Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2016. november 09., 20:27:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. november 09., 01:13:23 DÉLELŐTT
Idézetet írta: S/K Dátum 2020. november 08., 07:11:57 DÉLELŐTT
A sütőnek 20 A és a többi 16 A. Persze ez a vezetékek keresztmetszetétől függ!!

20 Amper?  ;D Ha külön áramkörön van nem tennék rá első körben 10-nél többet, max 16, abból is a B
Most lett beszerelve zsír újonnan egy sütő+főzőlap új kábelekre, a sütőnek 1,5 -es a főzőlapnak 2,5 -es 1 fázison(külön áramkör), az ember(márkaszervíz embere) aki rákötötte meg sem kérdezte vagy nézte hogy van e és mennyi kötés és honnan jön a "drót", már qvára idegelő ez a téma ilyen téren mert soha a büdös életben egy sütő nem fog 20 Ampert felszívni, de még egy 4 lapos főzőlap sem...csak mondom hogy az adott helyen 10A megszakítóval van a sütő és 16-al a főzőlap és még soha nem csapta le! Egy vízforraló többet zabál mint egy sütő...álljon már meg a faguriga....arról meg nem szól semmilyen szabvány! - főleg hogy 1mm2 -es kábel van rajtuk!
Nálunk kb 30 éve 1.5-es alu kábelen van az egész konyha és abból a sütő is és makulátlan minden, tudom mert átnéztem(persze fel fogom újítani) de már kész vicc amit ebből csinálnak, ilyen szabvány olyan...lassan már 4-es kábel(merev) kell mindenhová hadd birkózzunk vele, arról nem is beszélve hogy elsősorban a kötésekkel van a baj mert az adott ember huje hozzá.
Persze ha újonnan kialakításra kerül valami akkor ilyet nem csinálunk.

Pedig egyszerű matematika az egész, de ha ez így nem megy akkor meg kell mérni a felvett teljesítményt.
Persze hogy elmegy 10 A-on mert a 4 főzőlapból mindig csak az egyiket használja azt is 1-es fokozaton, mert ha bekapcsol másik főzőlapot leold a biztosító. Így elmegy. A sütő meg 2-2,5 kW, azért lehet háztartási dugvillával csatlakoztatni.
Tűzhelyek (indukciós, kerámialapos) kb 6 kW! Utána kell számolni ha egyszerre akarják üzemeltetni mennyi az áramfelvételük.
Legegyszerűbben, iránymutatásként:  W/U=I    6000/230=26

S/K

...nem véletlen van meghatározva szabványban a lakások/nyaralók méretezési teljesítménye új építésnél.
3x20A három fázis esetén, 1x32A egy fázis esetén. (MSZ 447:2019)
Hatósági átadásnál erről nyilatkozni is kell, hogy a 2019-es szerinti vagy 2009-es a beépített teljesítmény.

tothgyula

T Péter!
Ha a DIL meghúz és a boyler fogyaszt (hőfokszabályzó állástól függően),akkor állandóan van melegvized.Csak éjszakaiként méri az egyfázisú mérő.
Nálam "B" komfort tarifa van éjszakaiként, így napi 12órában kapok áramot.
A felszerelt hf. vevő typ:LCR500NVZ-R14  183,1/3Hz frekvencián.

nábrok

Üdvözlet!

Egy nagy, 3 fázisú motort szeretnék 230V-ról üzemeltetni.
Az alábbi linkeken látszik az adattábla, és a bekötése.
Át lehet ezt alakítani, megfelelő méretű kondenzátorral?

http://kepkezelo.com/images/hf5dq78deshc8lb5m457.jpg
http://kepkezelo.com/images/v4s6aiesj1qrb752bq2j.jpg

Köszönöm!

snus

Idézetet írta: S/K Dátum 2020. november 09., 07:19:53 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Ju13s Dátum 2020. november 09., 01:13:23 DÉLELŐTT
Idézetet írta: S/K Dátum 2020. november 08., 07:11:57 DÉLELŐTT
A sütőnek 20 A és a többi 16 A. Persze ez a vezetékek keresztmetszetétől függ!!

20 Amper?  ;D Ha külön áramkörön van nem tennék rá első körben 10-nél többet, max 16, abból is a B
Most lett beszerelve zsír újonnan egy sütő+főzőlap új kábelekre, a sütőnek 1,5 -es a főzőlapnak 2,5 -es 1 fázison(külön áramkör), az ember(márkaszervíz embere) aki rákötötte meg sem kérdezte vagy nézte hogy van e és mennyi kötés és honnan jön a "drót", már qvára idegelő ez a téma ilyen téren mert soha a büdös életben egy sütő nem fog 20 Ampert felszívni, de még egy 4 lapos főzőlap sem...csak mondom hogy az adott helyen 10A megszakítóval van a sütő és 16-al a főzőlap és még soha nem csapta le! Egy vízforraló többet zabál mint egy sütő...álljon már meg a faguriga....arról meg nem szól semmilyen szabvány! - főleg hogy 1mm2 -es kábel van rajtuk!
Nálunk kb 30 éve 1.5-es alu kábelen van az egész konyha és abból a sütő is és makulátlan minden, tudom mert átnéztem(persze fel fogom újítani) de már kész vicc amit ebből csinálnak, ilyen szabvány olyan...lassan már 4-es kábel(merev) kell mindenhová hadd birkózzunk vele, arról nem is beszélve hogy elsősorban a kötésekkel van a baj mert az adott ember huje hozzá.
Persze ha újonnan kialakításra kerül valami akkor ilyet nem csinálunk.

Pedig egyszerű matematika az egész, de ha ez így nem megy akkor meg kell mérni a felvett teljesítményt.
Persze hogy elmegy 10 A-on mert a 4 főzőlapból mindig csak az egyiket használja azt is 1-es fokozaton, mert ha bekapcsol másik főzőlapot leold a biztosító. Így elmegy. A sütő meg 2-2,5 kW, azért lehet háztartási dugvillával csatlakoztatni.
Tűzhelyek (indukciós, kerámialapos) kb 6 kW! Utána kell számolni ha egyszerre akarják üzemeltetni mennyi az áramfelvételük.
Legegyszerűbben, iránymutatásként:  W/U=I    6000/230=26

snus

Idézetet írta: S/K Dátum 2020. november 09., 07:42:11 DÉLELŐTT
...nem véletlen van meghatározva szabványban a lakások/nyaralók méretezési teljesítménye új építésnél.
3x20A három fázis esetén, 1x32A egy fázis esetén. (MSZ 447:2019)
Hatósági átadásnál erről nyilatkozni is kell, hogy a 2019-es szerinti vagy 2009-es a beépített teljesítmény.


És ha a villanyóraszekrényben 25 amper-os van akkor tehetek belülre (a kapcsolódobozba) is 25 a-st vagy oda mindenképpen kisebb pl 20-as kell?   

Köszönöm!

tothgyula

 T nábrok!
Az adattábla szerint delta kapcsolású a motor.A bekötés szerint csillagba van jelenleg kötve.A fordulatszámot nem látom jól,de alacsony fordulatú.360,560,talán960?
Ha nem volt áttekercselve nem sokat tudsz vele kezdeni.Ha áttekercselték,a jelenlegi bekötés szerint, akkor a Steinmetz kapcsolás segíthet.75mF/kW-os kondi kell.A 4,5LE=3,3kW.Tehát:250mF-os kondi kellene!
Kicsit kísérletezni kell vele, és ha nem vagy villanyszerelő, bízd villanyszerelőre,ha vállalja!Áramot mindenképpen kell mérni lakatfogóval!
De én nem küzdenék vele!

nábrok

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2020. november 10., 08:44:19 DÉLELŐTT
T nábrok!
Az adattábla szerint delta kapcsolású a motor.A bekötés szerint csillagba van jelenleg kötve.A fordulatszámot nem látom jól,de alacsony fordulatú.360,560,talán960?
Ha nem volt áttekercselve nem sokat tudsz vele kezdeni.Ha áttekercselték,a jelenlegi bekötés szerint, akkor a Steinmetz kapcsolás segíthet.75mF/kW-os kondi kell.A 4,5LE=3,3kW.Tehát:250mF-os kondi kellene!
Kicsit kísérletezni kell vele, és ha nem vagy villanyszerelő, bízd villanyszerelőre,ha vállalja!Áramot mindenképpen kell mérni lakatfogóval!
De én nem küzdenék vele!

Köszönöm a segítségét! :)

A gépet, amiben a motor van most szereztem, de 3 fázis nincs ott ahol üzemeltetném,
ezért gondoltam a 230V-os átalakításra ami ha nem megy, odavitetem a 3 fázist.
Semmit sem tudok a motorról, dugvilla sincs a kábelen /de elvileg működőképes/.

Tehát ha jól értem, és gyári a motor akkor nem megoldható a 230V,
viszont a mostani bekötés arra utal, hogy át volt tekercselve, és akkor viszont OK a 230V ?

Sztrogoff

Ez a motor szerencsésen megúszta, hogy a németek magukkal vigyék 44 telén.

Ju13s




Idéz
És ha a villanyóraszekrényben 25 amper-os van akkor tehetek belülre (a kapcsolódobozba) is 25 a-st vagy oda mindenképpen kisebb pl 20-as kell?

Köszönöm!

Oda akkorákat rakhatsz áramkörönként ami az adott áramkör vezeték keresztmetszetének védelmére való(tehát az utána lévő vezetőt véded vele), a te példádat nézve 25-öst min 4-es Cu kábelhez, de megoszlanak a vélemények lesz aki azt mondja hogy 6-oshoz. De a kérdésedre a válasz a mondatom első része, tehát először is nézd meg mekkora keresztmetszetűek az áramkörök vezetői.