Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2016. november 09., 20:27:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

snus

Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. november 10., 19:29:54 DÉLUTÁN



Idéz
És ha a villanyóraszekrényben 25 amper-os van akkor tehetek belülre (a kapcsolódobozba) is 25 a-st vagy oda mindenképpen kisebb pl 20-as kell?

Köszönöm!

Oda akkorákat rakhatsz áramkörönként ami az adott áramkör vezeték keresztmetszetének védelmére való(tehát az utána lévő vezetőt véded vele), a te példádat nézve 25-öst min 4-es Cu kábelhez, de megoszlanak a vélemények lesz aki azt mondja hogy 6-oshoz. De a kérdésedre a válasz a mondatom első része, tehát először is nézd meg mekkora keresztmetszetűek az áramkörök vezetői.


Még egy kérdés a témában...

Elvileg 32 A-ig ingyenes a hálózatbővítés.

Ha én a villanyóraszekrényben lévő 25 A-os kismegszakítót ki szeretném cseréltetni 32 A-os ra akkor mindenképpen kell egy regisztrált villanyszerelőt keresnem előtte, aki felméri a helyet és áldását adja, hogy oké a buli? Vagy elég csak kérelmezni a szolgáltatótól aztán elbíráljak, hogy igen vagy nem.
Mindezt azért, mert nyilván akkor a lakás össz terhelhetősége valamelyest megnövekedne. Nem volt még rá sosem példa hogy leoldjon, de ahogy számolgatom a fogyasztók teljesítményét – tekintettel az új sütőre - elméletileg simán előfordulhat hogy több nagy teljesítményű gép (sütő, klíma, mosógép, vasaló - mindezek külön körre kötve) együttes használata esetén kevés lehet az össz teljesítmény.

A villanyórát tavaly cserélte az ELMÜ szerintem az újnak mondható egyedül talán az órától a lakásig menő 2 méteres kábel ,,kapacitásával" lehet probléma, ha lehet – mondom én mint laikus.
Egyébként az alattam lakónak 32-es van, ezért feltételezem, hogy maga az épület fel van erre készítve.
Arra gondoltam, ha nem jár jelentős plusz költséggel akkor miért ne kérvényezném, ha lehet.


Köszönöm!

Ju13s

IdézMég egy kérdés a témában...

Elvileg 32 A-ig ingyenes a hálózatbővítés.

Ha én a villanyóraszekrényben lévő 25 A-os kismegszakítót ki szeretném cseréltetni 32 A-os ra akkor mindenképpen kell egy regisztrált villanyszerelőt keresnem előtte, aki felméri a helyet és áldását adja, hogy oké a buli? Vagy elég csak kérelmezni a szolgáltatótól aztán elbíráljak, hogy igen vagy nem.
Mindezt azért, mert nyilván akkor a lakás össz terhelhetősége valamelyest megnövekedne. Nem volt még rá sosem példa hogy leoldjon, de ahogy számolgatom a fogyasztók teljesítményét – tekintettel az új sütőre - elméletileg simán előfordulhat hogy több nagy teljesítményű gép (sütő, klíma, mosógép, vasaló - mindezek külön körre kötve) együttes használata esetén kevés lehet az össz teljesítmény.

A villanyórát tavaly cserélte az ELMÜ szerintem az újnak mondható egyedül talán az órától a lakásig menő 2 méteres kábel ,,kapacitásával" lehet probléma, ha lehet – mondom én mint laikus.
Egyébként az alattam lakónak 32-es van, ezért feltételezem, hogy maga az épület fel van erre készítve.
Arra gondoltam, ha nem jár jelentős plusz költséggel akkor miért ne kérvényezném, ha lehet.


Köszönöm!

Igen ahhoz mindenképp regisztrált pali kell.
Ha csak úgy lejárt az óra használati ideje akkor persze az órát cserélik, de ha pl nincs szabványosítva a mérőhely akkor szerintem nem cserélik ugyanis ahhoz plombabontás kéne és mivel ha nem szabványos a mai feltételeknek akkor vissza sem plombálják. A szabványosítás kb 150 Ropi, ez annyit jelent hogy egy "csodálatos" plexi dobozba teszik az órát, és a mért és méretlen fővezetéknek is 10-esnek kell lennie TN-C rendszeren. Bár ez ilyen többlakásos épületnél ahol ha egymás mellett vannak az órák nem tudom hogy kivitelezhető, biztos lesz aki jobban tudja.

Ju13s

Én is feltennék itt 2 kérdést ;)

Adott egy fekete gumi szigetelésű 3 eres kábel, állagra nincs megkeményedve, a hosszanti kezdeti köpenyblankolás után amikor ugye kihajtom belőle az ereket és tovább húzom akkor viszonylag kis erővel tovább tudom "hántani" az erekkel a köpenyt...nem szoktam ilyen szigetelésű kábeleket használni úgyhogy nincs ezekkel tapasztalatom, ennek ilyennek kell lennie? Vagy szerkezetét tekintve kezd már elmállani? (A levágott köpenyt hosszában elszakítani viszont nagyon nehéz)

Ha pl sokáig volt tárolva egy kábel, de jó körülmények között és az idő miatt a sodrott erek enyhén elfeketedtek(oxidáció) akkor az inkább már kuka vagy ha a kötéseknél "megtisztított" állapotban használjuk akkor vezetőképessége még megfelelő lehet?  ::)

pkajos

Kedves Kollégák!

NF2x réz légkábelt keresek, 5x16mm2 méretben.   
Van ilyen? Vagy hasonló? A rezet nem nagyon használják.   

Átfeszítő sodronyra szerelve,  5x16mm2  vagy 5 db 1x16mm2? 
Úgy vélem, H07RN-F (GT) 5x16mm2 lesz a vége.

tothgyula

T Ju13s!
A gumikábelt törd meg kis ívben, így meglátod,hogy nem repedezettt-e, mállott-e.De szigetelést mérni kell 1000V-os egyenáramú feszültséggel beépítés előtt. Ha nincs műszered, kérj meg egy felülvizsgálót.

snus

Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. november 18., 09:45:33 DÉLELŐTT
IdézMég egy kérdés a témában...

Elvileg 32 A-ig ingyenes a hálózatbővítés.

Ha én a villanyóraszekrényben lévő 25 A-os kismegszakítót ki szeretném cseréltetni 32 A-os ra akkor mindenképpen kell egy regisztrált villanyszerelőt keresnem előtte, aki felméri a helyet és áldását adja, hogy oké a buli? Vagy elég csak kérelmezni a szolgáltatótól aztán elbíráljak, hogy igen vagy nem.
Mindezt azért, mert nyilván akkor a lakás össz terhelhetősége valamelyest megnövekedne. Nem volt még rá sosem példa hogy leoldjon, de ahogy számolgatom a fogyasztók teljesítményét – tekintettel az új sütőre - elméletileg simán előfordulhat hogy több nagy teljesítményű gép (sütő, klíma, mosógép, vasaló - mindezek külön körre kötve) együttes használata esetén kevés lehet az össz teljesítmény.

A villanyórát tavaly cserélte az ELMÜ szerintem az újnak mondható egyedül talán az órától a lakásig menő 2 méteres kábel ,,kapacitásával" lehet probléma, ha lehet – mondom én mint laikus.
Egyébként az alattam lakónak 32-es van, ezért feltételezem, hogy maga az épület fel van erre készítve.
Arra gondoltam, ha nem jár jelentős plusz költséggel akkor miért ne kérvényezném, ha lehet.


Köszönöm!

Igen ahhoz mindenképp regisztrált pali kell.
Ha csak úgy lejárt az óra használati ideje akkor persze az órát cserélik, de ha pl nincs szabványosítva a mérőhely akkor szerintem nem cserélik ugyanis ahhoz plombabontás kéne és mivel ha nem szabványos a mai feltételeknek akkor vissza sem plombálják. A szabványosítás kb 150 Ropi, ez annyit jelent hogy egy "csodálatos" plexi dobozba teszik az órát, és a mért és méretlen fővezetéknek is 10-esnek kell lennie TN-C rendszeren. Bár ez ilyen többlakásos épületnél ahol ha egymás mellett vannak az órák nem tudom hogy kivitelezhető, biztos lesz aki jobban tudja.

Na így akkor elengedem a témát! 150k-t nem szeretnék fizetni arra, amire nincs okvetlenül szükség. 

Ennyit az ingyenes 32 amperről  ;D

Fecó

Hááát, nem a 32 Amper kerül pénzbe, hanem a szép új biztonságos és modern mérőhely...

S/K

...és maradt a régi áramszolgáltatói hálózat és a fogyasztói/lakás hálózata.
Vagyis felújítottuk a "kocsiban" a váltót de a motor és a futómű maradt a régi.

Fecó

Hát, ha nem telik új autóra, akkor egységenként kell felújítani[emoji2]

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Ju13s

Miért van az hogy pl egy Electrolux weboldalon a beépíthető sütőknek a teljesítménye "ciklikus" van megadva...pl 0,85kW alsó+felső sütéssel normál terhelés, egy bármilyen másik oldalon ahol megvásárolható ott van hogy Összteljesítmény 2750W, most akkor mivan??  ??? -teljesen félrevezető a hivatalos weboldal, legalábbis én semmilyen dokumentumban nem találtam meg ott a maximális fogyasztást. (Egyébként ezt a sütőt kérdés nélkül bekötötte a márkaszervíz embere a 3x1,5-es kábelra amibe persze bele sem köthetett volna, 13A -es megszakítóról megy, csak miért nincs feltűntetve a maximális szipkázásra való követelmény?)
https://www.electrolux.hu/kitchen/cooking/ovens/oven/eza2400aox2/