsgáló is nehéz helyzetben van, csak ajánlani tud...

Novill

Ebben igazad van. DE mi van akkor ha egy 1,5m-es szondát az alap mellé lenyomja a szerelő és hurokban mérve több száz ohm vagy több mint 2000 ohmot mutat a műszer? A regisztrált szerelőnek nagyon sokszor még műszere sincs, így megmérni sem tudja. Viszont kiadja a kivitelezői nyilatkozatot.
Lehet ragozni ezt, szabvány így vagy úgy műszaki előírás illetve jogszabályi előírás.
Bizton állítom több évtizedes szakmai tapasztalom alapján halálos villamos baleset  megfelelő villamos biztonságtechnikai hálózatnál nem fordult elő lakásoknál.

kergabor

Idézetet írta: Fecó Dátum 2018. november 09., 18:04:59 DÉLUTÁN
Jelenleg sem a földelő hosszára, sem a földelési ellenállás értékére konkrét számszerű előírás nincs.

Hát, ha nincs, akkor nincs mit számon kérni. Nem hivatkozhatok neki szabványra, akkor úgy jó, ahogy csinálta.
Idézetet írta: Novill Dátum 2018. november 09., 18:16:27 DÉLUTÁN
DE mi van akkor ha egy 1,5m-es szondát az alap mellé lenyomja a szerelő és hurokban mérve több száz ohm vagy több mint 2000 ohmot mutat a műszer?
Igen, mi van akkor?

Fecó

Teljesen jogos az aggodalom, mint mondtam ajánlani lehet. Jelenleg a földelés hosszára vonatkozólag ennyiben kimerül a szabványi előírás:

"542.2.4. A földelők típusának és a beágyazási mélységének megválasztásánál figyelembe kell venni a várható mechanikai sérüléseket és a helyi körülményeket a talaj kiszáradása és fagyása hatásának minimalizálása érdekében."

Nos, ebből számon kérhető a kivitelező? Ezt ahányan vagyunk, annyiféleképpen érthetjük. De mit mond az első felülvizsgálattal kapcsolatban az MSZ HD 60364-6?:

"A földelő ellenállásának mérését, ha elő van írva (lásd a 4-41. rész 411.5.3. szakaszát TT-rendszerekre, a 411.4.1. szakaszát TN-rendszerekre és a 411.6.2. szakaszát IT-rendszerekre), megfelelő módszerrel kell elvégezni."

Szóval TN rendszer, tehát 411.4.1. szakasz:

Ebben a szakaszban viszont egy szó sincs róla hogy mérni kellene a földelési ellenállást, de fontosnak tartja hogy a PEN vezető több ponton legyen földelve, és közöl egy képletet (RB/RE ≤ 50 V/(Uo – 50 V) ami tök jó hogy van, de semmi konkrétumot nem említ, csak annyit hogy "példa a feltételekre"

Innentől kezdve ismét csak ajánlani lehet, mint ahogyan kergabor fogalmazott, ha nincs konkrét előírás, akkor mit kérjek számon, és mit követeljek meg? Esetleg talán annyit, hogy az a nyamvadt 1,5 méteres szonda legalább 70 cm mélyről induljon, mert az elfogadható a szabványi "fagyhatár" kitételnek. Esetleg talajszárazsági mérő beszerzése is ajánlott, mert ez legalább szintén feltétel. De ha a szabvány megalkotója minimum egy fajlagos talajellenállás mérési eredményéhez kötné a dolgot, talán egyértelműbb is lehetne. Esetleg lehet hivatkozni a visszavont KLÉSZ-re is, meg hogy régen mi volt a divat, esetleg a munka kifizetését előzetesen egy 10 Ohmos földelési ellenálláshoz kötni...

kergabor

Idézetet írta: Fecó Dátum 2018. november 09., 19:10:11 DÉLUTÁN
esetleg a munka kifizetését előzetesen egy 10 Ohmos földelési ellenálláshoz kötni...
Ez nagyon jó gondolat, ezt kellett volna tennem, sajna,már a kifizetésen túlvagyok. Nyilván, ez a módszer növelte volna a kivitelezési költséget, de a biztonságot is. Igaz, csak egy garázs, de én itt nem autót fogok tárolni, hanem a barkácsműhelyt akarom berendezni, elektromos gépeket működtetni, ha belegondolok, majdnem akkora fogyasztókkal, mint amik itthon vannak. Mindig tanulunk valamit.

Sztrogoff

Kell a földelés? Mire kell a földelés? Mekkora (elektromosan) földelés kell? Ezt mekkora vassal lehet elérni? Tudnia kell ezeket egy szakembernek? És tovább nem is kell fejtegetni.

Nem tudunk élni az új világ biztosította szabadsággal (szerintem ide 8 ohmos kell), legfeljebb visszaélni (ha valaki nem írja le, mekkora, akkor mindegy, mekkora).
Tanulságos, hogy a felülvizsgálói jegyzet is minden harmadik mondatában a megszűnt magyar szabványok előírásait ajánlja. Amivel általában nincs baj, csak éppen övön alul szúrja a szép koncepciót.

Azt persze el kell ismernem, még olyan segédletet nem olvastam, hogy például a 10 ohm milyen okfejtésből jött ki (bár lehet, hogy most szakmailag leégtem :D ).

kergabor


warmonger441

Sziasztok!

Mivel szeretnék a munkáim után teljes ellenőrzésre felülvizsgálót hívni, tervezek venni egy HOLDPEAK 4100-at hogy ne a felülvizsgálatnál derüljön ki hogy pl nem megfelelő a földelő. Esetleg vannak tapasztalatok vele?

Ps: tudom hogy sokan feleslegesnek találják a saját műszert, sőt sajnos még a felülvizsgálást is, de én szeretek nyugodtan aludni és a felülvizsgálatot se akarom 2x megismételni, elsőre legyen jó. Válaszokat előre is köszi