Három és egy fázis

Indította deve94, 2013. május 12., 22:50:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

deve94

Ha a legtávolabbira elég a 2,5-es, akkor a többihez is elég lesz. Egyébként 4 vagy 5 db kültéri lesz és nem egy helyen, hanem elhúzva egymástól egy kb 25 méteres falsíkon. Az szinti elosztó a folyosó közepén van, irodák meg kétoldalt, így a legközelebbi kültéri egység 10-15 méterre lesz az elosztótól. A háromfázis elosztása azért merült fel, mert egy helyen van egy régi 5*2,5 MbCu betáp kiépítve és onnan könnyebb lenne 3 kültérit elérnünk.
-Ha valahogy mégis megszakad; (kihúzzák, javítanak...tévedésből is) a nulla, és minden klíma működik és 400V kerülhet rájuk mi fog tönkremenni? Hogy lehet ez ellen védekezni? Biztosan tönkremegy?
Mekkora feszültség esik, ha így pl. sorba lesz "kötve" a két 230V-os fogyasztó?

Üzenet összefûzve: 2013. május 23., 20:16:05 DÉLUTÁN

Idézetet írta: czapi Dátum 2013. május 23., 20:01:41 DÉLUTÁN


Én is 3 fázisú betáplálásra gondoltam. lehet 5 eres kábel is, de akkor kevés a nullának a 2,5mm2.

Miért kevés akkor a 2,5 mm2 a nullának?

czapi

Idézetet írta: deve94 Dátum 2013. május 23., 20:11:32 DÉLUTÁN
Ha a legtávolabbira elég a 2,5-es, akkor a többihez is elég lesz. Egyébként 4 vagy 5 db kültéri lesz és nem egy helyen, hanem elhúzva egymástól egy kb 25 méteres falsíkon. Az szinti elosztó a folyosó közepén van, irodák meg kétoldalt, így a legközelebbi kültéri egység 10-15 méterre lesz az elosztótól. A háromfázis elosztása azért merült fel, mert egy helyen van egy régi 5*2,5 MbCu betáp kiépítve és onnan könnyebb lenne 3 kültérit elérnünk.
-Ha valahogy mégis megszakad; (kihúzzák, javítanak...tévedésből is) a nulla, és minden klíma működik és 400V kerülhet rájuk mi fog tönkremenni? Hogy lehet ez ellen védekezni? Biztosan tönkremegy?
Mekkora feszültség esik, ha így pl. sorba lesz "kötve" a két 230V-os fogyasztó?

Üzenet összefûzve: 2013. május 23., 20:16:05 DÉLUTÁN

Idézetet írta: czapi Dátum 2013. május 23., 20:01:41 DÉLUTÁN


Én is 3 fázisú betáplálásra gondoltam. lehet 5 eres kábel is, de akkor kevés a nullának a 2,5mm2.

Miért kevés akkor a 2,5 mm2 a nullának?
Elnézést kérek.

Rosszul számoltam, először 1 klímához menő kábelt méreteztem 1 fázisra, azután a 3 klímához menő kábelt méreteztem de azt is 1 fázisra >:(
Az egyes fázis feszültségekhez hasonlóan a megfelelő fázisáramok is 120° -kal el vannak tolódva.

Jó lesz az 5x2,5mm2

nyaki

A kérdés ezek után az, hogy a megtalált elágaztatandó 5x2,5mm2-es vezetékvég, milyen távolságra van a főelosztótól(?), mert gondolom, hogy nem a talált végpontnál van a főbetáplálás és ekkor már lehet kevés lesz az 5x2,5mm2-es vezeték. Egy hurokellenállás mérés azért nem ártana, mielőtt áldást mondanánk rá.

Sztrogoff

Idézetet írta: deve94 Dátum 2013. május 12., 22:50:09 DÉLUTÁN
Mi pontosan a baj azzal, ha egy 5 vezetékes rendszerről látunk el egyfázisú fogyasztókat?
Tehát nincs minden áramkörnek külön nulla és védővezetője. A helyzet, hogy adott a kiépített háromfázis, és erre csatlakoznának most az egyfázisú fogyasztók.
Ez pontosan a baj:
Idézetet írta: deve94 Dátum 2013. május 12., 22:50:09 DÉLUTÁN
Tehát nincs minden áramkörnek külön nulla- ... -vezetője.
Márpedig a villamos berendezést le kell tudni választani.
Idézetet írta: deve94 Dátum 2013. május 12., 22:50:09 DÉLUTÁN
A helyzet, hogy adott a kiépített háromfázis, és erre csatlakoznának most az egyfázisú fogyasztók.
Így aztán ez esetben, ahol a három fázisból lesz egy fázis, oda kell rakni leválasztási lehetőséget (mindenhová). Ez műhelyben elviselhető, lakásban elég furi lenne.

Simon Endre

Az ötvezetékes "gerinc" nullája nagyon-nagyon  gondosan szerelendő,  főleg akkor ha szélsőséges teljesítmények vannak az egyes leágazásokban és nagyértékű finom elektronikák vannak a csoportban. Rosszemlékű esetem volt egy laboratóriumban ahol miliók mentek a kukába a nulla hanyag szerelése miatt. Ott kilovattos hőfejlesztők és ultratetmosztátok asztali PC-k voltak tróger módon leosztva, azóta a rugós kötőeleme  nálam csak toldásra elfogadott. Sokkal megbízhatbbó a helységenként kialakított kiselosztó. A leválasztás legegyszerübb megoldása a jól elhelyezett hozzáférhető dugaszoló aljzat. Sajnos nem járatos a nullát is megszakító háromfázisú kismegszakító Mobil műveleti egységekhez még ha viszonylag helyhezkötött pl. kerekes asztalon, saját gördülő alvázon akkor is dugaszoló aljzat dukál.